הצפונים של הקווקז: מה מחפש רוברטו קרלוס באזור המסוכן ברוסיה?

אנז'י מחצ'קאלה מרפובליקת דגסטן החתימה את רוברטו קרלוס ומכוונת לאליפות, טרק גרוזני הצ'צ'נית מינתה את רוד חוליט למאמן ושואפת להופיע בליגה האירופית. הסכומים מטורפים, אך בעזרת הבעלים והתמיכה הנכונים, בכדורגל הרוסי צומחים כוחות חדשים

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

"כסף לא היה המניע העיקרי שלי", הצהיר רוברטו קרלוס, רגע אחרי שאישר כי סיכם באנז'י מחצ'קאלה, הקבוצה מרפובליקת דגסטן, שבעונה שעברה סיימה במקום ה-11 בליגה הרוסית. "נו, הוא היה צריך להגיד משהו", מגחך סרגיי סרגיינקו, ראש דסק הכדורגל בעיתון "ספורט אקספרס", "טוב שלא אמר כי הוא עובר בהתנדבות".

המספרים שנזרקו הציתו כל דמיון. תחילה דובר על שכר שנתי של ארבעה-חמישה מיליון יורו, אחר כך צמחו הסכומים לשמונה מיליון. "בקווקז משלמים מתחת לשולחן, כבר דיברו כאן על 17 מיליון דולר בשנה, ללא בונוסים", המשיך קולגה בתקשורת הרוסית לנפח נתונים. "התקשורת שלנו תמיד מגזימה, במקום שני רובל מספרים על ארבעה-חמישה", התערב מאמן אנז'י, גדז'י גדז'ייב. חמישה מיליון יורו, אגב, הוא כנראה הסכום הנכון.

רוברטו קרלוס, עדיין במדי קורינתיאנס. בשווקים של מחצ'קאלה הוא לא צפוי להסתובב (תצלום: רויטרס)

מזה זמן רב ידועה דגסטן כאזור המסוכן ברוסיה בכל הנוגע לפעילות טרור. רק בשבוע שעבר נהרגו שלושה שוטרים בשני פיגועי התאבדות. האם ידע רוברטו קרלוס לאן מועדות פניו? "הוסבר לו היטב", משוכנע סרגיינקו, "לא לדאוג, הוא לא יסתובב לבדו בשווקים של מחצ'קאלה. בדגסטן, מורדים איסלאמים מנסים לרוב לפגוע בסמלי השלטון".

לא על המגן בן ה-37 לבדו תיבנה המעצמה. לפחות ארבעה נציגים וסקאוטים של אנז'י נמצאים כיום בברזיל בחיפוש אחר כוכבים נוספים, כמעט בכל מחיר. מהיכן נחת על הקבוצה הזאת העושר הפתאומי, המאפשר להציב את אליפות רוסיה כמטרה?

מי שהתעקש לפנות לרוברטו קרלוס הוא סוליימן קרימוב, הבעלים החדש של אנז'י. קרימוב, יליד דגסטן, הרפובליקה הצפון קווקזית, הוא איש עסקים מבריק, והונו הוערך בסכומים הנעים בין 5.5 ל-11 מיליארד דולר. כיום מתבטאת מעורבותו בהשקעות בחברות שונות; בשותפות ב"פוליוס גולד", קונצרן הענק השולט בעסקי הזהב; ובחברות במועצת הפדרציות, הגוף העליון של הפרלמנט הרוסי, ובוועדה לפיתוח הספורט והחינוך הגופני בפדרציה הרוסית.

בקיצור, מדובר באדם שהוא שילוב קלאסי של הון ושלטון. עם כספו וקשריו הפוליטיים, המיליארדר בן ה-44 בהחלט מסוגל להפוך את קבוצתו לגורם בצמרת.

נתראה ב-2018

9 בפברואר, שדה התעופה של העיר גרוזני, בירת הרפובליקה הצ'צ'נית. מטוס פרטי נוחת אל תוך קבלת פנים השמורה לדרגים מדיניים בכירים. במדרגות יורדת דמותו המחויכת של רוד חוליט, המאמן החדש של טרק גרוזני, בה משחק זאב חיימוביץ'.

בלוויית שר הספורט וסגן נשיא טרק, נוסע חוליט למשרדו/ארמונו של רמזאן קאדירוב, נשיא צ'צ'ניה ובאופן לא מקרי, נשיא המועדון. "הוא גבר לעניין", מעניק לו קאדירוב את המחמאה הגדולה ביותר האפשרית באזור הקווקז, "הוא יביא אותנו למטרה". זו, אגב, היא העפלה לליגה האירופית.

באופן לא רשמי, צמרת השלטון ברוסיה מעניקה לכדורגל משקל דומה לזה של אולימפיאדת החורף בסוצ'י 2014. "ברור שאירוח מונדיאל 2018 הוא תמריץ רציני", אומר סרגיינקו. הביטו הנהגות הרפובליקות הקווקזיות ותהו: ומדוע אנחנו טובים פחות מאחרים?

מימין: חוליט נהנה מהחיים עם רמזאן קאדירוב (תצלום: רויטרס)

שלוש אהבות גדולות יש לקאדירוב, האיש המקורב ביותר לראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, ובעל הכוח הפוליטי הגדול במדינה אחרי פוטין והנשיא דמיטרי מדבדב: סוסים, שחמט וכדורגל. כבר לפני חודש וחצי העלה קאדירוב בעדינות אפשרות שגרוזני, שפעמיים כמעט נחרבה כליל במאבק בין המורדים האיסלאמים לכוחות הפדרליים, תארח לפחות משחק אחד במונדיאל. אגב, חרף השקט היחסי אצל קאדירוב, דווקא טרק שלו מתאכסנת ומתאמנת בעיר הרוסית קיסלובודסק, כ-400 ק"מ מבירת צ'צ'ניה. אנז'י, לעומתה, יושבת בקביעות במחצ'קאלה, בירת דגסטן הבלתי יציבה.

מזה כמה שנים נדבק הכינוי "פרויקט פוליטי" לשלוש קבוצות - זניט סט. פטרסבורג, המתוקצבת על ידי קונצרן הענק "גזפרום", טרק גרוזני ורובין קאזאן, הנהנית מכספי חברות נפט וממשלת טטארסטן. העונה תצטרף אליהן קובאן קרסנודאר, הנציגה הבכירה של האזור בו תיערך האולימפיאדה, שהועלתה לליגה הבכירה מלאכותית עקב פירוק קבוצת סאטורן מאזור מוסקווה. ושהאוהדים היריבים ימשיכו להתלונן על בזבוז כספי מדינה וחברות גדולות.

האם גם אנז'י מחצ'קאלה תצטרף לרשימת הפרויקטים הפוליטיים? ספק רב. עושה רושם שמדובר במקרה קלאסי של בעלים אמיד שמחליט להשקיע את כספו הפרטי במועדון כדורגל, אולי גם כדי לגמול לרפובליקה בה נולד וחונך. "נשארנו קרובי משפחה עניים מרודים", מתלוצץ ולדימיר אשטרקוב, מאמן ספרטק נאלצ'יק, גם היא מאזור צפון הקווקז. בעצם, בקולו נשמעה נימה של עצב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ