עוזי דן
עוזי דן

הוא אמנם לא היווה חלק מההצעה הרשמית, אבל כנשיא ההתאחדות של אסיה וכקטארי המשפיע בעולם הכדורגל, רוב הקרדיט על הזכייה באירוח גביע העולם 2022 צריך ללכת אליו; בתשע שנותיו בתפקיד הוא רשם הצלחה רבה, ומנגד הקים עליו לא מעט מתנגדים; הוא מולטי מיליונר כבד שהיה בעל ברית של ספ בלאטר, אך ביום שישי הודיע רשמית כי יתמודד מולו בבחירות לנשיאות פיפ"א; בין השאר, בכוונתו ללחוץ על ישראל עקב המגבלות המוטלות על הכדורגל ברשות הפלסטינית. זהו מוחמד בין חמאם.

פיפ"א בבירור זקוקה לשינוי. הנשיא בלאטר הצליח להמאיס את עצמו על רוב אוהדי הכדורגל ועל חלק מעסקניו, והעובדה שבין חמאם הפך למתנגד חריף רק מחזקת את הדברים. ב-1998, בבחירות הצמודות לקביעת יורשו של ז'ואאו הוולאנז', גייס בין חמאם קולות באסיה דווקא למען בלאטר, שגבר על לנארט יוהאנסון. ארבע שנים אחר כך, כשנגד בלאטר קם נשיא ההתאחדות האפריקאית, איסה הייאטו, שוב התייצב בין חמאם לצדו של השווייצי. לא עוד. "פיפ"א צריכה שידוד מערכות, וזה צריך להתחיל עם ראש הפירמידה", אמר בין חמאם בסוף השבוע בקואלה לומפור, עת הכריז על מועמדותו.

השאלה היא אם בין חמאם הוא האיש שיביא את השינוי הנדרש. כבר 15 שנה מכהן הקטארי בן ה-61 בוועד הפועל של פיפ"א, מבלי שיפיק רפורמות או אפילו הצעות לרפורמות. מנגד, תשע שנותיו הראשונות כנשיא ההתאחדות של היבשת הגדולה בעולם היו מוצלחות מאוד, ובינואר נבחר לארבע שנים נוספות.

בתקופתו, הכדורגל באסיה התקדם ברמת הנבחרות והקבוצות, וליגת האלופות המקומית שיזם הפכה ללהיט. לענף נכנס הרבה מאוד כסף מסיורים שערכו ביבשת מועדונים גדולים מרחבי העולם. גם העובדה שהוא מכהן כראש פרויקט "גול ביורו" בפיפ"א, המחלק כסף למדינות עניות ומתפתחות, לא הזיקה.

אסיה לא אתו

מה שעלול להזיק הוא אופיו של בין חמאם, שנחשב לסוג של דיקטטור. הוא מסרב לשמוע את דעתם של אחרים ומרבה להסתכסך עם בכירי הענף ביבשת. יחסיו עם פיטר ולפאן, בעבר מזכ"ל ההתאחדות האסייתית, מסתכמים בתיעוב הדדי. גם עם שייח סלמן מכוויית, שב-2009 התמודד מולו על מושב בוועד הפועל של פיפ"א, לא שוררת אהבה מאז שהקטארי ניצח בהפרש של שני קולות אחרי חילופי האשמות בשחיתות.

בינואר ניסה בין חמאם להכניס את יריבו לשעבר ותומכו כיום, הקוריאני צ'אנג מונג יון, לוועד הפועל של ההתאחדות האסייתית. יון הפסיד לנסיך עלי בן חוסיין מירדן. שייח אחמד פהאד אל סבאח, שליט כוויית, הכריז בינואר: "ה-25 שהצביעו היום לנסיך עלי (מבין 46) יצביעו לבלאטר בכל קמפיין". הדבר היווה רמז ברור לבין חמאם: אל תטרח בכלל להגיש מועמדות.

בין חמאם אמנם ממהר להסתכסך, אבל מנגד מציג קסם אישי ויכולת התפייסות. בהצבעה על אירוח המונדיאל הוא הצליח להביא לקטאר את כל שלושת הקולות של אסיה, כולל אלו של נציגי יפאן ודרום קוריאה המסוכסכות, אחרי שהמועמדויות שלהן הודחו בסיבובים הראשונים. גם תאילנד תמכה בקטארים.

בין חמאם אומר את כל הדברים הנכונים - תמיכה בטכנולוגיית קו השער, קריאה לשינויים בפיפ"א, הרחבת הוועד הפועל ודרישה ליותר שקיפות בארגון הגג של הכדורגל העולמי. השאלה אם בהצבעה בראשון ביוני הדבר יביא לו את הרוב הנדרש - שני שלישים בהצבעה הראשונה ורוב רגיל מההצבעה השנייה ואילך.

מצד אחד, אפילו 46 הקולות של אסיה לא מובטחים לו. חלקם לבטח יילכו נגדו. בנוסף, רק פעם אחת הפסיד נשיא פיפ"א מכהן בבחירות, ב-1974, וזו היתה תקופה שונה מאוד. מנגד, בלאטר כבר בן 75, והרתיח הרבה מאוד אנשים. יש כאלה שיבחרו בבין חמאם ולו כהצהרת מחאה. אנגליה, למשל. למעשה, במדינות רבות באירופה זועמים על הנשיא.

חמוש בתמיכה מהיבשת הישנה ומיבשות אחרות, מאמין בין חמאם שהסיכויים בבחירות הם 50-50. הימור על בלאטר נראה בטוח יותר, אבל לפחות בהבט אחד מזכירה הפוליטיקה של הכדורגל את המשחק עצמו: אף פעם אי אפשר לדעת כיצד זה יסתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ