פרס ישראל יוענק לשמעון מזרחי

שר החינוך הודיע על הענקת הפרס בתחום הספורט ליו"ר המיתולוגי של מכבי ת"א, בין היתר בשל "העלאת קרנו של הספורט הישראלי"

יניב גרנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב גרנות

שר החינוך גדעון סער הודיע הערב (רביעי) כי שמעון מזרחי יקבל את פרס ישראל בתחום הספורט לשנת תשע"א.

מזרחי, היו"ר הנצחי והדמות המזוהה ביותר עם קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, נבחר על ידי ועדת הפרס הייעודית, שכללה את כדורסלן העבר טל ברודי, אתלטית העבר אסתר רוט שחמורוב ומנהל היחידה לספורט הישגי גילי לוסטיג.

מזרחי. העלה את קרנו של הספורט הישראלי. תצלום: אוריאל סיני

בנימוקיה למתן הפרס, ציינה הוועדה כי מזרחי "יצר דפוסי מינהל חדשים בתחום הספורט. פעילותו הממושכת שנעשתה בהתנדבות לאורך שנים רבות, הובילה להגברת המודעות הציבורית לענף הכדורסל תוך הקפדה על רמת ניהול גבוהה ואיכותית בספורט הישראלי והביאה להישגים יוקרתיים ברמה הלאומית והבינלאומית". חברי הוועדה הוסיפו כי "פעילותו הציבורית של עו"ד מזרחי בפורומים לאומיים ובינלאומיים העלתה את קרנו של הספורט הישראלי בכלל וענף הכדורסל בפרט".

בתגובה להודעה, אמר מזרחי כי הוא "מאוד שמח ונרגש, זה אות הוקרה על 42 שנות פעילות בהתנדבות. אני רוצה להודות לכל חברי בהנהלה ובקבוצה. למעשה, זה פרס של המועדון כולו. אף פעם לא עשיתי את הדברים כדי לקבל פרס, אבל זה משמח מאוד שמעריכים אותך, זה נותן לי כוח להמשיך עוד שנים רבות בעשייה".

מזרחי נולד באוקטובר 1939 בתל אביב. בשנת 1964 סיים את התמחותו במשפטים ומאז הוא משמש כעורך דין, העוסק בתחום האזרחי ונחשב לדמות בכירה בעולם המשפט הישראלי. את פעילותו במועדון החל ב-1969, והמשיך בה עד היום, ברמה הולכת וגוברת של מעורבות, לרבות תקופות ניהול מינוריות יותר. בתקופה זו, זכתה הקבוצה ב-38 אליפויות, 30 גביעי מדינה ו-5 אליפויות אירופה.

מזרחי הוא גם ממלא מקום בכיר של יו"ר איגוד הכדורסל בישראל, חבר הוועד האולימפי, חבר הנהלת מכבי ישראל והאחראי על אגף הכדורסל, חבר בוועדה המשפטית של פיב"א ובוועד המנהל של היורוליג. הוא אף נבחר לכהן כנשיא הכבוד של המכביה ה-18, שנערכה ב-2009.

בלב הקונצנזוס, בלב המחלוקת

מזרחי נחשב מזה שנים רבות לאדם המשפיע ביותר על צביונו של הכדורסל הישראלי. מחד, ניתן לומר כי פעילותו למען קבוצת הכדורסל הצהובה היתה אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בהתפתחות המועדון לאורך השנים, וסללה את דרכו לשורת הישגים מרשימה. מבקריו, עם זאת, מתחו לא פעם ביקורת על כך שפעילותו הבינלאומית היתה שזורה בענייני הקבוצה, ומעולם לא קוימה לשם קידומו של הכדורסל הישראלי גרידא.

מיצובו של מזרחי, שנחשב ל"שגריר בפועל" של מכבי תל אביב, הסב לו, עם כך, נחת והישגים ספורטיביים ומקצועיים, אך גם גרר אותו למעורבות בשורת אירועים מעוררי מחלוקת. נדמה כי ההכרזה על זכייתו רק תלבה את הוויכוח סביב פועלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ