לפני חודש צוטטו בעיתון מעריב תכנים שאמר כביכול דני נוימן, פרשן הכדורגל הבכיר של ערוץ 1 בשיחה פרטית במקום ציבורי. על פי הפרסומים, הכריז נוימן שהוא שונא את אוהדי הפועל תל אביב וקרא לבצע בהם טרנספר יחד עם ערביי ישראל. בתגובה טען נוימן שדבריו צוטטו באופן לא מדויק אך לא הכחיש כי קיימת איבה הדדית בינו לבין אוהדי הקבוצה האדומה. הפרשן סירב להתנצל ומעסיקיו סירבו לפטרו. עם זאת, הודיע נוימן שבעתיד יימנע מלפרשן את משחקי הפועל תל אביב. והנה, אמש במשחק החשוב של העונה, הפועל תל אביב נגד מכבי חיפה, הופיע אותו נוימן בעמדת השידור לצד השדר עמית הורסקי. מה יש בו, בנוימן, שהערוץ הראשון לא מסוגל לוותר על שירותיו? האם הוא כל כך מבריק? האם אבחנותיו עד כדי כך חדות? האם מדובר בפנומן כה מזהיר עד שניתנת לו חסינות? אמנם ידעתי מראש את התשובה לשאלות האלו ("לא") אבל החלטתי שמגיע לו צ'אנס נוסף. משחק העונה הוא הזדמנות מצוינת לבחון מחדש אם יש הצדקה למעמדו האיתן של פרשן הכדורגל הבכיר. אולי בכל זאת יש בו משהו. לא אשאיר אתכם במתח, אין.

נוימן היה ונשאר פרשן משעמם ומנומנם, מופת לבינוניות. התחום היחיד שנוימן מצטיין בו הוא אמירת המובן מאליו. כך למשל במשפט הבא: "אני חושב שאם יניב קטן מוגבל מבחינה בריאותית, אלישע לוי לא צריך לשלב אותו במשחק". חשוב לציין שהמציג אינו רופא. נוימן לא מציע תובנות מעניינות ולא נותן לצופים זווית חדשה למהלכים הברורים שהם רואים על המסך. למעשה הוא לא שונה מעשרות אלפי פרשני הסלון שיושבים וצופים במשחק בבית. רוב ההבחנות שלו מסתכמות ב"היה פנדל" או "לא היה פנדל". מדי פעם פולט נוימן איזו אמירה חסרת פשר כמו: "אתה מבין, זה הבעיה של הקישור של מכבי חיפה", מבלי להסביר מה הבעיה של הקישור של מכבי חיפה.

נכון, גם לציין שנוימן הוא פרשן כושל זו אמירת המובן מאליו. האיש כבר נכתש בעיתונות ובכל סלון במדינה. אבל חשוב לחזור ולאזכר את זה לאור העובדה שמעמדו חסין בפני כל חטא. בעיניי, פשעו של נוימן הוא לא הגזענות אלא האפליה המקצועית שהתגלתה במשפטים שאמר לכאורה. גזענים בארון יש הרבה וצריך לטפל בהם, אבל לאדם שמפרשן כדורגל במעמד כל כך גבוה אסור להיתפס עם אמירות כה חמורות נגד קבוצה מרכזית בתחום סיקורו. באותו רגע מתפוגגת הסמכות שלו כפרשן מקצועי נטול פניות. אמנם לא הבחנתי בשידור אמש בתיעוב שחש נוימן כלפי הפועל תל אביב, הוא גם ידע לפרגן להופעה הווירטואוזית שלה (1-4), אבל גם לא זיהיתי סמכות מקצועית. אף פעם לא היתה לו אחת כזו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ