ביל ראסל לחופש נולד

כיליד לואיזיאנה של שנות ה-30', להורים שנתקלו בגזענות על בסיס יומי, לא היה הולם מכך שביל ראסל יהווה סמל למהפכה. בין 11 האליפויות שלו עם בוסטון סלטיקס, הוא צעד לצד מרטין לותר קינג, היה חלק מהחמישייה השחורה הראשונה ב-NBA והפך למאמן השחור הראשון בספורט המקצועני בארצות הברית. מדליית החופש הנשיאותית שקיבל מאובמה היא החותמת לתרומתו

ניו יורק טיימס
ג'ורג', סי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ורג', סי

לתארי כבוד אישיים מעולם לא היתה משמעות עבור ביל ראסל. יש לו שתי אליפויות מכללות, מדליית זהב אולימפית ו-11 אליפויות עם בוסטון סלטיקס. למרות שהיה ב-1975 לשחקן ה-NBA השחור הראשון שנבחר להיכנס בשעריו, הוא מעולם לא ביקר בהיכל התהילה של הכדורסל. יש לו את הסיבות שלו. תמיד יש לו.

ראסל נשאל מספר פעמים לתחושותיו בעניין מדליית החופש הנשיאותית - הכבוד האזרחי הגדול ביותר בארצות הברית, המוענק לאנשים שתרמו משמעותית לחיים במדינה בתחומים שונים. שלשום הוא קיבל אותה מהנשיא ברק אובמה, יחד עם דמויות כמו הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. האם זהו תואר הכבוד הגדול ביותר שקיבלת בחייך? "זה במקום השני, בפער קטן", הוא משיב.

אובמה מתאמץ להגיע לצווארו של ראסל, בטקס שלשום. איזה רגע ריגש את כדורסלן העבר יותר? "כשאבי אמר לי שהוא גאה בי" (תצלומים: אי-פי)

לשאלה מה ניצב במקום הראשון, מגיב ראסל בשאגת צחוק שמשתחררת מדי פעם מפיו של האיש הרציני הזה. "כשאבי היה בן 77, הוא אמר לי: 'אני מאוד גאה באדם שהפכת להיות כבן שלי, ואני גאה בך בתור אב'. אבי הוא גם הגיבור שלי, ואני לא יכול לחשוב על משהו שיתעלה על כך", ממשיך ראסל וקולו הופך צרוד. בגלל שמדובר בגרסה הבוגרת שלו, הוא חש צורך להוסיף: "אבל אני מאוד מוחמא גם מהכבוד הזה".

לאירוע הביא עמו ראסל את רוב בני משפחתו, יחד עם ג'ים בראון וג'ו מורגן, שניים שהוא מחשיב בני ברית, ספורטאים אפרו-אמריקאים גדולים שמעולם לא היססו לומר את מה שבלבם. "אמרתי לו, 'היית חלק מהקבוצה הזו, כמו ג'ון לואיס ומאיה אנג'לו, שכבר זכו במדליה הזאת'", מספרת בתו, קארן קנייטה ראסל, שנשמעת כאילו היתה צריכה לשכנע את אביה לקבל על עצמו את הכבוד, "האם האנשים הללו לא היו במובן מסוים הבסיס לדרכו של אובמה, לפני אופרה ווינפרי?".

להרוג או להיהרג

בזמן שהדף את זריקות יריביו על הפארקט, ראסל הרתיע את העולם לא רק בעזרת זרועותיו הארוכות אלא גם במבטיו מלאי המשמעות ודעותיו המוצקות. במשך עשורים הוא סרב לבקר ב"פנוויי פארק", איצטדיון הבייסבול המפורסם של בוסטון רד סוקס, עד ששוכנע על ידי ההנהלה החדשה כי מהמקום סולק כל שריד של גזענות. מהיכל התהילה בספרינגפילד שמר מרחק מאחר שלטענתו, הוא (ראסל) ייצג משחק קבוצתי ולא הישגים אישיים.

לאחרונה נזכר באביב 1966, אז הפך למאמן השחור הראשון בענף ספורט מרכזי בארצות הברית. "במסיבת העיתונאים, כנראה בשאלה השנייה או השלישית, אחד הכתבים שאל, 'אתה חושב שתוכל לאמן את השחקנים הלבנים מבלי לפעול משיקולי דעה קדומה?'", מספר ראסל, "לא זכרתי שמישהו אי פעם שאל מאמן לבן אם הוא יכול לאמן את שחקניו השחורים מבלי לפעול משיקולי דעה קדומה. כל מה שאמרתי היה 'כן'".

לדורות החדשים אין מושג כיצד דברים התנהלו בעבר. ראסל נולד בלואיזיאנה, והוריו הכירו אנשים שנולדו עבדים. פעם אמו הכינה לעצמה שמלה יפה, וקציני משטרה אמרו לה "לא ללבוש בגדי נשים לבנות", מספרת קארן ראסל. "שחורים נאלצו לחכות בתור בבית המרקחת או בתחנות דלק, ולבנים נכנסו ראשונים", היא ממשיכה, "יום אחד, סבא שלי החליט לנטוש את התור, ובעלי המקום שלף רובה ואמר 'אתה הולך לקנות את הדלק שלך רק ממני'". היא מוסיפה שאביה אמר לה בעבר כי אם סבה היה נשאר בלואיזיאנה, זה היה מסתיים בכך שהיה הורג מישהו או נהרג בעצמו.

צ'רלי וקייטי ראסל עברו עם שני בניהם לאוקלנד, קליפורניה. קייטי מתה בגיל 32, לא לפני שביקשה מצ'רלי לוודא שהילדים יזכו לחינוך ראוי. הבן הבכור, צ'רלי ג'וניור, הפך לתסריטאי. סקאוט הבחין בביל הצעיר במהלך משחק תיכונים ושלח אותו למאמן פיל וולפרט במכללת סן פרנסיסקו. "הייתי חדשן", אומר ראסל, "התחלתי לחסום זריקות למרות שלא ראיתי זריקות נחסמות לפני כן. בפעם הראשונה שעשיתי זאת במשחק, המאמן שלי לקח פסק זמן ואמר: 'שחקן הגנה טוב לא מרים את רגליו מהקרקע'".

ברית בבוסטון

ראסל המשיך לעשות זאת, זכה בשתי אליפויות רצופות במכללה והצטרף לסלטיקס. הוא תמיד נותן קרדיט לשתי דמויות לבנות בכירות במועדון - הבעלים וולטר בראון והמאמן האגדי רד אאורבך.

הסלטיקס, שעד אז לא זכו באליפות, החלו לנצח והמשיכו להוסיף לסגל שחקנים נהדרים, רובם שחורים. כשטום היינסון נפצע, תפס ווילי נואלס את מקומו בחמישייה. מספר ימים לאחר מכן, מספר ראסל, אמרו להם שזו היתה הפעם הראשונה שקבוצה פתחה משחק עם חמישייה שחורה.

ראסל נחשב לתומך נלהב בזכויות אדם ובשוויון בין כולם, ובשנות ה-50' וה-60' אף דיבר בגלוי נגד אפליה על רקע גזעני. ב-63' הוא צעד לצד מרטין לותר קינג. בכדורסל היתה השפעתו עצומה גם כן. הוא שינה לחלוטין את קצב וצורת המשחק.

כשאאורבך פרש ב-66' הסכימו בקבוצה שראסל צריך להפוך למאמן-שחקן. "הברית שלי היתה עם הסלטיקס", הוא משחזר, "לא לקחתי את התפקיד כדי לנפק מסר חברתי, אלא בגלל מה שחשבתי לסיבות נכונות. הייתי האיש הטוב ביותר לתפקיד באותה עת". הסלטיקס זכו בתואר בשתיים משלוש העונות שלו כמאמן-שחקן, לפני שפרש כשבאמתחתו 11 אליפויות ב-13 עונות ב-NBA.

נישואיו התפרקו כשקארן היתה בת 11. בניגוד לשני אחיה, היא בחרה להישאר עם אביה. ראסל אמר לקארן כי אינו יודע דבר על גידול בנות, אבל דברים הסתדרו. היא למדה במכללת ג'ורג'טאון ובבית הספר למשפטים בהרווארד; "החזירה אותי מפרישה שלוש פעמים", אומר ראסל בחיוך, כשהוא מתייחס לעבודות האימון והפרשנות שלקח על עצמו כדי לממן את שכר הלימוד.

כיום היא עורכת דין במשרד בסיאטל, שעוסק בגיוון תרבותי ובתעסוקה. כשראסל פגש לראשונה באובמה ובביל קלינטון, בהפרש של כמה שנים, שניהם פתחו את השיחה במלים: "אני מכיר אותך, אתה אבא של קארן ראסל".

ומה חושב המאמן השחור הראשון בספורט המקצועני על המדליה שקיבל מהנשיא השחור הראשון? "הכרתי אותו זמן רב לפני שהפך לנשיא", אומר ראסל, "בפעם הקודמת שדיברתי אתו אמרתי לו שאני מאוד גאה בו. לא בגלל היותו הנשיא השחור הראשון, אלא בגלל שהוא אדם אינטליגנטי ופוליטיקאי מוכשר, שהגיע לטופ במקצועו. אמרתי לו שאני גאה בהישגיו כבן אדם". בגיל 77, הוא נשמע בדיוק כמו אביו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ