יורוקאפ: אליצור רמלה ואראס מתכוננות לקרב על הגביע

טנישה רייט ולייני סלווין עשו שופינג בפאריס וחזרו לאימון הערב כשבידיהן שקיות של גוצ'י, בעוד שכמה מהשחקניות הצרפתיות ישבו מחויכות בבתי הקפה בכיכר העיר מבלי שיוטרדו משיגעון גמר היורוקאפ סביבן. אליצור רמלה ואראס מתייחסות לאירוע הכי גדול בתולדותיהן בשלווה שובת לב. לפעמים נדמה שאם ניתן היה לסיים גם את הגומלין בתיקו, הן היו קונות את זה. רק מחלוקת על מספר הכרטיסים מעיבה על האווירה מספר שעות לפני שריקת הפתיחה

הארץ
אביעד סגל, שליח "ספורט " לאראס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
אביעד סגל, שליח "ספורט " לאראס

אראס - אליצור רמלה | 21:00, ערוץ 1

1. העיר אראס - 40 אלף תושבים, מלאת מונומנטים מהקרבות הקשים ביותר במלחמת העולם הראשונה, מזכירה את בלגיה ופחות את פאריס, מעמד בינוני עד גבוה מסתובב ברחובות, אוכל תפל ובירות מצוינות - היא בית לקבוצת כדורגל מהליגה החמישית, קבוצת ראגבי מהליגה הרביעית וקבוצת כדורסל שמשגעת את העיר עם גמר אירופי.

2,500 אוהדים, שחיסלו את הכרטיסים למשחק הערב מול רמלה בעשר דקות (על השעון), מעידים על כך, כמו גם בתי העסק שמציגים את הכרזה לקראת המשחק כמעין תעודת כשרות. פרצופיהן של פאולין אקונגה, ליילאני מיצ'ל וג'ואן גומיז, כוכבות אראס, מציצים מכל פינה. עיתונאים צרפתים מנבאים כי גם האודיטוריום שיקרין את המשחק למעוטי היכולת והמזל צפוי להתמלא בכאלף איש.

ענבר (מימין) מתדרך את שחקניות רמלה באימון המסכם, אתמול באראס (תצלום: אלי גל)

הקבוצה הוקמה לפני כ-40 שנה על ידי מי שיוכר אחר כך גם כאביו של המאמן הנוכחי, ברונו בלייר. אראס הוא מועדון משפחתי על אמת: ברבות השנים עברו בו גם אמו ואחיו של בלייר, שמשמש כמאמן כבר 14 שנה. לפני תשע שנים הפך איש עסקים מקומי ובעל חברת תקשורת, ז'אן לואי מנראה, לנשיא המועדון ומינה את בנו למנהל, כמקובל כאן. עם מנראה עלתה הקבוצה שתי ליגות והגיעה לראשונה בתולדותיה למפעל אירופי - הטירוף בעיר נובע גם מההפתעה שבהגעה למעמד.

"בתחילת העונה", אומר בנו של מנראה, "שמחנו רק מהזכות להשתתף". מנראה בחר, כדי לייחד את הקבוצה ומתוך אמונה שמדובר במאפיין נשי, לצבוע את מדיה בוורוד בזוקה. בעקבות אראס, כך נראה, שונו גווניה של העיר כולה. הוורוד עמד גם בראש מסיבת העיתונאים, שפוצצה תוך דקות בשל מה שאפשר להגדיר כחצי מקצוענות של המתרגמת, שידעה רק צרפתית אך לא אנגלית.

"אני לא יודע איך זה בישראל", אמר הנשיא בדקות הספורות שניתנו לו, "אבל בצרפת ורוד הוא צבע פופולרי. אחרי שאנחנו התחלנו בזה, הרבה קבוצות מהאזור העתיקו את המדים שלנו. הצבע הפך בזכותנו למייצג של נשים, ונשים בספורט במיוחד. חוץ מזה, זה צבע יפה". במסיבת העיתונאים התייחס בלייר למשחק בממלכתיות משעממת, ואמר: "המשחק הראשון היה צמוד מאוד, אבל אם ניתן הצגה דומה, נוכל לנצח". לעיתונאים הצרפתים, כמעט בלחישה, אמר: "ההגנה שלנו תנצח את המשחק".

2. יש לבלייר סיבה טובה לסמוך על ההגנה שלו. האגרסיביות המוחצת של אראס הכתה את רמלה "בשוק", כפי שטוען עוזר המאמן עידן אבשלום. ברמלה ידעו טרם המשחק הראשון (61-61) ואחריו שיש להם קבוצה מוכשרת יותר, אבל ההגנה האזורית של אראס גרמה לכך שהשבועה לחזור עם גביע לרמלה הפכה בימים האחרונים לנחלתם של אוהדים בודדים בלבד.

ענבר (משמאל) ודורון במסיבת העיתונאים

"אנחנו מאוד מתרגשים להיות כאן", אמר ענבר במסיבת העיתונאים, "אנחנו מוכנים למשחק, למרות שיש לנו מודעות לכך שהאולם הולך להתמלא ושיהיה כאן הרבה מאוד ורוד. מה עוד אני יכול להגיד? שהקבוצה הטובה תנצח, בתקווה שאלה יהיו אנחנו". ענבר ואבשלום בונים על נקודות רבות שיגיעו במשחק המעבר, וכך ינטרלו את יתרון הכוח והמשמעת בחילופי ההגנה של הצרפתיות. ענבר חוזר ואומר ביומיים האחרונים כי יום קליעות גרוע כפי שחוותה רמלה במשחק הראשון לא צפוי לחזור, כך שיש סיבה לאופטימיות. "אחוז גבוה יותר משלוש", הוא אומר, "כמה קליעות מהקו ואנחנו מגיעים לפה עם עשר נקודות הפרש". שי דורון הוסיפה: "אני צופה שהמשחק השני יהיה דומה לראשון, אבל נצטרך לשחק כמו בדקות האחרונות כדי לנצח אותו".

היו"ר שמוליק לבקוביץ' שם קץ לאידיליה עם יריבתו, כשאיים שהקבוצה לא תופיע למשחק אם לא יועברו לרמלה 110 כרטיסים, "כפי שפיב"א קובעת". הקבוצה, שקיבלה רק 75 כרטיסים, סירבה לקבלם מידי הצרפתים ודרשה כי תועבר להם מלוא הכמות. המנהל המקצועי, נסים רון, קיבל לאורך כל שעות אתמול הודעות טקסט עם ספרות: 6, 9, 10. דרישות גם מאנשים שלא שמע עליהם מעולם.

את אימון הבוקר של רמלה, שיועד לקליעות, החמיצו טנישה רייט ולייני סלווין, בגלל שהעדיפו לקחת את הרכבת המהירה לפאריס. כמה מהשחקניות לא אהבו את זה, אבל השתיים בכל זאת שמחו לחזור לקראת אימון הערב כשבידיהן שקיות של גוצ'י. את כמה משחקניות אראס אפשר היה לתפוס בבתי הקפה הרבים סביב הכיכר המרכזית של העיר. יושבות, מחייכות, מבלי שיוטרדו מהשיגעון הוורוד שמתחולל סביבן.

שתי הקבוצות מתייחסות לאירוע הכי גדול בתולדותיהן בשלווה שובת לב. לפעמים נדמה שאם ניתן היה לסיים את המשחק שוב בתיקו, חלק מהמעורבים היו קונים זאת.

3. אפשר להתייחס לניצחון אפשרי של רמלה הערב כאל הישג נשי לספורט הנשי. סביר להניח שזו גם תהיה התייחסות חכמה ונכונה, ולו רק בשם האפשרות כי עוד ילדה אחת תירשם בעוד יום או יומיים לחוג כדורסל בעקבות כך. אבל רמלה, ולמעשה כמעט כל מקבילותיה בישראל, היא קבוצת נשים רק בחלקה.

היו"ר (לבקוביץ'), המנהל המקצועי (רון), שני המאמנים (ענבר ואבשלום), מרבית המועסקים ורוב כמעט מוחץ מהאוהדים הם גברים. עוד במעטפת: הנשיא ראובן גבריאלי (הוא ולא אחר) ואלוהי המועדון, ראש העירייה יואל לביא.

נשים מופלות כמעט בכל מקום עבודה, אבל אל הספסלים ואל חדרי המנהלים בספורט שמתיימר לקדם אותן אמורה להיות להן גישה מזמינה יותר. אם רמלה תצליח להצמיח מתוכה מאמנת או עסקנית ספורט, לא כל שכן אוהדות, היא תניח קרקע לענף נשי אמיתי. עד אז, אולי כדורסל הנשים הוא בעצם עוד תחום בו נשים פועלות ומשקיעות רק לשם הנאתם של גברים?

המפתחות של רמלה לניצחון בצרפת | אלי רבי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ