ניו יורק טיימס
סטיב נירמן, איטן

עוד אימון הסתיים, ודייויד רודישה יושב בסלון הקטן הסמוך לחדר השינה שהוא חולק עם רץ אחר. כאן, בשקט, מדפדף הקנייתי במהדורת פברואר של המגזין "חדשות המסלול", הכוללת תיעוד של הישגיו.

בעמוד 3 מופיעה תמונתו במונטה קרלו, שם קיבל את פרס אתלט השנה מהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית. בעמוד 7 נראה רודישה באוסלו, מנצח בפער קטן. בשער בחרו בתמונתו מבריסל, מבטיח את התואר השנתי בליגת היהלום בריצת 800 מטר.

"זהו המקום בו התחלתי ובו הצלחתי", הוא אומר על איטן, עיירה במערב קניה שהרוויחה את המוניטין שלה כחממה לרצים ברמה עולמית. "מדוע לשנות דברים שעובדים בשבילך?", הוא מסביר, "המקום נחמד ואנו יכולים לעשות דברים באופן פשוט".

רודישה (תצלום: אי-אף-פי)

רודישה בן ה-22, שמתגורר עם אשתו ובנו בעיר הסמוכה אלדורט כשאינו בתקופת אימונים אינטנסיבית, קבע כבר ב-2009 שיא אפריקאי בניירובי, קניה. מיד לאחר שסיים את הריצה ב-1:42.01 דקות, הוא הביע ביטחון כי שיא העולם של ווילסון קיפקטר מ-97', 1:41.11 דקות, נמצא בהישג ידו. "לא היה צעד נוסף שניתן לעשות מלבד לקבוע שיא עולם", הוא מסביר.

בתחרות בבלגיה ב-10 ביולי הוא רק התקרב לכך כשקבע 1:41.51 - באותה עת, התוצאה השנייה בטיבה אי פעם. "זו היתה אינדיקציה טובה", מספר מאמנו קולם אוקונל, "בסוף יולי רצנו ביחד בגבהים של ניירובי. אחר כך ישבתי אתו ואמרתי ?רק תן לי שלושה שבועות ויהיה לנו שיא עולם'".

רודישה היה מוכן. באותו ערב קריר בברלין ב-22 באוגוסט, על המסלול בו נכשל במוקדמות אליפות העולם 2009, הוא הוביל משלב מוקדם בדרך ל-1:41.09 דקות ולמחיקת השיא של קיפקטר. כעבור שבוע באיטליה כבר קבע 1:41.01 דקות. "אני חושב שזה אפשרי לרדת מ-1:41", הצהיר, "מתחת ל-1:40, איני יודע".

מאמנים בודדים זוכים להתגאות באתלט שקובע שיא עולם, אך לאוקונל - אירי שעובד בקניה מאז 1976 - יש שניים, באותו מקצוע: רודישה וקיפקטר. "כשהכרתי את דייויד ב-2004 הוא רץ 200 ו-400", מספר המאמן, "בסוף האימון הראשון כאן שאלתי אותו ?מה לגבי 800 מטר?'. ותראו מה זה, במסלול עפר בגובה 2,400 מטר, לצד שני רצים אחרים, הוא קבע 1:49 דקות".

אוקונל מצביע על מספר תכונות שמבדילות את רודישה מאחרים. מדובר, בין השאר, בגובהו (1.92 מטר), בגזרתו (71 קילוגרם) ובמהירות הבסיס שלו לאורך 400 מטר. "ווילסון היה ממש חלקלק, מהוקצע, רברבני. הוא גלש במסלול", מסביר המאמן, "דייויד עובד לאורך המסלול, אבל יש לו מהירות. קיפקטר רץ 400 מטר ב-46 שניות, דייויד עושה זאת ב-45".

אוקונל ורודישה מסרבים להיכנע לפיתוי לרוץ יותר, למרות הסכומים הנאים שמציעים מנהלי תחרויות. "מה שעבד למען ווילסון לא בהכרח יתאים לדייויד", מסביר אוקונל, "הפיתוי גדול, ולכן אין מאמנים רבים שעבדו עם שני אתלטים נפלאים. אתה צריך להניח בצד את מה שעשית עם הבחור האחר".

אחרי שנח מספר שבועות והשתתף בטקסים שונים, שב רודישה לאימונים בחודש שעבר. "יש השנה ציפיות רבות, בגלל שההופעה האחרונה ב-2010 היתה טובה", הוא אומר, "מצפים ממני לעשות הרבה ולהשתפר. איני רוצה להפעיל לחץ כזה על עצמי. אני פשוט צריך להתרכז ולהימנע מהסחות דעת".

בשבוע שעבר פתח רודישה את עונת 2011 כשרץ 1:43.88 דקות במלבורן. בשבת הבאה יתחרה בסידני, ואחר כך יופיע בשתי תחרויות ליגת היהלום, לפני שיגיע לאליפות קניה בניירובי. שם מקווה רודישה להבטיח את מקומו באליפות העולם, שתתקיים באוגוסט בדרום קוריאה. רק אז, הוא מצהיר, יתחיל לחשוב על שיאי עולם.

"אחרי 2010, הציפיות גבוהות", הודה אוקונל, "אנשים חושבים שהוא ימשיך מהיכן שהפסיק, וזה לא עומד לקרות. מטרתנו היחידה היא אליפות העולם. אם נקבע שיאים, זה יהיה בונוס". רודישה חזר על הדברים, וציין כי ריצות באליפות העולם נוטות להיות טקטיות. "אחרי אליפות העולם", הוסיף, "אם ארגיש טוב, אולי נסתער על זמנים מהירים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ