ניר פרצלינה: "אני אוהב את בלומפילד אבל אולי צריך להמשיך הלאה"

ניר פרצלינה, מנכ"ל היכלי ספורט והאיש שאחראי על השיפוצים בבלומפילד ובהיכל נוקיה, עובר לפרויקטים הבאים. לפני כן, יש לו עוד כמה רעיונות

העיר
יואב בורוביץ
', "עכבר " ת"א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיר
יואב בורוביץ
', "עכבר " ת"א

לפני כחודש, ימים ספורים לפני שעזב את משרתו בעשר השנים האחרונות, מנכ"ל היכלי הספורט, הניח ניר פרצלינה נייר עבודה על שולחנו של מהנדס העיר. "שיפוץ והרחבת איצטדיון בלומפילד". "בתוך שנה שלא משחקים באיצטדיון ניתן להרחיבו ב-10,000 מושבים, לקרות את כל האיצטדיון, לבנות עשרות תאי צפייה מרווחים ובנוסף אולמות קטנים וחדרי עבודה לעיתונאים", התחייב פרצלינה. העלות המשוערת: כ-170 מיליון שקל.

ואולם פרצלינה, חרף העבודה המאומצת בתכנון השיפוץ, אינו משוכנע שיש לבצע אותו. "קיימת אופציה נוספת", הוא מסביר, "והיא לבנות איצטדיון לגמרי חדש במתחם קרית שלום, שנושק לנתיבי איילון ולמתחם האימונים של מכבי תל אביב בכדורגל. יש שם שטח אדמה גדול בבעלות העירייה ומנהל מקרקעי ישראל. בהשקעה של כ-400 מיליון שקל אפשר לבנות שם איצטדיון ברמה בינלאומית גבוהה של 35 אלף מקומות. יהיה בו את כל מה שתיכננו לבצע בבלומפילד והרבה הרבה מעבר. אסור לשכוח, בלומפילד הוא בניין שהוקם ב-1960 כך שהוא קשיש במושגים של איצטדיונים. לכן אתה מוגבל בהרבה מאוד דברים.

מחפש אתגרים חדשים. פרצלינה בבלומפילד (תצלום ארכיון: מוטי קמחי)

אזורי מסחר או חניה מסודרת אתה לא יכול לסדר שם. בקרית שלום אתה לא מוגבל בכלום. חוץ מזה, האיצטדיון החדש לא יהיה רק מגרש כדורגל. אתה יכול להרים בו קונצרטים, כנסים ועוד אלף ואחד דברים. זו הזדמנות נהדרת אבל המשמעות היא קצת יותר מ-200 מיליון שקל בהשוואה לשיפוץ בלומפילד. אני בעד, אבל אני לא מחליט. ראש העיר צריך להחליט אם זה חשוב לו מספיק. אולי יש לו שיקולים לא פחות משמעותיים, של השקעות בחינוך, תשתיות או תברואה, אבל אם הולכים לשים כסף גדול על שיפוץ אז אולי שווה להשקיע קצת יותר כדי לקבל הרבה הרבה יותר".

אתה יודע שיהיו אוהדי הפועל, אולי גם אוהדי מכבי ובני יהודה, שיתנגדו לעזוב את בלומפילד?

"ברור, יש להם את המשפט 'כי הבית זהו בלומפילד ובית לא עוזבים'. התשובה שלי היא שכולנו נולדים בבית מסוים וכשאנחנו גדלים ומקימים משפחה אנחנו שוכרים או רוכשים דירה קטנה, ואז בתקווה משדרגים לדירה יותר גדולה. ובדיוק כמו שכל אדם רוצה לשפר את איכות החיים שלו, גם אוהד הספורט רוצה לשפר את חוויית הצפייה והביקור באיצטדיון כדורגל. בכל העולם התופעה הזו קיימת ואין כל סיבה שהיא גם לא תקרה כאן".

פרצלינה גם חווה מקרוב וניהל את השדרוג בהיכל נוקיה, שנערך בשנים 2007-2005. כיום הוא נמצא בירושלים, וחולש על הקמת היכל הפיס (הארנה) וגם אחראי על פרויקט האיצטדיון הלאומי ברמת גן, כאשר לפי התכנון ייהרס האיצטדיון הנוכחי ובמקומו ייבנה היכל כדורגל של 60 אלף מושבים ועשרות אלפי מ"ר של שטחי מסחר. "רק שתבין את המשמעות של שטחי מסחר", מבקש פרצלינה, "היום זה האלמנט הכי חשוב בבניית מתקן ספורט. גם בהיכל נוקיה הכנסנו מדי שנה 24.5 מיליון שקל, כאשר רק שלושה מיליון באים מאירועי ספורט. החנויות, האירועים, כנסים לפעמים - כל אלה היו מקור ההכנסה הדומיננטי".

לפני השיפוץ נוקיה היה פעיל כ-40 ערבים בשנה, ואילו כיום הוא פעיל פי שלושה. "המטרה לפי דעתי צריכה להיות 200 ערבים בשנה", מציין פרצלינה, "היום נוקיה מתחרה בקיסריה, מרכז הירידים, היכל התרבות ואמפי וואהל. לכל אירוע שיש בו צפי ליותר מ-3,000 משלמי כרטיסים שווה להעלות אותו בהיכל נוקיה. לכן בשנים האחרונות אתה רואה את כל הזמרים המזרחים המובילים מעלים שם הופעות".

בית לא עוזבים? איצטדיון בלומפילד (תצלום: ניר קידר)

במסגרת תפקידו המורכב, פרצלינה נאלץ לעתים להתפשר מול הנהלת מכבי תל אביב, המזוהה העיקרית עם ההיכל. "מכבי משלמת שכר דירה של 600 אלף דולר לשנה לשימוש בנוקיה, כשאין ספק שזה סכום מאוד קטן יחסית להכנסות שהיא מפיקה מהבניין. מנגד, בלי מכבי, גם כל היוקרה של היכל נוקיה היתה הרבה פחות משמעותית". עוד מחיר של נזיד עדשים הוא זה שמשלמת חברת נוקיה עצמה, שהתחייבה ב-2002 להעביר 6.6 מיליון דולר לעשר שנים. "ברור שזו עסקה אדירה מבחינת נוקיה, אבל בזמנו אף אחד לא הציע מה שנוקיה נתנה. הם הרוויחו מהעסקה אבל גם אנחנו.

אבל רק לשם המחשה - בסקר מותגים שנערך לאחרונה נבדק מה מותג שהכי מזוהה עם ספורט בארץ. 48 אחוז מהמשיבים אמרו נוקיה, וכ-24 אחוז אמרו אלקטרה, הספונסרית של מכבי שמשלמת לה מדי שנה שני מיליון דולר. אתה מבין את ההבדלים: נוקיה משלמת פחות אבל מקבלת חשיפה הרבה יותר גדולה. היא נהנית לא רק מאירועי הספורט אלא מכל האירועים האחרים בהיכל".

אגב זכויות שם, הארי בלומפילד, ידידו של פרצלינה והתורם העיקרי לאיצטדיון בלומפילד, כבר ביטא את חששו שהאיצטדיון שנקרא על שם אביו ודודו ("האחים בלומפילד") יקבל בעתיד שם של חברה מסחרית. מאידך, ללא חברה מסחרית שמעניקה מיליוני שקלים מדי שנה קשה מאוד לשאת בעלות תפעול איצטדיון חדיש. "אני אוהב את בלומפילד אבל אולי צריך להמשיך הלאה", מסכם פרצלינה, "גם את העבודה הקודמת שלי מאוד אהבתי ויכולתי להמשיך לעשות אותה עוד 21 שנה. אבל אני מתעב שיגרה ומחפש כל הזמן אתגרים חדשים ומעניינים יותר. לכן הייתי שמח מאוד לראות איצטדיון כדורגל חדש ואיכותי בתל אביב. אבל שחלילה לא יהרסו את בלומפילד לפני שיסיימו לבנות אותו. שילמדו ממקרה אוסישקין".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ