שווה בדיקה: כן, אדוני הקומישינר

הם האנשים הכי החזקים בענפים הגדולים והעשירים ביותר בארצות הברית. כך נולדו תפקידיהם

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
שווה בדיקה XL

דייויד סטרן הוא הקומישינר של ה-NBA, אבל מה זה בכלל קומישינר? מה תפקידו וסמכויותיו, מי ממנה אותו ומי יכול לפטרו? האם יש קומישינרים כדוגמת סטרן בליגות אחרות? (ע.ג, תל אביב)

למרות שמילולית קומישינר הוא חבר ועדה, קיים פירוש נוסף למלה - מי שקיבל סמכות לעשות דבר מה. ואכן, מעשית מדובר בסוג של מפקח או נציב. קומישינר בענפי הספורט המקצועניים בצפון אמריקה הוא הסמכות הביצועית העליונה, מעין מנכ"ל או יו"ר. הוא והכפופים אליו אחראים למגוון ענייני הליגה, החל במשא ומתן על זכויות שידור, דרך הסכמי עבודה עם השחקנים וכלה באחריות על שופטים, שיווק ועונשים משמעתיים בגין אירועים שאינם קשורים ישירות למשחקים (ולעתים כאלה הקשורים). ממנים אותו בעלי הקבוצות, בדרך כלל פעם בשלוש שנים, והם אלו שיכולים תיאורטית להעבירו מתפקידו.

דייויד סטרן (תצלומים: רויטרס)

הקומישינר הראשון פעל בבייסבול (ראו להלן). לאורך השנים התפשט התפקיד לכל ענפי הספורט המקצועניים הגדולים בארצות הברית ובצפון אמריקה ולא פעם גם לליגות קטנות יותר. עם זאת, לרוב הוא נותר ייחודי לספורט האמריקאי.

בייסבול. "ההסכם הלאומי", שנחתם ב-1903, הכניס סדר בבייסבול, הפך את האמריקן-ליג והנשיונל-ליג לשתי הליגות המרכזיות וייסד בין השאר את הוורלד סיריס. בעקבותיו הוקמה בענף "הוועדה הלאומית" (The National Commission), כדי שתשמש הגוף העליון של הספורט ותפקח עליו. היא כללה שלושה אנשים - שני נשיאי הליגות ויו"ר הוועדה, שניהל את הדיונים והיה אחראי ליישב מחלוקות ולהוות קול מכריע.

לאחר שערוריית מכירת המשחקים בוורלד סיריס ב-1919, פרשת "בלק סוקס", החליטו בעלי הקבוצות למנות לוועדה אדם מחוץ לענף כדי לרענן אותה ולשפר את תדמיתו של המשחק. האיש הנבחר היה קנסאו לאנדיס, שופט לשעבר, שהסכים לקבל את התפקיד רק במידה שיתפקד באופן עצמאי במקום כחלק מוועדה ויזכה לסמכויות נרחבות מאוד. כחלק מהמלחמה בהימורים ועקב השפל בתדמית הענף, הבעלים נענו לדרישותיו בחיוב. ב-1920 קיבל לאנדיס את התפקיד. כדי למנוע בלבול עם נשיאי הליגות וכסוג של המשכיות לשמה של הוועדה, הוא נקרא קומישינר.

עד היום נחשב לאנדיס לקומישינר בעל השליטה הנרחבת ביותר בין כל הענפים. "העריץ של הבייסבול", קראו לו בעיתוני התקופה. עד מותו ב-1944, אחרי 24 שנות שלטון יחיד, הוא הפך את משרד הקומישינר לחזק במיוחד. בין השאר, השעה לאנדיס את שחקני הווייט סוקס לכל חייהם למרות שבית משפט זיכה אותם ממכירת משחקים, העניש אחרים - ביניהם כוכבי ענק כמו בייב רות' - ואף מנע בצורה מחפירה שילוב של שחקנים שחורים בליגה.

בבייסבול גם התרחש מקרה נדיר של פיטורי קומישינר, לפחות מעשית. הדבר אירע בשנת 1992 כשבעלי הקבוצות הצביעו אי אמון בקומישינר וינסנט פיי, שלדעתם הפריז בתמיכתו בשחקנים שהכריזו על לוק-אאוט (הפסקת עבודה). פיי התפטר ובמקומו מונה באד זליג, הקומישינר הנוכחי ובעבר בעל קבוצה. הוכחה ברורה לכך שבעלי הקבוצות בעצם יכולים לבחור לתפקיד מי שהם רוצים.

פוטבול. לאחר ההצלחה של לאנדיס, החלו גם בליגות אחרות למנות קומישינרים - בפוטבול (1941), בכדורסל (1967), בהוקי (1993) ובכדורגל (עם הקמת ה-MLS, 1993). מעשית, בכדורסל ובהוקי לא היה הבדל גדול בין נשיא הליגה לבין תפקיד הקומישינר, שבעצם החליף אותו.

גדול הקומישינרים בפוטבול ואולי בספורט בכלל נבחר ב-1960. כאשר קיבל פיט רוזל את התפקיד, שיחקו בליגה 12 קבוצות, חלקן ללא חוזי שידור, ועונה כללה 12 מחזורים, שחלק ממשחקיהם נערכו מול יציעים חצי ריקים. ב-30 שנותיו בתפקיד, הפך רוזל ישות מחולקת ומפורדת לליגה החזקה והעשירה בספורט האמריקאי ובכלל. הוא איחד ליגות, ייסד את הסופרבול וזכה לכינוי "האיש הכי משפיע בספורט" - תואר שמאז תקופתו מודבק לכל קומישינר מכהן ב-NFL.

רוזל, אגב, לא היה חף משגיאות. "זו היתה הטעות הגדולה שלי", אמר על החלטתו לקיים מחזור מלא כרגיל יומיים לאחר רצח ג'ון קנדי ב-1963. הביקורות היו רבות, והלקח נלמד. כיום, כאשר מתרחשים אירועים דוגמת פיגועי ספטמבר 2001, גם הספורט המקצועני האמריקאי מושבת.

כדורסל. ב-NBA נראה לראשונה קומישינר ב-1967, אבל מעשית רק הודבק שם חדש לתפקיד נשיא הליגה, לאור ההצלחות בפוטבול ובבייסבול. דייויד סטרן, הקומישינר הרביעי, מחזיק בתפקיד מעל 27 שנה וייצר הצלחות עצומות בשנות ה-80' וה-90'. הוא נחשב לקומישינר הטוב בתולדות הכדורסל ולאחד המוצלחים בספורט המקצועני, אם כי בשנים האחרונות הועם זוהרו והחלטות שקיבל עוררו מחלוקת. לא לחינם ניצבת הליגה בפני שביתה.

הוקי, כדורגל. ב-NHL הפך הנשיא לקומישינר רק ב-93', בעוד ב-MLS נוצרה המשרה במקביל להקמת הליגה. בסך הכל התפקידים דומים, עם שינויים סמנטיים בין הליגות המקצועניות.

סטרן, תלמד | גאון כדורסל או איש עסקים?

מרוב דיבורים על דייויד סטרן ותרומתו ל-NBA, נשכחו קודמיו בתפקיד. ביניהם האיש שלמעשה הקים את הליגה והפך את הכדורסל המקצועני לענף פופולרי ומצליח.

מוריס פודולוף, יליד רוסיה שכתינוק היגר עם משפחתו לארצות הברית, הפך לעורך דין מצליח ובעל נכסים. את דרכו בספורט החל כאשר רכש קבוצת הוקי, ששיחקה בליגה חצי מקצוענית. בהמשך הפך לנשיא ליגת ההוקי הזו וכלל לא התעניין בכדורסל. היכרותו עם אל סוטפין, שהחזיק בקבוצת הוקי ובאולם בקליוולנד, התבררה כגורם שמשך אותו לענף.

למרות אימוץ משחק אולסטאר, פלייאוף ושאר היבטים שנשאבו מבייסבול ומהוקי, הליגה על 17 קבוצותיה לא הצליחה בתחילת דרכה. הכנסת שעון 24 השניות - הרעיון לא היה של פודולוף, אבל הוא אימץ אותו מיד - נתנה לה דחיפה אדירה. היא התבטאה בעלייה של 57% במספר הצופים בעונה הראשונה לאחר החלת החוק ושידורי טלוויזיה ראשונים. "3,000 דולר למשחק", הגדיר פודולוף את ההכנסה בראיון ל"ניו יורק טיימס".

פודולוף ניהל את הליגה באופן נהדר, הרחיב אותה ויזם חוקים שונים, כמו זריקות העונשין אחרי עבירה בדרך לסל. הוא נבחר להיכל התהילה של הענף, זכה לכך שפרס ה-MVP של העונה ייקרא על שמו וכונה "גאון כדורסל". "מצחיק לקרוא לי כך", אמר לא פעם, "לפני שהפכתי למנהל הליגה ראיתי משחק כדורסל אחד בחיי. מה שהייתי זה דבר פשוט - איש עסקים טוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ