עוזי דן
עוזי דן

לפעמים קל לשכוח את זה, בגלל שמדברים עליו כבר שנים והוויכוח לגביו עדיין לא נגמר, אבל אלשנדרה פאטו רק בן 21. ביום שאחרי פרישתו של רונאלדו, בהחלט מתאים לשאול שוב אם "הברווז" יכול לרשת את הברזילאים הגדולים - כפי שציפו ממנו כשעלה בגיל 16 וחצי לבוגרים של אינטרנסיונל, כשחתם במילאן עוד בטרם מלאו לו 18 וכשכבש בבכורה בנבחרת בתוך שניות ושבר את השיא של פלה. ואולי מדובר בכוכב, עוד כוכב, שיצא ממדינה המהווה פס ייצור בלתי נגמר.

את השאלה הזאת ממשיכים לשאול בברזיל וגם באיטליה, במיוחד במילאן, שרכשה את הפוטנציאל העצום ב-22 מיליון יורו עוד כשהיה קטין. קצב ההבקעה שלו במילאן, נפלא. רק שחקנים בעבר הרחוק, כמו ג'וזפה מיאצה או סילביו פיולה, רשמו כל כך הרבה כיבושים בגיל כה צעיר - 45 שערים ב-91 משחקי ליגה ו-52 שערים ב-101 משחקים בכל המסגרות. גם העונה, אף ששב מפציעה, הקצב של פאטו (תשעה שערים ב-14 משחקי ליגה; שני רק לזלאטן איברהימוביץ') גבוה משל כל שחקן אחר במילאן.

אבל לצד כל הפלוסים, יש גם לא מעט נקודות שליליות אצל פאטו, בהן פציעות חוזרות ונשנות ובעיות התנהגות. ה-1-1 של מילאן מול לצ'ה לפני שלושה שבועות סיפק דוגמה טובה: בעוד זלאטן הבריק, פאטו התנהל באנוכיות והירבה להחמיץ. השיא הגיע בוויכוח בטונים גבוהים עם ג'נארו גאטוסו. קלארנס סידורף מיהר להשכין שלום וגאטוסו הרגיע ("הכל עכשיו בסדר", אמר בסיום), אבל פאטו נראה מתוסכל.

התפרצויות מסוג זה אינן חדשות. עיתונאי ברזילאי מעיד כי פאטו לא נבחר לסגל במונדיאל האחרון כי חגג בחדר ההלבשה של ברזיל, יחד עם רונאלדיניו, כשתחתוניו מופשלים. כשדונגה העיר לו על כך, הוא פשוט שם עליו פס. עם השחקנית הברזילאית סטפני בריטו יצא פאטו עוד בברזיל, ואז נפרד ממנה, חזר אליה, נישא לה ואחרי פחות משנה התגרש ממנה. "הוא חוגג כל הזמן במסיבות", אמרה בריטו לעיתון ברזילאי כשנשאלה מה הוביל לפרידה ממי שהקדיש לה כל שער שכבש באמצעות סימון לב באצבעותיו. "פאטו חובב מסיבות ורונאלדיניו היה מורה רציני בעניין הזה", מספר עיתונאי איטלקי. ההבדל הוא שרונאלדיניו נמצא בשלהי הקריירה ופאטו רק בתחילתה.

אין כדור, לא רץ

בעיה נוספת של פאטו היא חילופי המאמנים במילאן בקיץ אשתקד. לאונרדו לא רק היה ברזילאי שראה בחלוץ יהלום בלתי מלוטש, אלא מי שבעצם גילה את פאטו למועדון כששימש בו מעין מגלה כישרונות. מסימיליאנו אלגרי, המאמן הנוכחי ורס"ר משמעת קפדן, לא מגלה יחס מיוחד לפאטו. החלוץ הצעיר, מה לעשות, פחות אוהב להתאמן, לעבוד בחדר הכושר ולהתרוצץ על המגרש. "פאטו צריך ללמוד ללחוץ על הדוושה גם כשאין כדור לידו", העיר על כך אלגרי לפני מספר שבועות.

החידה סביבו, אם כן, נותרה בלתי פתורה. מדובר בפוטנציאל בלתי רגיל, עם כושר הבקעה, יכולת ליהטוט וטכניקה, אבל כל אלה עלולים לא להספיק אם ייכשל בקפיצה המנטלית. "יש לו את כל מה שצריך כדי להפוך לשחקן ענק ולאלוף אמיתי", אמר מאסימו אמברוסיני, קפטן מילאן, "אבל הוא צריך ללמוד לנצל את ההזדמנויות, ולא רק על המגרש. עליו למצוא את הדרך המנטלית כדי להמשיך להתבגר. זה לא מובן מאליו, הוא צריך ללמוד ואנחנו צריכים לעזור לו".

בתור ילד, היה פאטו קרוב לסיים את קריירת הכדורגל שלו. הוריו נאלצו לשכנע את בנם, אוהד גרמיו שלא התקבל לקבוצה, להצטרף ליריבה המרה אינטרנסיונל. אחרי שהתרצה, שבר פאטו את ידו, בה התגלה גידול. הרופא בפורטו אלגרה הציע לבצע כריתה, אך בהליך ניתוחי פשוט הוסר הגידול השפיר והנער חזר למגרשים. גם הפעם יכול פאטו לחזור לחיים, אבל רבים חוששים כי הפלא יילך יחד עם הילד. בכל זאת, אתה יכול להביא ברווז אל הבאר, אבל לא מסוגל להכריח אותו לשתות ממנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ