יואב זיו: "עוד לפני המשחק, עיתונאים מסמנים ליד שמי את הציון 4"

מגן נבחרת ישראל ומכבי תל אביב שומע את שמו בתקשורת רק בהקשרים שליליים. כעת הוא מסביר מדוע ("יש עיתונאים שיעשו הכל כדי לתת לשחקנים שלהם מקום בהרכב על חשבוני"), שולח ביקורת משלו ("לא ראינו הישגים גדולים של איל ברקוביץ' במכבי") וטוען כי למרות ניסיונות לסכסך בין שחקני הנבחרת, "כולנו קבוצה אחת, מלוכדת"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

ישראל - גאורגיה | מחר

זה קרה לו שוב. שלשום הוא קיבל מקום בהרכב, רשם הופעה נוספת בנבחרת ישראל, חגג איתה ניצחון במשחק רשמי ואפילו הרגיש ששיחק טוב. למחרת גילה יואב זיו כי הפרשנים סבורים אחרת לגמרי. זה מתסכל, מעצבן ופוגע, אבל כבר הפך לחלק מהשגרה שלו. עכשיו, מגן הנבחרת ומכבי תל אביב לא מוכן יותר להשלים עם המציאות שהפכה, לטענתו, לנחלתו בשנים האחרונות.

"התקשורת נוקטת נגדי קו לא הוגן ומגמתי", מאשים זיו בראיון ל"ספורט הארץ", "אין לי הסבר לזה. לא הגיוני שאחרי כל משחק בנבחרת, מפנים את כל הביקורת ואת כל האש לעבר יואב זיו. עיתונאים ופרשנים מתנהגים כמו עדר. מישהו כותב הערה, פרשן אומר משהו שטותי וכולם מיישרים קו".

"אחרי המשחק נגד לטביה", ממשיך המגן, "סיפרו לי שאיל ברקוביץ' אמר בפרשנות בערוץ 10 שאני לא משחק חודשיים במכבי תל אביב. אני לא יודע מאיפה הוא המציא את זה. ברוב המשחקים של מכבי העונה שיחקתי. פרשנים מדברים ומקשקשים בלי שיש להם מושג, בלי לבדוק עובדות. יש אופנה חדשה בתקשורת: עיתונאי שמפרק, מבקר וחותך בצורה הכי שלילית - הוא עיתונאי טוב יותר. יש תחרות כזאת, מי מכסח יותר. אין היום ניתוח מקצועי. אף אחד לא התייחס בשבוע האחרון לשיטת המשחק בנבחרת או לצד המקצועי. הכל אישי. הכל מגמתי. הכל נובע מאינטרסים אישיים של עיתונאים".

איך זה בא לידי ביטוי?

"אין משמעות לשאלה אם יואב זיו היה טוב או לא טוב, אם שיחקתי בעמדה חדשה שאני לא רגיל אליה, בתפקידו שבו צריך לעבוד הרבה יותר קשה. זה לא מכובד. כל עיתונאי שומר על 'השחקן שלו'. אם תפסתי משבצת של שחקן שמקורב לאותו עיתונאי, אז היכולת שלי על המגרש לא חשובה מבחינתו. אותם עיתונאים יעשו הכל כדי להזיז אותי מההרכב ויפעלו במטרה לתת לשחקנים שלהם מקום בהרכב על חשבוני. אני לא מכניס עיתונים הביתה בגלל היחס כלפיי. אתמול במלון ראיתי באחד העיתונים שקיבלתי ציון 4. אותם עיתונאים כנראה לא היו באותו משחק. אין לי ספק שהם באו עם הציון הזה מהבית. עוד לפני המשחק, עיתונאים מסמנים ליד השם יואב זיו את הציון 4".

כבר למדת להתמודד עם התסכול הזה?

"אני לא יכול לומר שזה לא מאכזב או לא פוגע. זה מאוד פוגע בי. הלכתי לישון מרוצה, עם שלוש נקודות. הצוות המקצועי אמר לי דברים טובים, חברים התקשרו ואמרו לי שהייתי טוב. אני יודע שהיה לי משחק טוב, אבל דיברתי עם כמה אנשי מקצוע כדי לוודא שבאמת שיחקתי טוב, שלא דמיינתי. מלבד אנשי תקשורת, שמצאו הזדמנות נוספת לפגוע בי, כולם אמרו לי שהם לא מבינים מה רוצים ממני. היו תקופות שלא הייתי טוב, ואז הביקורת היתה במקום. אבל לא ייתכן שכל הזמן אני לא טוב. לא ייתכן שבאף משחק בנבחרת או במכבי תל אביב אני לא טוב".

ניסית לעשות משהו בנדון, לשוחח עם העיתונאים האלה?

"הסגנון שלי שונה. אני ילד טוב ועדין מדי בשביל לצאת להילחם בעיתונאים ובפרשנים, והם מנצלים את זה. אשתי וההורים שלי רצו לצאת נגדם הרבה פעמים, אבל אני החזקתי אותם, מנעתי מהם להתערב. יש הרבה שחקנים שההורים שלהם מלווים אותם בכל צעד. אני לא אוהב את זה. כבר תקופה ארוכה שאשתי והוריי פגועים מאוד מהיחס של התקשורת כלפיי. הם פגועים הרבה יותר ממני. אני אומר להם: 'המאמן יאמן, השחקן ישחק והתקשורת תלכלך'. זו חלוקת העבודה. "יש שחקנים שיודעים להפוך שולחנות, שמתקשרים לעיתונאים ומאיימים. אני מכיר שחקנים שפעלו בצורה כזאת, וזה עבד להם. אחרי שהם משתוללים, העיתונאים האלה חושבים פעמיים לפני שהם כותבים משהו רע על אותם שחקנים. אני לא בנוי ככה, זה לא הסגנון שלי וגם אם אמשיך להיפגע, לא ארים טלפון לעיתונאי. לא כדי לאיים עליו ולא כדי לדבר אליו יפה".

הביקורת הזאת כלפיך משפיעה על היכולת שלך?

"מעבר לעובדה שזה פוגע ומעליב, זה גם מוציא לי את החשק לשחק כדורגל, מוציא את כל הכיף".

"רוצים שניכשל"

זיו, לו מלאו החודש 30, שיחק בשלושה מהמועדונים הגדולים בארץ (מכבי חיפה, בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב), סימן בעונה שעברה וי גם על אירופה במדי לוקרן הבלגית, ורשם כמעט 30 הופעות במדים הלאומיים. אך חרף הרקורד העשיר, הוא חש לא מוערך. הצטרפותו למכבי תל אביב העונה מהווה, לדבריו, דוגמה מצוינת לכך.

"מתעסקים הרבה בעובדה שבאתי למכבי תמורת חוזה גדול", הוא אומר, "אז אני רוצה להגיד לכל הפרשנים ולכל אלה שלא מבינים ולא שולטים בעובדות: היו לי הרבה הצעות וממש לא שאלתי את מכבי אם הם צריכים שאבוא. מכבי רצתה אותי, היא לחצה וסיכמה עם לוקרן, כך שאף אחד לא עשה לי טובה".

אתה רואה בפרק האירופי שלך הצלחה?

"כשעברתי לבלגיה, הרבה אנשים הרימו גבה. אמרו 'איך זה שיואב זיו תפס קבוצה בבלגיה'. התקופה הכי שקטה בקריירה שלי היתה שם. זלזלו בליגה הבלגית כשחתמתי שם, אבל היא יותר טובה מהליגה הישראלית".

חלק מהביקורת כלפיך נובע מכך שאתה מרבה ליפול ולהיפצע. אתה מסכים שזו בעיה?

"אם אתה מקריב את עצמך למען הקבוצה או הנבחרת וקוראים לזה ליפול על הדשא או להיפצע, אז מה כבר יש לי לומר? אני עושה הכל כדי לחלץ כדור, כדי למנוע התקפות של היריב. אני עושה הכל גם במחיר של פגיעה בגופי. במשחק נגד לוקסמבורג פינו אותי לבית החולים. הפגיעות בי מולידות הרבה הזדמנויות לבעיטות חופשיות. אם אני מכניס רגל כדי לחלץ כדור וכתוצאה מכך אני נפצע או נופל על הדשא, כנראה שזה מכניס מישהו ללחץ והוא מחליט לבקר אותי. שיהיה בריא. אני נותן הכל במגרש. מה יותר טוב מזה?".

ובכל זאת, אתה באמת מאמין שהכל אישי?

"איזו שאלה?! אין לי שום דבר נגד חיים רביבו ואני מאוד אוהב את אח שלו, דוד רביבו. אבל לא ראיתי את חיים רביבו כותב טור נגד הפועל באר שבע (בה משחק דוד - מ"ב) או מבקר אותה. אם דוד היה בנבחרת, חיים לא היה מבקר את לואיס פרננדז כמו שהוא עושה היום. גם איל ברקוביץ' מעביר עלי ביקורת. הוא אמר לאחרונה משהו בנוגע לכסף הגדול של השחקנים במכבי, שלא עושים כלום. אני מזכיר שגם ברקוביץ' היה במכבי תל אביב, בעונה בה השקיעו לא מעט כסף, ולא ראינו הישגים גדולים שלו שם".

אגב מכבי תל אביב, זיו מודה כי "אנחנו במצב לא טוב. שאפנו ליותר וקיווינו לתוצאות טובות יותר. אני מקווה שיהיו לנו זמנים יפים יותר. אם זה תלוי בי, אני מתכוון להישאר. יש לי חוזה".

למה אתה מייחס את חוסר שביעות הרצון מהנבחרת?

"אומרים שהליגה הישראלית ברמה נמוכה, אבל מצפים מהנבחרת לסיים במקום הראשון בבית ולנצח את כל הנבחרות. ניצחנו את לטביה, אז עכשיו אומרים שזאת נבחרת ברמה של ליגה ארצית. קרואטיה הפסידה לגאורגיה, ויוון בקושי ניצחה את מלטה. אם זה היה קורה לנבחרת ישראל - אוי ואבוי, מה היו עושים לנו. הרי היו מפרקים אותנו. אצלנו הציפיות בשמים, אבל אנחנו לא אנגליה וגם לא קרואטיה. בבית המוקדמות, אנחנו במקום טוב באמצע מבחינת הרמה".

"רבים בתקשורת רוצים שהנבחרת תיכשל", משוכנע זיו, "גם אתמול, במקום לחגוג ולשמוח על הניצחון, אנחנו השחקנים שוב דיברנו על זה שהרבה מחכים לנפילה שלנו. יש אנשים שחיים מכישלונות של הנבחרת, וברור שזה רק אישי. בתקשורת מנסים לסכסך בינינו, כל עיתונאי והאינטרסים שלו, על פי האהדה והחיבור שלו למכבי חיפה ולהפועל ומכבי תל אביב. מנסים ליצור תחרות בין השחקנים למאמן, אבל אנחנו לא צריכים להוכיח כלום לאף אחד. כולנו קבוצה אחת, מלוכדת. ורק התקשורת, כמובן, מציגה את זה בצורה אחרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ