וינסנט אניימה על מעבר למכבי ת"א: "הכל אפשרי, אני לא בנאדם פנאטי"

וינסנט אניימה משאיר את האופציות בליגת העל פתוחות ("העדיפות העליונה שלי כרגע זה כסף, אם הפועל תציע לי מספיק לא אגיד להם לא"). לחצות את הכביש? הוא כבר עשה זאת, מהכנסיה הקתולית לפרוטסנטנית.

העיר
עירד צפריר, "עכבר " ת"א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

- וינסנט אניימה, זה נכון שאתה הולך לליל? "לא, אמרתי כבר אחרי המשחק שלא".

- כעסת שזה פורסם בעיתון? "לא כעסתי, אני רגיל שעיתונאים ישראלים כותבים דברים לא נכונים. זה טיפשי".

- אני מבין שאחיך משחק בליגה נמוכה בצרפת. זה מושך אותך לשחק שם? "למה אתה שואל אותי על ליל? שאל אותי על דברים אחרים, הסיפור עם ליל נגמר, אין משהו חדש שצריך לבזבז על זה זמן".

- אין סיכוי שתישאר בישראל בתום העונה? "הכל אפשרי, אני לא הולך לומר שגמרתי עם ישראל. כרגע יש לי חוזה עד יוני, אם יתנו לי הצעה טובה, כסף טוב - שזו העדיפות העליונה שלי כרגע - אני אסתכל על זה, אבדוק באיזה מועדון מדובר. אם הפועל תציע לי חוזה חדש עם מספיק כסף אני לא אגיד להם לא".

"מכבי אחת הקבוצות הגדולות בישראל". אניימה (תצלום: ניר קידר)

- חשבתי שהחלטת להתקדם לליגה יותר טובה. "אני מדבר עם הרבה מועדונים, שום דבר לא נסגר. אם הפועל יציעו לי כסף טוב לא אומר להם 'fuck off'. הם היו נחמדים אלי, אם בסוף החוזה לא תהיה לי הצעה טובה אצטרך לעזוב".

- הבעיה שאין מי שיציע כי אתה יודע מה המצב עם הבעלים. "כן, אין אף אחד שיציע, הם רבים, אני לא יודע מה הבעיה שלהם, מה הסיטואציה. יש לי זמן, אם עד סוף העונה אף אחד לא ייתן לי הצעה אני אמשיך הלאה".

- מישהו אמר או רמז לך שידברו איתך בקרוב? "לא, לא דיברתי עם אף אחד, אני רק משחק כדורגל".

- היו שמועות שמכבי ת"א תנסה לקחת אותך מהפועל. "אני שמח לשמוע את זה, זה מדהים. זה מדהים לשמוע כזו שמועה".

- למה זה מדהים? "כי מכבי אחת הקבוצות הגדולות בישראל".

- תוכל לשקול מעבר כזה? "הכל אפשרי. אני לא בנאדם סרקסטי ולא פנאטי כמו האוהדים של הפועל או מכבי. אני חי יום ביומו ולא מאמין בשמועות".

- יש אוהדי הפועל שטוענים שצריך לבנות פסל בדמותך מחוץ לבלומפילד. "זה יהיה נפלא אם הם יעשו את זה".

- אתה תמיד מזכיר שאתה רוצה להגיע לארסנל. "אני אוהד של ארסנל. מילדות".

- ארסן ונגר נתן לך הרבה מחמאות כפרשן במונדיאל. "שמעתי על זה, סיפרו לי".

- דיברת איתו פעם? "לא. גם אם היינו מדברים לא הייתי יודע מה לומר לו".

- אתה הרבה יותר טוב מאלמוניה ופביאנסקי. "לא, אני לא חושב שיש להם בעית שוערים".

- זה היה שיקול בשבילך להגיע לסוף החוזה ואז תהיה אטרקטיבי יותר לקבוצות באירופה? "זה תמיד טוב להיות חופשי, זו ההרגשה הכי טובה שיכולה להיות".

- זה יעזור לך לקבל הצעה יותר טובה. "חבר, זה תמיד טוב להיות חופשי. אתה מקבל יותר כסף, אתה מקבל החלטות יותר טובות, יש לך צ'אנס להצטרף למועדונים יותר גדולים".

- ההגנה של הפועל, אפילו שזה לא מתבטא בסטטיסטיקה, לא טובה כמו שנה שעברה. "אבל עדיין ספגנו הכי מעט בליגה".

- אמרתי, זה לא מתבטא במספרים. אבל יותר קל להגיע מולך השנה. "אני לא מדבר על הדברים האלה עם התקשורת. אלה דברים ששייכים לחדר ההלבשה".

- הבנתי אותך. מה התכונות הכי חשובות לשוער? "עבודה קשה, ריכוז".

"חייב לקחת פחות ללב". גוטמן (תצלום: ספי מגריזו)

- גובה בטוח לא חשוב... "לא, לא, אני לא מאמין ששוער צריך להיות גבוה כמו שחקן כדורסל. כדורגל לא משחקים רק באוויר, אלא על הדשא".

- אם היית 10 ס"מ יותר גבוה אולי היית בארסנל. "ואולי הייתי עדיין בניגריה, אולי לא היו לי את היכולות שיש לי. אני לא נועדתי להיות גבוה".

- יש לך משחק רגל פנומנלי. איך פיתחת אותו, שיחקת פעם מחוץ לשער? "כל אחד אוהב לפעמים לשחק מחוץ לשער, אבל התפקיד שלי תמיד היה שוער. שמע, אני נולדתי עם כדורגל. מגיל אפס. תמיד שיחקתי ברחובות, תמיד בעטתי בכדור, לכל רחוב בעיר שלי בניגריה היתה קבוצה משלה אז אתה מתחיל להיות מעורב בכדורגל מגיל מאוד צעיר. בקשר למשחק הרגל שלי, אלוהים בירך אותי בזה".

- אתה נוצרי אדוק. קתולי? "ההורים שלי קתוליים, אני לא קתולי".

- מה אתה? "פרוטסנטי".

- איך זה? "כי הפסקתי ללכת לכנסיה הקתולית והתחלתי ללכת לכנסיות אחרות".

- נדמה שאתה לא מאוד אוהב להיות בועט הפנדלים. "לא. למה?".

- נגד נתניה נתת לאבוטבול והוא החטיא. "תן לי עוד דוגמא".

- ויתרת לשכטר פעם, נראה שאתה לא מתלהב לבעוט. "שכטר רצה לבעוט אז נתתי לו. נגד נתניה שי רצה לבעוט, אז נתתי לו".

- זה לא משהו שמחליטים לפני המשחק? "גם אם נחליט לפני המשחק ומישהו מאוד ירצה לבעוט, אני לא אריב על זה. כל שחקן אוהב לכבוש גולים, גם אני".

- החטאת הפנדל בטדי היתה קצת טראומה עבורך? "לא, אין לי טראומות. זה תלוי באיכות של השחקן, אם יש לך איכויות לא צריכות להיות לך בעיות אם אתה מחטיא פנדל".

- לפני הבעיטה ההיא נראית מתוח, לא רגוע כמו תמיד. "נראיתי מתוח, אבל אני אף פעם לא לחוץ. החלטתי לבעוט גבוה לאמצע וזה הלך גבוה מדי. אני אף פעם לא לחוץ, מה יש לי להיות לחוץ? שיחקתי משחקים מול 90 אלף איש. אם הייתי כובש את הפנדל ההוא בדקה ה-65 מכבי חיפה היתה מבקיעה ולא היינו זוכים באליפות".

- מה עבר לך בראש לפני הפנדל ההוא? "שום דבר. אני כזה שחקן, אולי אתה לא מכיר אותי באמת, לא אכפת לי מהדברים כשהם קורים".

- אין לך רגשות על המגרש. "אני לא משחק עם אמוציות. אני פשוט מנסה לעשות את העבודה שלי".

- אבל פעם אחת זרקת כדור על קובי מויאל, זה היה רגע של כעס, הבעת רגש. "חבר, אתה מדבר על משהו שקרה לפני 3 שנים. זה עתיק מדי כדי לדבר על זה".

- מברוק על הזכיה בכדורגלן השנה בניגריה. "תודה, זו הרגשה נפלאה להיות הכי טוב במדינה שלך".

- בישראל משחקים שני שוערים נוספים מהסגל של נבחרת ניגריה, איינוגבה ואג'ידה, שהוזכרו כבר כמועמדים להחליף אותך בהפועל אחרי שתעזוב. "אני אהיה מאוד שמח אם זה יקרה, הלוואי. שניהם שוערים נהדרים, אשמח מאוד אם אחד מהם יילקח להחליף אותי בהפועל".

- אמרת שבאירופה יש גזענות נגד שוערים אפריקאים, אבל בישראל אוהבים אותם. "כן, אני שמח. ישראל קרובה יותר לאפריקה. אני רוצה להיות סוכן של שוערים אפריקאים בישראל".

"אם נסיים שניים נצטרך שוב לבוא לשם ולנצח". אניימה לא מפחד מקרית אליעזר (תצלום: שרון בוקוב)

- בישראל אתה מרגיש שיש גזענות? "אני לא רוצה לדבר על מדינת ישראל. יש הרבה מגרעות בישראל, יש הרבה בעיות כאן. אלה דברים שהייתי מעדיף לשמור לעצמי. לא רוצה לדבר על גזענות, אבל אין ספק שזו בעיה".

- אתה אוהב את החיים בתל אביב? "מדהימים, זו השאלה הכי טובה ששאלת אותי מההתחלה".

- אתה יוצא, מבלה בעיר? "כמובן. אני יוצא עם חברים. תאמין לי יש לכם מדינה מדהימה, אני לא יודע איך קיבלתם אותה. אני אוהב את המדינה הזו, השופינג מדהים, הבנות מדהימות, האנשים חמים".

- זה למה נשארת פה 6 שנים? "לא חושב שבגלל זה. נשארתי כי סירבו לתת לי ללכת או שלא היתה לי הצעה בזמן הנכון".

- אבל היו לך הצעות. "היו הצעות, פעם הפועל נתנה לי יותר כסף, כמה פעמים לא רצו לשלם את מה שהפועל רצתה".

- היית מתוסכל? "אני אף פעם לא מתוסכל. אבא שלי פעם אמר לי: 'אף פעם אל תיתן לאנשים לראות אותך בוכה'. אני מאמין בזה".

- בזמנו דאגת להשאיר את גבי בורשטיין כשרצו לזרוק אותו בעקבות פרשת יפו. "איבדתי את ישראל עיני שהייתי כל כך קרוב אליו. מאמני שוערים הם לא מאמנים רגילים, לוקח הרבה זמן ואנרגיה לפתח מערכת יחסים איתם. ופוף, יום אחד ישראל עזב וזה קשה לפתח מערכת יחסים עם מאמן חדש. עבדתי קשה לעשות את זה עם גבי ופוף, יום אחד הבנתי שהוא עוזב".

- אמרת לגוטמן כמה חשוב להשאיר אותו? "כמובן. גבי חלק מהקבוצה, חלק מהחיים שלי. יש לי יחסים מדהימים גם עם גוטמן, הוא השפיע על החיים שלי ולא אשכח את שלושת האנשים האלה, גוטמן, גבי וישראל".

- גוטמן שונה מאז שחזר? "זו לא שאלה לשאול. זה הבריאות שלו, אם הוא לא לוקח דברים בקלות זו בעיה".

- זו הבעיה שהוא לוקח ללב. אם היתה לו את הגישה שלך הוא היה בריא יותר. "כן, אמרתי לו שהוא חייב להיות כמוני. אם הייתי לוקח דברים ברצינות לא הייתי בהפועל".

- אז איפה היית? "בירח. צריך שהדברים לא ישפיעו עליך, החיים לא מושלמים, הם מלאים בחרא וצריך לחיות עם זה. לדעת שלא הכל מושלם. בגלל זה אני מצליח".

- כמה חשוב זה יהיה לארח את חיפה בפלייאוף? לא תרצה שוב להיות תחת מטווח בקרית אליעזר. "אם נסיים ראשונים זה היה מדהים, אם נסיים שניים נצטרך שוב לבוא לשם ולנצח".

- אתה מרגיש שתיקחו השנה עוד דאבל? "כן, אליפות וגביע. עוד דאבל".

- לסיום, מי השחקן הכי טוב בישראל? "השנה? אין אף אחד שהיה יוצא דופן. הבעיה שבכדורגל הישראלי אין יציבות. מישהו יכול להיות השחקן הכי טוב ואז שנה אחרי זה הוא יקרטע".

- יש דוגמא טוב אצל אחד מהחברים שלך. "מי זה?".

- גילי ורמוט. "גילי לא אותו גילי שהכרנו. תראה את בוקולי וזנדברג שהיו השחקנים הכי טובים בארץ לפני כמה שנים, הם גם ירדו ברמה. גם לי היו תקופות חרא העונה. רפאלוב התחיל הכי טוב את העונה, אבל הוא שוב נעלם אחרי זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ