גולף נשים: לא באנו כדי ליהנות

הגולפאיות האסיאתיות משתלטות בשנים האחרונות בשקט ובנחישות על סבב LPGA ומעלות חששות כי המופנמות שלהן וחוסר שליטתן באנגלית יגרמו לריחוק מהספונסרים ומהאוהדים. אחרי תקופת התאקלמות ובזכות מספר תכניות, לומדות הכוכבות מהמזרח איך להיפתח

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בהתחלה היתה זו אניקה סורנסטם, אחריה לורנה אוצ'ואה. כעת, חמש שנים אחרי שיוסד הדרוג העולמי לנשים בגולף, הפך המאבק על פסגתו להתמודדות בין מדינה ליבשת: ארצות הברית נגד אסיה.

מאז פרישתה של אוצ'ואה לפני תשעה חודשים, החליף המקום הראשון ידיים לא פחות מעשר פעמים. כריסטי קר מובילה את המאבק מצד האמריקאיות, וצעדה בראש הדרוג שלוש פעמים. מולה מתייצבת מעצמת גולף הנשים המתחזקת מאסיה. בשבוע שעבר, אחרי ז'ייאי שין מקוריאה ואיי מיאזאטו מיפאן, תפסה את המקום הראשון אסיאתית שלישית, הפעם מטייוואן.

צנג מרוכזת במשימה. גם הטייוואנית מודה כי "קשה לאסיאתיות ליהנות כמו האמריקאיות" (תצלום: אי-פי )

כבר כמה שנים טובות שהנשים האסיאתיות מהוות כוח משמעותי בגולף. כשהדרוג העולמי הראשון פורסם ב-2006, 53 מ-100 המדורגות הראשונות היו אסיאתיות. כיום כבר מדובר ב-62. מעבר לכך, הטובות ביניהן גם הולכות ומתמקמות במרכז הבמה אחרי פרישת עילויים כמו סורנסטם השוודית ואוצ'ואה ממקסיקו. בדרוג הראשון נכנסה רק אסיאתית אחת אל בין חמש הראשונות. כעת, רק סוזן פטרסן הנורווגית (מקום 3) וקר האמריקאית (4) מונעות מהן שליטה מוחלטת בתשיעייה הראשונה.

גולף פופולרי בדרום קוריאה, למשל, כבר שלושה עשורים, אך הצלחתה של סה רי פאק בסוף שנות ה-90' הפכה את המשחק לאליטסטי פחות ונתנה לו דחיפה במדינות רבות. "כולנו צפינו בסה רי והתחלנו לשחק גולף", מספרת שין, "לפני כן לא היו הרבה שחקניות צעירות, אחריה כולן באו".

משפחות רבות רוצות שבנותיהן יידמו לפאק, שהצטרפה לסבב LPGA האמריקאי ב-1998 ומיד הפכה לאסיאתית הראשונה שזוכה בטורניר מייג'ור כשהוכתרה לאלופת ארצות הברית. סיפורה של יאני צנג, מוליכת הדרוג החדשה, אופייני מאוד. הוריה של צנג, בעיקר אביה, סימנו עבורה את הדרך בגיל צעיר, והיא הלכה בה מאז היתה בת חמש. את האימונים לאורך השנים היא מגדירה "גיהנום", אך מודה שלא היתה מצליחה כל כך בלעדיהם. במדינות שונות נהוג להוציא את הילדות מבית הספר ולשלוח אותן לאקדמיות. הן לא זוכות לקבל את ההחלטות בעצמן. מוסר העבודה הגבוה עושה את השאר עבור הצעירות המוכשרות באמת.

היכן שזה לא מספיק, דואגים לחיזוק מבחוץ. בסין טרם הותירו חותם בצמרת הענף, אבל כרגיל מכוונים לשם. בסוף 2008 מונה גארת' ווינסלו הניו זילנדי, שעבד עם שחקנים בסבב PGA, למאמן נבחרת הנשים. בין הדברים שעשה היה להזמין מכר אמריקאי לעבוד אתו על הכושר של חניכותיו. "גולף הוא משחק כולל", אומר ווינסלו, "צריך להתאמן על דברים רבים - חבטות ארוכות, קצרות, התמודדות עם מלכודות חול, כושר, דיאטה. בסין ובאסיה לא חושבים על הדברים האלה, הם חדשים בשבילם".

ידיעת אנגלית - חובה

ההסתגלות קשה לעתים לשני הצדדים. לא רק בארצות הברית מביטים בדאגה כיצד אסיה השתלטה על הסבב האמריקאי. לפני שמונה שנים עוררה ג'אן סטיבנסון האוסטרלית שערוריה כשאמרה כי "האסיאתיות ממש הורגות את הסבב שלנו". דאגתה העיקרית נבעה מהמופנמות של השחקניות, שרובן לא ידעו אנגלית, והחשש שספונסרים יתרחקו מענף בו דמויות מרוחקות כל כך יהוו הכוחות המובילים. "זו האחריות של הסבב לשווק אותן", אמרה, "אבל אם הן לא נותנות שישווקו אותן, מה ניתן לעשות?".

כמה שנים אחר כך, כשמספר השחקניות הבינלאומיות צמח ל-121, העלו ב-LPGA תכנית מטופשת: להפוך את האנגלית לשפה הרשמית של הסבב ולאלץ שחקניות ללמוד אותה ולהשתמש בה בראיונות ללא מתורגמנים, כשמי שלא תעבור מבחנים לא תורשה לשחק. כעבור כמה ימים סוערים בוטלה ההחלטה.

בשנה שעברה יוסדה תכנית ידידותית יותר. במסגרת שיתוף פעולה בין הסבב למרכז ההדרכה לשפות באינדיאנפוליס, זוכות השחקניות המעוניינות בכך לשיעורים בשפות. "אני לא רואה בזה תכנית הקשורה לשפות, אלא למיזוג תרבויות", אומר הקומישינר מייקל וואן, שסיפר ל"ניו יורק טיימס" כי אפילו בעניינים פשוטים יש הבדלים בין מדינה למדינה. בתאילנד, אוהדים יסתפקו בחתימות של השחקניות; בטולדו, הם גם יצפו לשוחח עמן. כעת, מעל 20 שחקניות אסיאתיות לומדות אנגלית ואמריקאית אחת לומדת קוריאנית.

למרות שצנג מודה כי "קשה לאסיאתיות ליהנות כמו האמריקאיות", מספרים בסבב כי הכוכבות מהמזרח למדו להיפתח לאוהדים, לתקשורת ובעיקר לספונסרים. מעל לכל, אי אפשר להתעלם מאיכויותיהן, המתבטאות כבר בגיל צעיר. ב-2008 היתה שין לאלופת בריטניה הצעירה ביותר, בגיל 20; צנג חגגה שלושה תארי מייג'ור כבר בגיל 21; בסוף 2010, כל פרסי הסבב - שחקנית השנה, השחקנית בעלת הרווחים הגבוהים ביותר, השחקנית שזכתה במספר התארים הגדול ביותר והמדורגת ראשונה - נסעו מזרחה. וידן עוד נטויה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ