הפועל תל אביב - מכבי חיפה: אוסקר לכל פועל

בנגיעה

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

הפועל תל אביב אומרת: אתה פחות טוב ממני. אתה, כלומר אתם. כולכם. מי שיבוא. גם כשהיא רעה, היא מרגישה יותר טובה. הודבק לה במהלך השנתיים האחרונות ישבן מזהב. את הישבן הדביקו אלי גוטמן והקהל, שני הנכסים הגדולים. עם הישבן הזה הם עוברים ממגרש למגרש ומתיישבים בסמכותיות על הדשא. המשחק נגמר לפני שהוא מתחיל.

הפריטים פחות חשובים: אתמול גילי ורמוט היה לא טוב, ערן זהבי בינוני, דני בונדר חלש, גם דדי בן דיין. מי היה באמת טוב? אף אחד. אבל זה לא משנה - כשלקבוצה יש ישבן מזהב, השחקנים הם רק פיקסלים בתמונת ניצחון. יש אווירה של אוסקר, והפסל עובר בכל שבוע לזוכה אחר. אתמול הזוכים היו שהר, זהבי, תמוז וטועמה. פעם, לפני הרבה זמן, אלו היו ורמוט ואיתי שכטר. זה לא משנה, הפסל עדיין בבלומפילד.

מכבי חיפה הגיעה מהמקום הראשון כאנדרדוג. מדוע קבוצה שנמצאת במקום הראשון מרגישה אנדרדוג? מפני שהיא לא מעריכה את עצמה. היא לא מעריכה את עצמה בצדק. היא נמצאת במשחקים של עצמה, מביטה מקרוב מאוד ביכולת שלה, באפרוריות העקרונית שמלווה אותה. היא אמנם צברה יותר נקודות מהפועל תל אביב, אבל היא הגיעה לבלומפילד כשהיא יודעת בדיוק ממה עשויות הנקודות הללו - מדבק נגרים.

ראיות לחוסר ההערכה העצמית ניתן היה לאתר בדברים שאמר אלישע לוי במהלך השבוע: זה לא משחק עונה, הוא לא יקבע מי תזכה באליפות, יש עוד הרבה נקודות בקופה וכו'. אמירות שמתחתן זורם כל העת רצון להפחית לחץ על ידי הנמכת ציפיות. הפחתת לחץ והיעדר ציפיות הם חלק מתפריט של אנדרדוג. לוי, מאמן טוב ואדם הגון, הנציח אצל השחקנים את ההרגשה שהם פחות טובים. הם הסכימו אתו.

מכבי חיפה הגיעה למשחק ומיד מימשה את תחושת האנדרדוגיות - היא ספגה שער בתוך פחות מדקה. למעשה היא הודיעה להפועל תל אביב: מודים שאתם עדיפים, עכשיו בואו נתחיל מהתחלה. השער המוקדם שחרר אותה, משום שכעת המציאות תאמה את תחושת הבטן. מעמדת האנדרדוגיות היא שיחקה לא רע, הניעה כדור, לחצה, ממש כמו קבוצה שאין לה מה להפסיד. מוזר, קבוצה במקום הראשון משחקת כמו קבוצה שאין לה מה להפסיד. אבל היה לה מה להפסיד - את המקום הראשון ואת יכולת ההרתעה. והיא הפסידה את שניהם. הפועל התיישבה עליה בסמכותיות וצעקה לה באוזן: את פחות טובה ממני. את, כלומר אתם. כולכם. מי שיבוא. ושחקני חיפה רק הנהנו בהסכמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ