משפטי השדה של הכדורגל

דעת מומחה - עורך דין

דור ליאונד, דעת מומחה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דור ליאונד, דעת מומחה

קשה להגדיר כדורגל מבלי לדבר על חוקים. לכדורגל, כמו לכל ספורט, אין למעשה קיום ללא החוקים והכללים המייחדים ומעצבים אותו. לכדורגל אפילו יש חוקה שמאמיניה מדקלמים בעל פה מבלי שאי פעם ראו אותה במו עיניהם.

הסברים מנומקים על חוק הנבדל ומשמעותו ביקום עוברים מאב לבן כבר שנים, משל היו סוג של תורה שבעל פה. ואיך אפשר לא להזכיר את החוק העלום והחמקמק, אך הנעלה ביותר בכדורגל, זה שנתלים בו כדי להצדיק כל סטייה מחוקי המשחק "הרגילים" - הרי הוא "חוק ההיגיון".

לא רק חוקים יש בכדורגל, אלא גם משפטים של ממש, הנערכים על כר הדשא בזמן אמת. במשפטי השדה האלה, שנערכים בפני כבוד השופט, חלוקת התפקידים ברורה. לא קשה לזהות את השחקן הכריזמטי שמזדרז ליטול את תפקיד הפרקליט הליטיגטור של קבוצתו, ולהפגין את כישורי השכנוע שלו.

כך מתנהלים להם במגרש, כדבר שבשגרה, דיונים בסדר דין מהיר לקבלת סעד של צו מניעה מפני ביצוע בעיטת עונשין שנפסקה זה הרגע, או בקשה דחופה למתן "צו עשה" שיורה על הרחקת יריב שהגניב בחשאי מרפק לפני המתלונן.

לא פעם מפגינים הליטיגטורים הנמרצים מיומנות ושליטה בדיני ראיות, תוך שימוש בנזקי רכוש כמו חולצה קרועה ונזקי גוף כמו שפה מדממת, כדי להוכיח שיריביהם הפרו את החוק וראויים לעונש. המהדרין טורחים להצטייד גם בחוות דעת מומחה של קוון, למשל כאשר היא תומכת בגרסתם כי נבדל לא היה ולא נברא.

החלטות שופטי הכדורגל, להבדיל מפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט, אינן ניתנות לערעור. מעניין להיווכח כי לא מעט רגעים בלתי נשכחים בהיסטוריית הכדורגל זכו לתהילתם דווקא בגלל שנבעו מטעויות שיפוט: "יד האלוהים" של מראדונה, למשל.

עם כל הכבוד לאגדות העולמיות, הרי שאוהד קרוב אל עצמו. כאוהד הפועל פתח תקוה מבטן ומלידה, אני יכול לומר כי שני השערים שכבש יוסי שושני, גיבור ילדותי, ביום הראשון של יוני 1991, במשחק האליפות מול מכבי חיפה, ואשר נפסלו בטעות על ידי כבוד השופט חיים ליפקוביץ', הם שנחרתו לנצח בזכרוני ובזיכרון הקולקטיבי של כל אוהדי הקבוצה. אם לא נוכל להיאחז תמיד בחוקים, לפחות שייתנו לנו להיאחז בזכרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ