ביאתלון: לא קל להיות מלך

הוא לא מתקרב לטיפה המרה (אלא לצורך חיסול בקטריות), תמיד נושא עמו בקבוק של חומר מחטא, ואת החגים מעדיף לבלות בגפו מחשש שיידבק בשפעת. האובססיות הקטנות של אולה איינר ביורנדלן הפכו אותו ל"מלך הביאתלון", ונדמה שהפיכה לא צפויה בקרוב

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד זאבי

אליפות העולם | 3 עד 13 במארס, שידורים ישירים ביורוספורט

יש הרבה אתלטים שעובדים קשה, ואפילו יותר מכך, כדי להיות הטובים ביותר בענף בו הם מתחרים. אלא שכנראה גם הם יודו כי שאולה איינר ביורנדלן, אשף ביאתלון שמחזיק בבית לא פחות מ-11 מדליות אולימפיות - שש מתוכן מזהב - עובד יותר קשה מהם.

הנורווגי פשוט הגדיר מחדש את המלה וורקוהוליק, כשב-16 השנים האחרונות לקח חופשה בת יותר מיומיים רק פעם אחת - וגם זאת עקב מחלה, שריתקה אותו למיטה למשך שבועיים. "אני פשוט אוהב את זה", הוא מסביר בתמציתיות.

למעשה, המקרה של ביורנדלן בן ה-37 נשמע פחות כמו אהבה ויותר כמו אובססיה. המחשבה להפסיד יום אימונים משגעת אותו, וכדי להימנע מכך הוא נוקט באמצעים דרסטיים. האיש הוא פריק של בריאות וניקיון. הוא לעולם לא שותה אלכוהול, אלא אם מדובר בגרגור כוסית קוניאק מדי בוקר כדי לחסל בקטריות שפלשו לגופו במהלך הלילה. לא תמצאו אותו בלי בקבוק של חומר מחטא במצב היכון, והוא לא מהסס להשתמש בו כשאנשים רוצים ללחוץ את ידו. חגים משפחתיים, כמו חג המולד, הוא מעדיף לבלות לבדו. רק חסר לו שקרוב-רחוק ידביק אותו בשפעת וישבית אותו.

ביורנדלן בן ה-37 בדרך לעוד מדליה. "תמיד אפשר להחליק מהר יותר ולירות מדויק יותר" (תצלום: אי-פי)

מילא אם היה מדובר בילד בן 20, אבל באמתחתו של ביורנדלן עשרות מדליות בכל הצבעים מאולימפיאדות, מאליפויות עולם ומתחרויות גביע העולם. הוא כנראה השם המוכר ביותר בענף ובין הספורטאים הבודדים שהשיגו ארבע מדליות זהב באולימפיאדה אחת (סולט לייק סיטי 2002). כל זה מוביל לשאלה הבלתי נמנעת - מה עדיין מניע אותו?

"עוד נותרו לי מטרות להשיג, וזה נותן לי מוטיבציה", הוא עונה לשאלה המנדנדת בעניין יציאה אפשרית לפנסיה בזמן הקרוב, "הספורט שלנו נחשב צעיר, ועדיין יש עוד הרבה מקום לשיפור. תמיד אפשר להחליק מהר יותר ולירות מדויק יותר. כל עוד אני מסוגל להמשיך לשמור על כושר טוב ולהתחרות על המקומות הראשונים, אמשיך. רק כשזה כבר לא יהיה המצב, אתחיל לחשוב על פרישה".

כרגע הוא עדיין לא צריך לחשוב על כך. הדרך היחידה לקחת ממנו מדליות היא באמצעות ועדות ובתי משפט, כפי שקרה באליפות העולם ב-2009, אבל כנראה שבכל מקרה הן מוצאות את הדרך חזרה לחיקו. במקצה ל-12.5 קילומטר טעה ביורנדלן (ואחריו מתחרים נוספים) במסלול והחליק על גשר במקום לצדו. בעקבות ערעור שהגיש הרוסי מקסים צ'וטוב, שסיים את המקצה 41 שניות אחריו, נענש הנורווגי בהפחתת דקה מהזמן בו סיים, וירד למקום השלישי. בערעור שהגיש הגיעו הדיינים למסקנה כי הטעות בניווט חסכה לו בסך הכל עשרה מטרים לא משמעותיים, והזהב נשאר שלו.

זה העתק הברונזה שלי

ביורנדלן - בן למשפחת חוואים מסימוסטרנדה, עיר קטנה השוכנת דרום-מערבית לאוסלו - התאהב בביאתלון כבר בגיל עשר. כעבור שש שנים הוא עזב את הבית כדי ללמוד באקדמיית סקי מיוחדת, ובגיל 20 כבר התחרה באולימפיאדה הראשונה שלו. ב-2002, כאמור, הגיע לשיא שרק מעט ספורטאים זוכים לו, בעקבותיו זכה לכינוי "מלך הביאתלון". "הוא חזק מאוד, גם פיסית כמובן, אבל בעיקר מנטלית", מסביר הקולגה ובן ארצו של ביורנדלן, לארס ברגר, "אפילו אחרי הצלחות בתחרויות גדולות, יש לו את הדרייב להמשיך לעבוד קשה כאילו כלום לא קרה, ממש להתחיל מאפס".

מעמדו הרם בנורווגיה קיבל גושפנקה נוספת כשפסל ברונזה בגודל טבעי בדמותו - כולל המחלקיים, מוטות הסקי והרובה התלוי על גבו - הוצב ב-2008 בכניסה לעיר הולדתו. בטקס הסרת הלוט נכח אפילו מלך נורווגיה. "התגובה הראשונית שלי לעניין היתה: 'אני עדיין לא מת!'", הודה לאחר מכן, "אבל שכנעו אותי שהישגיי בסולט לייק סיטי ראויים להנצחה, גם בשביל האוהדים. הייתי מרוצה מאוד מהתוצאה הסופית".

אחרי אליפות עולם חלשה בשנה שעברה (בסטנדרטים שלו, כמובן) - רק מדליה אחת, ועוד מכסף - מקווה ביורנדלן לכמות נאה יותר, ואם אפשר גם זהובה יותר (יש לו 14 מדליות כאלה עד כה). הוא יודע שהוא לא הופך צעיר יותר, ושהפרש הגיל ממתחריו רק גדל בכל תחרות, אך זה לא מונע ממנו לסמן את אולימפיאדת סוצ'י 2014 בתור המטרה הגדולה הבאה שלו.

"נכון שיש להם את מרץ הנעורים, אך אני מפצה על החסרונות באמצעות דברים אחרים", הוא אומר, "יש לי אינטליגנציה והרבה ניסיון. אני יודע להקשיב יותר לגוף שלי. אי אפשר לחיות על הישגי העבר, חשוב תמיד להסתכל קדימה. כרגע אני לא רואה סיבה שלא אוכל להתמודד על מקום בפודיום גם באולימפיאדה הבאה, אפילו שאהיה כבר בן 40".

משהו-תלון | תחרויות שמשלבות יותר מענף אחד

ביאתלון - ענף ספורט חורפי המשלב גלישת סקי למרחקים ארוכים (שישה עד 20 קילומטר) עם ירי ברובה.

טריאתלון - תחרות המשלבת 1,500 מטר שחייה עם 40 ק"מ אופניים ועשרה ק"מ ריצה.

פנטאתלון - תחרות שמורכבת מירי באקדח, סיף, 200 מטר שחייה, רכיבה על סוס וריצת 3,000 מטר.

הפטתלון - קרב שבע באתלטיקה (מיועד בעיקר לנשים): 100 מטר משוכות, קפיצה לגובה, הדיפת כדור ברזל, ריצת 200 מטר, קפיצה לרוחק, זריקת כידון וריצת 800 מטר.

דקאתלון - קרב עשר באתלטיקה: ריצת 100 מטר, קפיצה לרוחק, הדיפת כדור ברזל, קפיצה לגובה, ריצת 400 מטר, ריצת 110 מטר משוכות, זריקת דיסקוס, קפיצה במוט, הטלת כידון וריצת 1,500 מטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ