גמר גביע המדינה: כרוניקה של אגרוף

הפער בין הדרישה לשלמות של בלאט לבין ההסתפקות במועט של עמיתיו, בין המרפקים של בלו ליריבות הרכות אליהן התרגל טראוויס, הוליד תסכול. התסכול הוביל למכות

אודי הירש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי הירש

דייויד בלאט הוא האחראי המרכזי לקטטה ההמונית בגמר גביע המדינה. חשוב להדגיש: האחראי, לא האשם. קרב כה קשה וכה מסוכן על מגרש כדורסל הוא אירוע נדיר, לא כל שכן כשהוא פורץ במשחק שהוכרע מזמן, כשאחת הקבוצות מובילה בהפרש עצום. המאמן של מכבי תל אביב הצליח להטמיע בשחקניו יכולת נדירה להתעלם מהתוצאה על הלוח, ללעוג לכל התאוריות הפסיכולוגיות על ירידת מתח בעקבות פתיחה חזקה, ולגרום להם ללחוץ על דוושת הגז בלי הפסקה.

האחראי המרכזי לקטטה. בלאט, אמש (תצלום: ספי מגריזו)

אז דייויד בלו המשיך לנסוע ב-180 קמ"ש. הוא אימלל את רומאו טראוויס. הוא תקע לו מרפקים בסגירה לריבאונד. הוא סגר את טראוויס עם הפנים אליו - טיפול הגנתי מיוחד, ששמור לריבאונדרים מסוכנים במיוחד. בלאט הצליח להפוך את מי שנודע פעם כפרימדונה שזורקת שלשות למפלצת הגנתית שמסרבת להרפות. נתניה אינה מורגלת באינטנסיביות הזו, כשם שאף קבוצה ישראלית אינה רגילה לכך.

כדי להיות מוכנים למרפקים של בלו בריבאונד צריך להתאמן בקצב של מכבי, לדרוש מהשחקנים מה שבלאט דורש, לא לוותר לזרים, לא לתרץ תירוצים. לא לעשות כל מה שמאמן ישראלי ממוצע עושה בדרך כלל. הקבוצה של בלאט היא המוכשרת ביותר בארץ, אבל גם המאמן של הקבוצה החלשה ביותר יכול לדרוש בדיוק מה שבלאט דורש. אלא שאת מכבי תל אביב מוביל פרפקציוניסט, ישראלי שזר למנטליות הישראלית. את מרבית הקבוצות האחרות מאמנים אנשים שגדלו בתרבות ספורטיבית שמקדשת את הוויתור ואת קיצורי הדרך.

פרימדונה שהפכה למפלצת הגנתית. בלו (שכוב על גבו), אמש (תצלום: ספי מגריזו)

הפער הזה, בין הדרישה לשלמות של בלאט לבין ההסתפקות במועט של עמיתיו, בין המרפקים של בלו ליריבות הרכות אליהן התרגל טראוויס, הוליד תסכול. התסכול הוביל למכות.

התרופה לדומיננטיות המתסכלת כל כך של מכבי איננה היאבקות על הפארקט, שכל המעורבים בה צריכים להיענש בחומרה (ובמיוחד שחורציאניטיס, שהפליא באגרופיו בטראוויס). המאמן הישראלי לא יכול לצפות משחקניו לשמור כמו פרקינס, להיות דומיננטים בצבע כשחורציאניטיס או לקלוע באחוזים של פניני. הוא בהחלט יכול להרגילם, מהרגע הראשון של העונה, לאימונים רצחניים, להגנה חסרת פשרות, למרפקים בסגירה בריבאונד. זה לא אומר שהם ינצחו את מכבי, אבל אולי תרבות הספורט החדשה שמנחיל בלאט תחולל כאן מהפך מחשבתי. אחרי הפרש מצטבר של 73 נקודות בדרך לגביע, משהו כאן חייב להשתנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ