אוסטרליה: לא הספיקו להתייבש

אוסטרליה מוצפת בשחייני עבר, אלופי עולם ומדליסטים, שחוזרים לבריכה אחרי חיפוש אתגרים חדשים. לצד ההתרגשות מקאמבקים של כוכבים כמו ליבי טריקט, איאן ת'ורפ ומייקל קלים, תוהים ביבשת מה מוביל לכך ומה יהיה על דור השחיינים הבא

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בתחילת החודש הודיע במפתיע ארון פירסול, כוכב השחייה האמריקאי, על פרישה בגיל 27. ייתכן שלפני כן היה עליו לנקות את הראש באוסטרליה ולדבר עם כמה עמיתים למקצוע, שהיו מספרים לו כמה הבריכה תחסר לו. הם למדו זאת על בשרם.

אוסטרליה התרגשה באוקטובר האחרון כאשר חזתה בג'ף יוגיל זוכה בשתי מדליות זהב במשחקי חבר העמים בניו דלהי. זה לא היה ההישג המקצועי כמו האנושי. ארבע שנים קודם לכן, בגיל 26, יוגיל פרש אחרי קריירה שהניבה חמישה תארים עולמיים ומדליות אולימפיות - ומיהר להשלים את שהחמיץ לאורך הקריירה. בילויים, אוכל, שתייה. הרבה אוכל ושתייה. הוא התנפח במהירות והגיע למשקל של 138 קילוגרם, לפני שהתעשת כעבור שנתיים. לא רק שהוריד במשקל, הוא גם חזר לבריכה ושב לצמרת העולמית. ב-2010, רק מייקל פלפס היה מהיר ממנו ב-200 מטר פרפר.

כעת כבר מדובר בשיטפון. בחודשים האחרונים מתמלאות הבריכות באוסטרליה בשחייני עבר גדולים שהחליטו לחזור. ליבי טריקט היתה הראשונה, כשהודיעה בספטמבר על קאמבק אחרי תשעה חודשי פרישה. בתחילת פברואר הגיע תור איאן ת'ורפ, אחרי מעט יותר מארבע שנים בחוץ. החל משלשום, אחרי שלוש שנים וחצי, גם מייקל קלים שוב בעניין. ארבעה אלופי עולם ומדליסטים אולימפים לשעבר שוב בבריכה.

קלים שונה משלושת חבריו. ת'ורפ וטריקט פרשו בגיל 24 כשהם בשיא או לפחות קרובים אליו. כאשר פרש ב-2007, קלים כבר הידרדר משמעותית ביכולתו, סבל מבעיות בגב ובכתף ופשוט הפסיק ליהנות. כיום הוא בן 33 ומודע לקושי הצפוי לו. המוטיבציה שלו, מספר מי שזכה באולימפיאדת סידני בשתי מדליות זהב ושתי מדליות כסף, היא משפחתו.

"ילדיי ואשתי לא ראו אותי שוחה ברמה הזו. זה חלק מההשראה שלי", אמר, "בתי סטלה נרגשת. היא ראתה את אולימפיאדת 2000 ביוטיוב ומרוב התלהבות הכתה בכתפי וצרחה 'אבא, ניצחת!'. היא לא מבינה חלק מהדברים. כשראתה את הקטעים הישנים, היא לא הבינה מדוע לא ניצחתי בכל משחה. מקווה שלא תהיה כה ביקורתית בעתיד".

אלא שלא כולם קונים את הרומנטיקה. מאז פרש, הקים קלים עסק למוצרי טיפוח לעור והמשיך להחזיק בחוזי פרסום. לפי דיווחים, הקאמבק שלו יתועד בסרט דוקומנטרי. "מה הקטע עם שחיינים וקאמבקים?", כתב הפרשן צ'רלס האפל בציניות באתר האוסטרלי "בקפייג'ליד", "האם הם חשים שהרלוונטיות נלקחה מהם, שעליהם לייצר כותרות שנה או שנתיים אחרי פרישתם? האם קלים חוזר בגלל שהוא באמת חושב שביכולתו לעזור לאוסטרליה לזכות במדליה בשליחים, או מפאת רצונו לככב בתכנית טלוויזיה ולהשאיר את שמו בכותרות? יש לו מגוון מוצרים למכור. הוא צריך להשאיר את המותג 'קלים' רלוונטי".

טענות דומות נשמעו גם בעניין ת'ורפ, שהוציא קווי ביגוד ותכשיטים, הקים קרן צדקה לילדים וניהל עסקים שונים. חלקם הצליחו, אחרים לא. "ת'ורפדו", מצדו, מתעקש כי אינו חוזר בגלל שהוא זקוק לכסף. "אני חושב שכוח המשיכה של אולימפיאדה בלונדון גדול מדי להרבה אנשים, בהם אני", אמר קלים, ות'ורפ מסכים. בספטמבר, כששימש פרשן ב-BBC, הוא נלקח לביקור באתר בו יתקיימו תחרויות השחייה בשנה הבאה. "זה מקום מדהים, ממש יכולתי לטעום אותו", הוא אומר, "במשך תקופה ארוכה לא היה לי רצון לשחות. הייתי הרחק מהבריכה ארבע שנים ונזקקתי להן".

ומה עם הצעירים?

לא קשה להבין את הנטייה לפרוש בגיל צעיר. מילדות, הבריכה תופסת חלק גדול בחייהם של השחיינים. ההשכמה המוקדמת, האימונים בבריכה ומחוצה לה, ההקרבות. מאוחר יותר מגיעים אור הזרקורים, התקשורת והלחץ לייצר את ההופעות הטובות ביותר בעיתוי הנכון. הבריחה מהבריכה היא הזדמנות לטעום מחיים רגילים, דבר שהם כמעט לא מכירים.

"בשחייה את לומדת על עצמך הרבה - משמעת, מחויבות, עבודה קשה, קביעת מטרות, התמודדות עם לחץ וציפיות", אומרת טריקט, "בשנה מחוץ לבריכה למדתי שיעורים שונים, כמו התמודדות עם שינוי, לדעת לסרב לאנשים ולא לקרוס תחת עומס העבודה".

כאשר עזבה אמרה טריקט כי "עליך לפרוש למשהו, לא ממשהו". היא חיפשה אתגר חדש הרחק מהמקום בו חשה בנוח, ואכן, בתקופה מחוץ לבריכה מצאה מה לעשות ושימשה פרשנית שחייה. זה בדיוק מה שגם החזיר אותה לענף. "רק ריח הבריכה במהלך משחה גרם לזיכרונות לצוף. הנבחרת, המשחים, התחושה שאני בכושר - הכל חסר לי. הייתי מוכנה לבחון את עצמי שוב".

התגובות באוסטרליה, אגב, מעורבות. אין ספק שפרישתם המוקדמת של שחיינים רבים גרמה נזק לענף. באליפות העולם 2007 דורגה אוסטרליה שלישית בטבלת המדליות עם תשע מדליות זהב; ב-2009 דורגה חמישית עם ארבע זהב. משמונה מדליות זהב ומקום שני באליפות העולם בבריכות קצרות ב-2008 היא הידרדרה לזהב בודד ומקום תשיעי בלבד בדובאי 2010. חוץ מזה, תמיד מלהיב לראות כוכבים חוזרים.

מצד שני, בתקופה הזו עשו שחיינים רבים צעדים ראשונים קדימה. האם הוגן שהוותיקים יחסמו כעת את דרכם? "אני לא רואה צד שלילי", טוען רוהאן טיילור, שעובד עם נבחרת השליחים, "האם אנחנו רוצים שזה יהיה קל עבור הצעירים? אני מעדיף שהם ממש ירוויחו את זה, יתגברו על שחיינים בכירים, ואז יהיו מוכנים להתמודד עם העולם".

"אם אתה מביט לאחור, לא תפתח את הכישרונות העתידיים שלך", מתעקש מארי רוז, בעל ארבע מדליות זהב אולימפיות ממלבורן 56' ורומא 60', "בכל ספורט יש תנודות, אי אפשר תמיד להיות דומיננטי. אתה יוצר תלות בספורטאי עבר, שמקסימום ייתן לך עוד תחרות גדולה או שתיים וייעלם".

מקסימום היא מלת מפתח. רבים מטילים ספק ביכולתם של קלים וגם של ת'ורפ לחזור לפסגה. מי יודע אם יהיו טובים מספיק להתחרות במשחי היחידים או אפילו בשליחים. "זה יותר מדי זמן להשלים", אומר מארק ספיץ על תקופת היעדרותו של ת'ורפ. "אני חושב שאיאן ישתפר משמעותית בכל פעם שנראה אותו", מוסיף גרנט האקט, שחיין עבר נוסף, "אבל אני לא חושב שהוא יגיע ללונדון בכושר ממנו יהיה מרוצה, רק בגלל קוצר הזמן".

איש מהשחיינים המתקמבקים לא התחייב להביא מדליה, כמובן. ת'ורפ מכוון למשחים הקצרים יותר בסגנון חופשי ולשליחים, טריקט תשמח לזכות סוף סוף בזהב האולימפי שחמק ממנה ב-100 חופשי. אבל, היא מזכירה, "את עובדת קשה, מגיעה לאולימפיאדה, ומסיימת שנייה או מחמיצה את הגמר - שני הדברים קרו לי. אם יש לך מטרה יחידה, אז השנתיים האחרונות היו כישלון, לא? הדבר החשוב ביותר הוא להמשיך ליהנות ממה שאני עושה ולאתגר את עצמי. העיקר הוא המסע אל המטרה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ