זמן תרבות

דקירה בלב

נעם מילס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם מילס

בפעם הראשונה שנשאלתי אם אי פעם חשתי מופלית כאישה בספורט, לא הבנתי את השאלה. המלים היו ברורות והתחביר היה נכון, אבל השאלה נראתה לי חסרת הגיון. עניתי שמעולם לא הרגשתי הבדל בהתייחסות, והמשכתי הלאה. למה שהמגדר ישפיע על היחס לו זוכה הספורטאי?

כסייפת התאמנתי כשווה מול שווים במועדון שמורכב רובו ככולו מבנים. מעולם לא הרגשתי נחותה או חלשה מיריבי האימון שלי וזכיתי ליחס דומה מהמאמן ומחבריי לקבוצה, שבוסס על הישגיי. התקציבים שקיבלה נבחרת הנשים היו בהתאם להצלחות (או לכישלונות), בדיוק כמו הגברים.

מאז חלפו מספר שנים, והשאלה שחזרה מפעם לפעם התחילה להטריד אותי. האם העובדה שכל כך הרבה אנשים רואים לנכון לשאול אותי על אפליית נשים בספורט מעידה על כך שאפליה כזו קיימת? ככל שהתבגרתי הבנתי שיש דברים בגו. אמנם לא הרגשתי אפליה כזאת על בשרי (אולי בגלל שסיוף בכל מקרה זוכה לחשיפה מינימלית), אבל זפזופ קצר בין ערוצי הספורט ודפדוף במדורי הספורט בעיתון מהווים עדות חד משמעית: ספורט נשים זוכה לחשיפה מזערית בתקשורת לעומת ספורט הגברים.

רבים יטענו שספורט גברים מהיר וחזק יותר, ולכן אטרקטיבי יותר מספורט נשים. איני מתווכחת עם עובדות פיסיולוגיות, אבל לטעמי הגורם העיקרי להתעניינות המוגברת בספורט גברים הוא דווקא תרבותי. כסטודנטית לתואר ראשון בארצות הברית, היתה לי הזכות לגלות שלא בכל מקום קיימים ההבדלים בחשיפה שיש בארץ. קבוצות הספורט באוניברסיטה בה אני לומדת זוכות לחשיפה שנמדדת על פי הצלחתן. האולמות מלאים במשחקים חשובים, של גברים או נשים. ברור שגם בארצות הברית אין שוויון מוחלט. ליגת ה-NBA, למשל, פופולרית יותר מה-WNBA, אבל תחושתי היא שקיים תהליך של צמצום פערים. בפתיחת מדור הספורט בעיתון ישראלי, לעומת זאת, איני חשה בו.

הדרך לשינוי עוד ארוכה, אבל פרויקט "אתנה טופ טים" מהווה צעד ראשון מצוין. הפרויקט, ששם למטרה לפתח את ספורט הנשים בישראל, מקצה תקציבים מיוחדים לקבוצות נשים עממיות והישגיות ומטפח כישרונות בענפים ההישגיים. חברות סגל הטופ טים זוכות לתמיכה הכוללת סדנאות, מעטפת רפואית ופסיכולוגית ותמיכה כלכלית בעת הצורך. כולי תקווה שהפרויקט יחשוף נשים נוספות לספורט, ישמר וישפר את הכישרונות הרבים, ואולי יעורר את התקשורת והקהל לתת לנשים בספורט את החשיפה והכבוד להם הן ראויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ