ג'ודו: הכוח של סוסו פללשווילי

מדינת ישראל טירטרה ומיררה את חייו של סוסו פללשווילי, הג'ודוקא בן ה-24 מתכנן להחזיר לה במדליה

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

בצהרי יום שני נחת סוסו פללשווילי בנתב"ג, אחרי זכייה במדליית הארד בתחרות הגראנד פרי היוקרתית של דיסלדורף. כאשר הג'ודוקא בן ה-24 ירד מהמטוס, לא ציפו לו פרחים וחיבוקים, אלא מסכת ייסורים נוספת מבית היוצר של ביקורת הגבולות. ארבע שנים וחצי אחרי שעלה ארצה מגאורגיה, אחד הספורטאים המבטיחים בארץ היה עדיין נטול דרכון ישראלי ונדד בין טורנירים באמצעות תעודת מעבר זמנית.

בכל נחיתה אחרי תחרות, בין אם הצליח בגדול או אכזב בקרבות, עבר פללשווילי את אותו סיוט מתמשך במדינה אותה הוא מייצג בחו"ל. עם הנחיתה מדיסלדורף, תוך שיחת ועידה שקיים עם "ספורט הארץ" ועם המאמן הלאומי אורן סמדג'ה, שוב נתקל הג'ודוקא במחסומי הביורוקרטיה.

"אורן, אני לא יכול ככה", שיתף בעברית משובשת וכנה את סמדג'ה, שלא המריא לתחרות בגרמניה כדי לחסוך בעלויות האיגוד, "עושים לי בעיות, כל הספורטאים האחרים כבר בחוץ ורק אני נשארתי בפנים. בכל פעם לוקחים אותי הצדה עם המזוודות, משגעים אותי ושואלים שאלות, 'מי אתה, למה אין לך דרכון?'. אני לא מרגיש ישראלי. לפני כל יציאה לחו"ל יש המון לחץ ובלגן. במקום להתאמן, אני צריך לדאוג לוויזה ולאישורים".

בעוד יתר חברי המשלחת יצאו לבתיהם, פללשווילי תוחקר בידי אנשי הביקורת במשך כשעה ורק אחר כך שוחרר לדרכו. אתמול בשעות הערב חלה התפנית המיוחלת בעלילה. "לאור הנסיבות האישיות של המקרה ולאור העובדה שהוא נמצא בסוף ההליך לקבלת מעמד אזרח, החליט שר הפנים, אלי ישי, לאשר לפללשווילי את מתן האזרחות והדרכון הנלווה לכך", דיווחה סבין חדד, דוברת רשות האוכלוסין וההגירה.

שלשום, כאשר פללשווילי עוכב בנתב"ג, המתין לו בחוץ רני ידגר, שופט בינ"ל המשתייך למועדון הג'ודו של הפועל תל אביב, שתומך בג'ודוקא מאז שהאחרון עלה ארצה. "ראיתי אותו בקרבות בחו"ל והבנתי שהוא מסוגל להביא מדליה אולימפית", נזכר ידגר בהיכרות הראשונית עם הטאלנט, "הגאורגים הכירו לי אותו, סיפרו שאשתו יהודייה ושהוא רוצה לעלות לישראל. הוא הגיע ללא ידיעתי, ורק אחרי חודש גיליתי שהוא כאן".

ידגר השתוקק לפגוש את פללשווילי, ומצא אותו עובד לפרנסתו במשחטת עופות. "הוא הוביל בשר על הכתפיים במשך שנה, ואז המצפון שלי כבר לא יכול היה לשאת את זה. הוא סיפר שהוא מקבל בעבודה 2,500 שקל בחודש, הוצאתי אותו משם והבטחתי שהפועל תל אביב תעניק לו את אותו הסכום. עד היום אנחנו משתתפים במימון שלו ונותנים לו כסף לאוכל, אפילו קנינו לו אופניים כדי שיוכל להתנייד".

הגאורגים חיזרו, סוסו סרב

מיד אחרי אולימפיאדת בייג'ין, סומן פללשווילי בידי היחידה לספורט הישגי ונבחר לעבות את השורות בסגל הג'ודו, שהוגדר כאחד מששת הענפים המועדפים לקראת משחקי לונדון 2012. "בחרנו בו בגלל חוות דעת מקצועית ולמרות שעדיין לא היו לו הישגים משמעותיים", מדגיש גילי לוסטיג, מנהל היחידה, שהחלה לממן עבור הג'ודוקא יציאות למחנות אימונים ולתחרויות בחו"ל ושיכנה אותו במכון וינגייט, שם הוא מתגורר לבדו גם היום.

באפריל צפוי פללשווילי להשתתף באליפות אירופה, ואם יתברג בין שבעת הראשונים ביבשת יזכה למלגה חודשית בסך 5,000 שקל, המהווים אוויר לנשימה. כאשר יקבל את האזרחות באופן רשמי, יוכל סוף סוף ליהנות מהמענקים הכספיים ולייצג את ישראל באולימפיאדה, דברים שהיו נמנעים ממנו לולא האזרחות.

בשל המצב הכלכלי העדין והרגישות המשפחתית, אשתו ושני ילדיו של פללשווילי נודדים בין ביתו של חמו בחולון לבין בית חמותו בגאורגיה. בימים הקרובים צפויים השלושה לנחות בישראל ולחגוג עם הג'ודוקא את המדליה, האזרחות שבדרך והיכולת הנהדרת שהוא מציג לאחרונה.

"עד לפני חצי שנה אף אחד לא ספר אותו", מתאר סמדג'ה, שמנסה בימים אלה לשדך לפללשווילי גם ספונסר. "בעבר הרבה אנשים פסלו אותו והרימו ידיים, כולל המאמן האוסטרי (הופו רושור, א"ט) של הנבחרת, שהסתבך אתו. מצחיק שבמשך יותר מארבע שנים לא חשבו לרוץ קדימה עם ספורטאי בסדר גודל כזה. הוא לא טכני כמו אריק זאבי, אבל חזק מאוד. היכולת שלו לקלוט דברים היא מדהימה, בחודשים האחרונים הוא שינה את סגנון הלחימה ואופי העבודה. הוא הצליח לשלב בין הכוח שהיה לו לבין הטכניקה והפך לספורטאי כמעט בלתי מנוצח. למרות המצב הקשה הוא לא מחפף, מגיע לכל האימונים ואין לו תירוצים".

לוסטיג מאשר: "סוסו חרוץ, אמיץ ומאוד מחויב למטרה. זו תחילת הפריצה שלו והוא עדיין צריך להוכיח יכולות בתחרויות מטרה. עושה רושם שהסיכויים שלו להשיג קריטריון ללונדון הם טובים".

לא רק אנשי הג'ודו בישראל התוודעו לפוטנציאל האדיר שטמון בפללשווילי. אחרי שקטף את מדליית הארד בגרמניה, ניגש אל הג'ודוקא יו"ר הוועד האולימפי הגאורגי, ברך אותו ואפילו הציע לו לחזור ולייצג את מולדתו. על אף הקשיים בישראל ועוד לפני שטופל עניין הדרכון, פללשווילי סרב. "רני, אתה האמנת בי ולנו הגאורגים יש כבוד", אמר בהתרגשות לידגר, "אני לא הולך לשום מקום".

כעת נותר לקוות שהחקירות, הבדיקות והפרוצדורות המעיקות כבר מאחוריו. "בשבוע שעבר הייתי בשגרירות גרמניה והתחננתי לפקידה כדי לסדר לו את הביטוח, אחרת הוא לא היה טס", מבהיר ידגר, "לספורטאים בענפים אחרים מנפיקים דרכון בשנייה, וסוסו יותר ציוני ממני וממך". סמדג'ה מוסיף: "אנחנו צריכים לחבק אנשים כמוהו. אני מקווה שזה לא מאוחר מדי, ננסה לעשות אתו את הבלתי אפשרי".

פללשווילי הגיע לג'ודו בעקבות סבו, ועלה לראשונה למזרן בגאורגיה כשהיה בן שבע. היום, למרות הקשיים והעתיד המעורפל, הוא מתאמן במרץ ורואה לנגד עיניו את המטרה הנשגבת. אחרי ששמע מסמדג'ה על קבלת האזרחות הוא התקשה להאמין וצרח מרוב אושר. "הג'ודו נמצא עמוק בתוכי", הוא אומר, "אני לא יכול בלעדיו והוא כל חיי. לא אוותר עד שאזכה במדליה אולימפית".

במקביל לסוגיית האזרחות שנפתרה, נאלצים אנשי הג'ודו להתמודד עם כאוס תקציבי מוחלט, בגינו, כאמור, נאלץ סמדג'ה לוותר על הנסיעה לגרמניה. "עלות התכנית הטובה ביותר שהצלחתי להכין היא שני מיליון שקל בשנה, וכרגע עומדים לרשותנו רק 290 אלף שקל", מעיד המאמן הלאומי, "סוסו אמור לצאת לפולין וכרגע אין תקציב לכך. יש לנו את אחת הנבחרות החזקות ביותר באירופה, אבל אנחנו גוססים וזקוקים לעזרה. מה שמצחיק זה שלמרות המצב הקשה, הספורטאים מצליחים להחזיר את הג'ודו למקומו הראוי".


פללשווילי. 'הג'ודו נמצא עמוק בתוכי, אני לא יכול בלעדיו והוא כל חיי. לא אוותר עד שאזכה במדליה אולימפית'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ