פיפ"א על הכוונת: כשארגון הקבוצות האירופיות זוקף את ראשו

שלוש שנים אחרי הקמתו, מתחיל ארגון הקבוצות האירופיות על 197 חברותיו במאבק משלו. על הפרק: ביטוח לשחקנים, שינויים בלוח המשחקים הבינלאומי, ובעיקר דמוקרטיה והזכות לנהל את הכדורגל העולמי לצד פיפ"א. בהצלחה עם בלאטר ושאר העסקנים

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

"לא הייתי קורא לכך מלחמה. הקבוצות מאוד סבלניות, אבל גם לנו יש את הגבולות שלנו". סנדרו רוסל, נשיא ברצלונה, אולי ניסה להישמע רגוע, אבל שידר מסר הפוך. למועדונים באירופה נמאס מצורת הניהול של פיפ"א, מכך שלא מתחשבים בדעתם, והם נחושים לשנות זאת.

את הדברים השמיע רוסל לא רק בכובעו כנשיא ברסה, אלא קודם כל כסגן נשיא ECA, ארגון המועדונים האירופיים (European Club Association), בתום כנס שערכו ראשי הקבוצות בז'נווה. ההתארגנות הזו חזקה משמעותית מג'י-14 המנוח, בו היו חברות רק 18 קבוצות בכירות. הן היו חזקות, אבל גם יצרו אנטגוניזם.

ב-ECA, שלפני שלוש שנים הפך לממשיך דרכו של ג'י-14 עם 103 מועדונים, חברות עתה כבר 197 קבוצות. ביניהן, הן מייצגות את כל 53 המדינות החברות באופ"א. ישראל מיוצגת על ידי מכבי חיפה, הפועל תל אביב ומכבי נתניה.

סנדרו רוסל מברצלונה (למעלה) ודייויד גיל ממנצ'סטר יונייטד. "פיפ"א לא מתחשבת בקבוצות"

ל-ECA יש דרישות רבות, כמו ביטוח לשחקנים שמשתתפים בטורנירים בינ"ל. מקרה כמו אריאן רובן, שנפצע במונדיאל וחזר רק לאחרונה, מרתיח לא רק את באיירן אלא את כל הקבוצות הגדולות.

אבל בארגון לא מעוניינים רק בכסף. הם מבקשים הקשבה מצד פיפ"א, התחשבות בדרישותיהם ולמעשה שותפות בניהול הכדורגל העולמי. יש בכך היגיון רב. הקבוצות הן הלחם והחמאה של הענף ומקום העבודה של השחקנים. הן גם אלו שמשלמות את המשכורות, כמובן. אך כאשר הכוח בידי העסקונה, היא לא מוותרת עליו. זה כלל ידוע בפוליטיקה בכל מקום, ופוליטיקה של כדורגל אינה שונה.

בכינוס בז'נווה שלשום הובעה "דאגה חמורה" מצורת ניהול הכדורגל, ויצאה ממנו הודעה רשמית הקוראת לפיפ"א לשתף את המועדונים יותר בקבלת החלטות. "אנחנו מקווים מאוד שפיפ"א ואופ"א ישמעו מה שיש לנו לומר להן וגם יקשיבו לדרישות שלנו. אין לי ספק שיבינו שם כי מה שאנחנו מבקשים הגיוני וצודק", אמר רוסל.

למרות שהזכיר את אופ"א, נשיא ברצלונה הדגיש כי ECA, שכל קבוצותיו אירופיות, עובד בשיתוף פעולה עם אופ"א ודאגתו העיקרית היא פיפ"א, "שאינה מתחשבת בקבוצות".

בין עונות השנה

כך, למשל, הוסיפה פיפ"א ללוח הבינלאומי שמונה תאריכים המיועדים למשחקי נבחרות בשנים 2011-2014, ביניהם משחקי הידידות שהתקיימו אתמול. זוהי דוגמה מצוינת לאי ההקשבה למועדונים.

"אין מאמן נבחרת אחד ואין מאמן קבוצה אחד שמרוצה מהמשחקים הבינלאומיים באמצע השבוע", אמר אומברטו גאנדיני, סגן נשיא נוסף בארגון ונציג מילאן, "זו פשוט שטות. המאמנים הלאומיים במילא לא מקבלים את השחקנים לזמן מספיק, ומאמני הקבוצות נשארים באימונים עם 4-5 שחקנים לקראת מחזור הליגה בסוף השבוע וליגת האלופות בשבוע הבא. הבנו שפיפ"א יכולה לשנות את לוח המשחקים הבינלאומי איך שהיא רוצה. המשחקים השבוע הם תוצאה של לוגיקה גרועה ותכנון לקוי".

"השאלה הראשונית שלנו", מוסיף מישל סנטנארי, מזכ"ל ECA, "היא מדוע פיפ"א מקבלת החלטות להן השפעה גדולה על כדורגל הקבוצות מבלי להתייעץ עמן. אנחנו מאמינים שהכדורגל המודרני זקוק לדמוקרטיה וליציבות".

ב-ECA מביעים תרעומת על כך שספ בלאטר, נשיא פיפ"א, יוצא בהצהרות בנוגע לעיתוי בו יתקיים גביע העולם 2022 בקטאר ולגבי שינוי אפשרי בלוח הזמנים של אותה שנה. כל זאת, כמובן, מבלי לספור את המועדונים. דייויד גיל, נציג מנצ'סטר יונייטד בארגון, אינו מבין את בלאטר, שבחודש שעבר דיבר על מונדיאל בחורף והשבוע על טורניר בקיץ. "זה דבר גדול וחשוב שיכול להשפיע על הקבוצות לאורך שלוש עונות, ובעצם אין שום דיון", הסביר גיל, "כל העניין אינו מנוהל בצורה נכונה".

ב-ECA לא מסתפקים בתלונות. הם אף הציגו "רעיונות בסיסיים", הגיוניים למדי, שלדעתם יעזרו לנהל את הכדורגל העולמי טוב יותר. חשוב לא פחות, בארגון מתעקשים להפוך אותם לחוקי בסיס שאינם ניתנים לשינוי, בניגוד למצב הנוכחי בו פיפ"א יכולה לשנות דברים בכל רגע נתון.

הדרישה הראשונה נוגעת ישירות לקיץ הבא, בו יתקיימו אליפות אירופה וטורניר אולימפי. לפיה, שחקן לא יוכל לשחק ביותר מטורניר בינלאומי אחד בשנה, כדי למנוע תשישות והיעדרות ממושכת מקבוצתו. הצעות נוספות הן לקיים פגרות בהן ייערכו משחקים בינלאומיים, רשמיים או ידידות, במקום לפזרם במהלך השנה; ולקבוע תקופה של שבעה שבועות ללא משחקי נבחרות אחרי טורניר גדול, כמו גביע העולם או אליפות יבשת.

"צריכים להקשיב לנו", אמר גאנדיני לתקשורת האיטלקית, "כי אם לא מקשיבים לך, אתה מתחיל לצרוח". מי יודע, אולי כמה צעקות זה מה שיעיר את אדון בלאטר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ