גם טייגר וודס למד: קארמה היא עניין בוגדני

למרות החשיפות המביכות, הגירושין המכוערים והמכה הקשה לתדמית, טייגר וודס נותר הכוכב הבלתי מעורער של עולם הגולף. הבעיה היחידה היא שאחרי 16 חודשים ו18 טורנירים נטולי תארים מתגבשת מסקנה אחת ברורה למדי - הוא רחוק מלהיות הגולפאי הטוב ביותר בעולם. וכנראה שלא מדובר בירידה לצורך עלייה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

לשם שינוי, כל מה שטייגר וודס עשה הסתכם בהיותו טייגר וודס. לפחות לפי הצהובונים, כוכבת הפורנו ג'וסלין ג'יימס היתה אמנם אחת המאהבות שלו בעבר, אלא שכאשר היא כינסה מסיבת עיתונאים בתחילת פברואר, וודס כלל לא היה הנושא. ג'יימס התלוננה על חברה קנדית שייצרה כדורי גולף שדמותה מוטבעת עליהם. ובכל זאת, שמו שורבב לעוד מקום בו היה מעדיף שלא יוזכר. "כמי שנפלה קורבן לאלימות, זה מטריד אותי שמישהו יעמוד עם מחבט ויכה בכדור שפרצופי עליו", אמרה ג'יימס, "אני לא חושבת שטייגר וודס ירצה את פרצופו על כדור גולף. ברור לי שאני לא".

ייתכן שג'יימס חשבה היטב על אזכורו של וודס, ייתכן ששמו פשוט נפלט לה. כאשר מדברים על ענף ספורט כלשהו, כולם נוטים לחשוב קודם כל על הכוכב מספר 1 שלו. וגם אחרי החשיפות המביכות, החברות שנטשו אותו והגירושין המכוערים, וודס הוא עדיין הכוכב הבלתי מעורער של הגולף. יש רק בעיה אחת - הוא רחוק מלהיות הגולפאי הטוב ביותר.

ב-15 בנובמבר 2009 זכה וודס באליפות המאסטרס באוסטרליה, לא אחת מהזכיות המפוארות ביותר שלו. מספר ימים אחר כך התרחשה תאונת הדרכים שהובילה לחשיפות שהפכו את חייו לחלוטין. מאז חלפו קרוב ל-16 חודשים, במהלכם הספיק לקחת פסק זמן מהענף וכמובן לחזור בדיוק בזמן לטורניר המייג'ור הבא. דבר אחד לא חזר אתו - המשחק שלו.

מאז אותו טורניר סטנדרטי באוסטרליה 2009, הגולפאי המפורסם בעולם לא זכה בדבר. ומדובר בתקופת היובש הארוכה בקריירה שלו - 18 תחרויות כושלות.

"זה כמו "האמפטי דמפטי"

בעבר כבר חווה וודס תקופות מאכזבות. לפני כמה שנים הוא זכה בתחרות אחת בלבד מבין 23 הטורנירים בהם השתתף, כזו שאפיינה כל כך את עוצמותיו. היה זה ב"אקסנצ'ור מאצ'פליי", טורניר שאינו מתקיים בשיטה של צבירת חבטות לאורך מספר ימים, אלא בסדרת מפגשי נוקאאוט בין שני שחקנים. לעתים, נדמה היה שההילה של וודס מספיקה כדי להכניע את היריב התורן.

בשבוע שעבר חזר וודס לזירה האהובה עליו בטורניר המאצ'פליי באריזונה, התחרות השלישית שלו בעונת 2011. בסיבוב הראשון הוא הוגרל מול תומאס ביורן, הדני המדורג 65 בעולם. סיומת חזקה של האמריקאי הובילה לשוויון אחרי 18 גומות. את גומת הפלייאוף הראשונה החל וודס בחבטה ארוכה אומללה ששלחה כדור אלכסוני הרחק מהמדשאות והיישר לנוף המדברי. מזה הוא כבר לא היה יכול לחזור. "המדשאה היא ברוחב של מה - 180 מטר - ולא הצלחתי לשים שם את הכדור. זה מאכזב", אמר. הנק הנלי, מאמנו לשעבר, נדהם: "אף פעם לא ראיתי אותו משגר חבטה מחוץ למדשאות כשהמשחק או הטורניר על הכף".

לוודס, אגב, יש הסבר לחבטות כאלו. בפעם השלישית בקריירה, הוא החליט לשנות את סגנון החבטה הארוכה שלו. מאז אוגוסט האחרון הוא עובד על כך עם מאמנו הקנדי, שון פולי. "הייתי במצב הזה בעבר, זה לוקח זמן", אומר וודס, "חוויתי בעבר שנתיים בהן לא עשיתי דבר. אי אפשר לבצע שינויים ופשוט להתחיל לזכות בסדרת טורנירים. טוב שהבעיות נחשפות בתנאי תחרות".

אלא שגם בעיתות שינוי קודמות, כאמור, לא חווה וודס יובש כזה. הדבר מתבטא גם בדרוג העולמי. לקראת סוף השנה שעברה, אחרי 623 שבועות רצופים בפסגה, הוא איבד את המקום הראשון. השבוע כבר ירד למקום החמישי. לא כולם מאמינים שמדובר בירידה לצורך עלייה.

יש המזכירים את העובדה שמדובר בבחור בן 35, שעבר פציעות ולפחות ניתוח אחד מסובך בברך. כולם, כמובן, תוהים בנוגע למצבו הנפשי אחרי שהמוניטין שלו רוסק יחד עם משפחתו, ומה עובר בראשו שעה שהוא מביט באוהדים ובעיתונאים ויודע בדיוק מה עובר בראשם. מה שברור, אם אחרי זכייתו באליפות ארצות הברית ב-2008, טורניר המייג'ור ה?14 שלו, נדמה היה שהדרך לשיאו של ג'ק ניקלאוס (18) סלולה, כעת קיים ספק רציני אם אי פעם יגיע אליו.

"זה קצת כמו הסיפור של מייק טייסון", אומר ג'וני מילר, פרשן NBC וערוץ הגולף, "הוא היה בלתי מנוצח, הפחיד את כולם, תיפקד היטב תחת לחץ, עד שהגיע איזה באסטר דגלאס וחייו התפרקו. זה כמו האמפטי דמפטי. הוא ישב בראש הקיר הגדול, הרבה מעל לשחקנים האחרים, נפל בגדול, וכעת הוא מנסה לאסוף את השברים. נהגתי לומר שטייגר יכול לנצח עם מחבטים מושכרים ועין עצומה, אבל הרבה דברים קרו לו ואת רובם הוא גרם לעצמו".

יריקה לגומה

רק לפני שבועיים יצר וודס כותרות שליליות נוספות, כאשר בטורניר דובאי, אחרי חבטה מאכזבת, ירק לדשא סמוך לגומה ה?12. בכדורגל אולי רגילים לכך, אבל בגולף - בוודאי בטורניר במסגרת הסבב האירופי - הדבר נחשב לעבירה על קוד ההתנהגות. הרי שחקנים אחרים משחקים וחובטים על אותה פיסת דשא בדיוק. "מה שהוא עשה מגעיל. יש בוודס פן יהיר. אי אפשר לרדת נמוך יותר מכך", אמר יואן מארי, שדר "סקיי". הסבב האירופי מיהר להודיע כי קנס את וודס. בדרך כלל לא נהוג לצאת בהודעות רשמיות כאלו, אך האמריקאי שילם מחיר על כך שמצלמות הטלוויזיה עוקבות אחר כל חבטה שלו. אחר כך התנצל בהודעה בטוויטר. טוב, הוא כבר רגיל להתנצלויות.

לפרקים, אגב, הפגין וודס יכולת טובה בדובאי, טורניר בו זכה ב-2006 וב-2008. לפני הסיבוב האחרון הוא היה רחוק רק חבטה אחת מהמקום הראשון, אבל ב-18 הגומות האחרונות נמוג עם סיבוב של 75 חבטות והידרדר למקום ה-20. הדבר מאפיין את מה שעובר עליו.

את השנה שעברה סיים וודס בטורניר "שברון וורלד צ'לנג'", כשהוא נכנס לסיבוב האחרון עם יתרון ארבע חבטות, מאבד אותו ומפסיד בפלייאוף. את 2011 פתח בסוף ינואר בטורי פיינס, מאתרי הגולף האהובים עליו, ומקום בו ניצח בחמשת ביקוריו הקודמים. אחרי שני סיבובים טובים, הוא התרסק בשניים הנותרים וסיים במקום ה-44 - פתיחת העונה הגרועה בקריירה שלו. מי שנהג לטרוף יריבים בסיבוב האחרון, הפך לנטרף.

סבבי הגולף בארצות הברית ובאירופה מוצפים בשחקנים צעירים ומבטיחים. ריקי פאולר הוכתר בשנה שעברה לרוקי המצטיין בסבב ה?PGA בגיל 21. רק שחקן אחד זכה בתואר כשהיה צעיר יותר: וודס בן ה-20 ב-1996. החבורה הצעירה הזו אתלטית ומקצועית יותר מדורות קודמים. וככל שהמשבר של כוכב הענף מתארך, היא יראה מפניו פחות ופחות.

"כשטייגר צץ, אף אחד לא נראה כמוהו", מציין רודני גרין, מנהל אתר גולף בטמפה ומכר ותיק של וודס, "כעת כולם נראים כמו טייגר בגלל שהבינו את העניין. הם אמרו 'למה הבחור הזה בועט לנו באתם יודעים איפה? הוא בכושר פיסי טוב יותר ועובד קשה מכל אחד אחר'. לטייגר היה יתרון כיוון שהיה חכם מספיק להבין ששיחק נגד בחורים שעישנו ושתו כל הלילה. הפער הזה כבר לא קיים. על מגרש הגולף נמצאים אתלטים טובים, שעובדים על המשחק שלהם עם מאמנים ומאמני כושר אישיים".

גם וודס מנסה לעשות זאת. בפגרה הוא עבד על החבטה הארוכה החדשה וניסה לא להזניח גם את החבטות הקצרות. בפועל, המשחק שלו פשוט נראה מפוזר. ניק פאלדו, שחקן עבר, אומר כי לוודס "חסרים כרגע 10% בכל התחומים". את הסיבוב האחרון החלש בדובאי תלה וודס ברוחות עזות, איתן לא היה רגיל להתמודד בסגנון החבטה המעודכן. בשבוע שעבר טען חברו ג'ון קוק כי ראה אותו באימונים והוא סוף סוף קלט את הסגנון החדש. ואז הגיעה הופעתו בטורניר המאצ'פליי.

זוז, אתה מסתיר

בינתיים, וודס פשוט נשמע כמו תקליט שבור אחרי כל טורניר. "שון ואני מדברים על כך מדי ערב. אני יכול לעשות זאת באימונים, אבל זה מעט שונה כשעלי להביא את זה למגרש", הוא אומר על תהליך השינוי, "הצלחתי בזה בעבר ואין סיבה שלא אוכל לעשות זאת שוב. אי אפשר לחשוש לנסות. ככל שהזמן חולף ואני חובט ביותר כדורים, מאות אלפים, מיליונים - התבנית של התנועה תהפוך לטבעית. זה מתקדם, זה אחד מאותם דברים שאתה לא יודע מתי יגיעו לסיומם".

אבל מדוע בעצם הוא היה צריך את זה, לשנות סגנון חבטה דווקא בעיתוי כזה? "טייגר לעולם ינסה להשתפר ולכן הוא ממשיך לשנות את החבטה שלו, כך הוא הגיע לרמה כה גבוהה", צייץ בטוויטר מאמנו לשעבר הנלי, שעבד אתו שש שנים והתפטר במאי האחרון.

הצוות סביבו אולי השתנה, אבל וודס לא. הוא עדיין מתקשה לעתים להסתיר את תסכוליו במגרש, מקלל או חובט בדשא ובשיחים. עיתונאים מספרים שהוא חותם יותר למעריצים, אבל עדיין מכתיב את התנאים בהם יעניק ראיונות ומסיבות עיתונאים. כלכלית, למרות החברות שנטשו אותו והסדר הגירושין, מצבו מצוין. הוא קיבל שלושה מיליון דולר כדי לשחק השנה בטורניר דובאי. בנוסף, בעיתונים מקומיים פורסם כי עבור תכנון מסלול הגולף בדובאי - פרויקט שאפתני שנעצר לאחרונה עקב בעיות כלכליות של הנסיכות - קיבל לא פחות מ-55.4 מיליון דולר. סכום דומה הוציא על אחוזה חדשה בפלורידה.

אלא שסביר להניח שוודס יהיה מוכן לשלם הרבה מאוד כדי לזכות סוף סוף בתואר כלשהו. רבים מאמינים כי גם כשיעשה זאת, הדבר לא יתבטא בדומיננטיות ממנה נהנה בעבר. "התהילה שלו נתנה השראה לדור חדש של שחקנים, שהדחיפה שלהם לעבר מצוינות תקשה על סיכוייו לחזור לשלוט", כתב ג'ון פול ניופורט ב"וול סטריט ג'ורנל".

עמיתיו מפגינים כלפיו כבוד. מרטין קיימר ולי ווסטווד, המדורגים 1 ו-2 בעולם, התלהבו מכך ששיחקו לצדו בדובאי. "הוא פשוט זקוק לקצת זמן כדי לסדר דברים", אומר ביורן, שהדיח אותו באריזונה, "כולנו יודעים שהוא יחזור לזכות בטורנירים. כשיזכה באחד, אי אפשר יהיה לעצור אותו, אבל זה יכול לקחת זמן". השדר ושחקן העבר ג'וני מילר מוסיף: "טייגר מתמודד נגד בחורים צעירים שאומרים 'תזוז, חבר, זכית ליומך באור הזרקורים'. אני לא יודע מה עובר בראשו. לא הייתי רוצה להיות במקומו".

"הייתי צריך להתמודד עם דברים, אבל החיים נמשכים וזה מלהיב, אני יכול לראות דברים מנקודת מבט אחרת. ילדיי במצב נהדר והגולף נמצא כעת בהמשך הרשימה", אומר וודס, "אני עדיין מרגיש שביכולתי לזכות בטורנירים. אני לא עד כדי כך מבוגר. עדיין יש שנים טובות לפניי. לא תמיד אני מנצח ובהחלט הפסדתי בהרבה יותר טורנירים מאשר ניצחתי, אבל זו המטרה מדי שבוע כשאתה חובט בכדור הראשון. היא לא משתנה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ