ליאור רפאלוב: "אני מרגיש חובה להחזיר ללואיס"

נבחרת ישראל חוללה פלאים לליאור רפאלוב. הוא חש כי התבגר, מהווה דוגמה לאחרים ומוכן יותר מתמיד למאני-טיים. רגע לפני שיצטרך להוכיח זאת, קשר מכבי חיפה נותן את הקרדיט על השינוי לאיש אחד: "פרננדז הוא פנומן, גבר שבגברים. אני מחכה לרגע שבו ננצח את גאורגיה, נרוץ ללואיס ונעשה לו טוב על הנשמה"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

לואיס פרננדז הפתיע בזימונים, במערכים, בשיבוצים ובעצם במה לא, אבל מתחילת דרכו של הצרפתי בנבחרת ישראל היה ליאור רפאלוב בורג קבוע וחשוב בהרכב שלו. את הופעת הבכורה בכחול-לבן רשם הקשר לפני כארבע שנים, בתקופתו של דרור קשטן, והיא גם היתה האחרונה שלו בקדנציה של המאמן הקודם. מאז שיחק רפאלוב שמונה פעמים נוספות במדים הלאומיים, כולן בהדרכתו של פרננדז. על כן, קל מאוד להבין את הנאמנות והמחויבות שהוא חש כלפי האיש על הקווים, שבאים לידי ביטוי כמעט בכל משפט שלו.

"בקמפיין הקודם כמעט לא שיחקתי. מאז שלואיס הגיע, הוא נתן לי את המושכות לנבחרת. הוא מאמין בי. אני מרגיש צורך גדול להחזיר לו על כל מה שהוא עושה עבורי", אומר רפאלוב ל"ספורט הארץ", "אני מחכה בקוצר רוח לרגע שבו ננצח את גאורגיה, נרוץ ללואיס ונעשה לו טוב על הנשמה. רצות לי בראש תמונות מהמשחק, שבהן אנחנו מנצחים והכל משתנה: התקשורת תפרגן, הציבור כולו יתמוך וכולם יהיו מאוחדים.

"כואב לנו שאחרי כל ניצחון מספרים סיפורים. מקשקשים על זה שהיריבה לא באה בסגל מלא, שהיא לא בכושר טוב או שחלק מהשחקנים פצועים. תמיד מסתכלים על החצי הריק של הכוס. הלוואי שהכל ישתנה אחרי המשחק נגד גאורגיה. עושים עוול לפרננדז, מבקרים אותו יותר מדי. יש אווירה נהדרת בנבחרת, יש חבורה טובה. לואיס מאמין בנו וסומך עלינו. הוא תומך בנו. הוא נותן לנו את החופש, גם במגרש וגם מחוץ למגרש. הוא לא מדבר אלינו מגבוה. אין משטר באימונים ובמלון.

"התאמנתי אצל הרבה מאמנים, בליגה ובנבחרות, ופרננדז הוא מאמן ברמה גבוהה. הוא גבר אמיתי, גבר שבגברים. עובדתית, מדובר בשחקן גדול. לפי מה שהוא עושה בנבחרת שלנו, הוא פנומן. חשוב שתהיה בו תמיכה ושיפרגנו לו. אבל מה שהכי חשוב זה החיבור בינו לבין השחקנים. ויש חיבור מצוין. יש הערכה גדולה כלפיו".

עד כמה הביקורת כלפיכם משפיעה?

"אני מעדיף לדחוק אותה הצדה, היא לא צריכה להטריד אותנו עכשיו. אנחנו השחקנים אמרנו שלא צריך לתת במה או לייחס חשיבות לאנשים שעוינים את הנבחרת. לאף אחד לא נעים שיש ביקורת. הכי חשוב שהעם אתנו. העם אוהב את הנבחרת, העם עומד מאחורי הנבחרת".

אתה משוכנע בכך? הרי זה לא סוד שרבים חשים כי הנבחרת לא מעניינת כפי שהיתה בעבר.

"בהתחלה התוצאות לא היו טובות, אכזבנו את האוהדים. אם לומר את האמת, זה טבעי שהאוהדים הגיבו לא טוב ולא מילאו את האיצטדיון. הם התנהגו בהתאם לתוצאות, וגם אנחנו מאוכזבים מאותם משחקים. אבל נגד לטביה, למרות שבלומפילד לא היה מלא, הרגשנו שינוי מצד האוהדים, זכינו לדחיפה מהקהל".

מה עוד יכול להשתנות אם תנצחו את הגאורגים?

"אנחנו רוצים להוכיח לכולם אחת ולתמיד שנבחרת ישראל שווה משהו. זה מה שיושב לנו בראש. אנחנו רוצים שהניצחון הזה יסחף אותנו קדימה וייתן תשובה להרבה פרשנים שמטילים ספק בנבחרת הזאת".

"אני עוד שחקן"

אבל למרות השאיפות הללו, רפאלוב בן ה-25 מציאותי. "גם אם ננצח 3-0, תהיה ביקורת. לא ראיתי אף אחד שמפרגן ללואיס על כך שהוא מגונן על השחקנים שלו, גם במחיר שהוא סופג אש מכל הכיוונים. אפשר היה לראות את הגב שהוא נתן לדקל קינן. פרננדז התמודד מול כולם כדי להגן על דקל מהשטויות שכתבו עליו (ראו ידיעה בעמוד 2). אני באופן אישי מרגיש חובה להחזיר ללואיס".

רפאלוב הפך, כאמור, לשחקן הרכב בנבחרת ולאחד מאלה שזוכים להערכה גבוהה מצד פרננדז. למרות זאת, קשר מכבי חיפה רואה את הדברים מעט אחרת. "זאת טעות לומר שאני שחקן מוביל, אני עוד שחקן בסגל הנבחרת", הוא מתקן, "חובת ההוכחה עלי, בדיוק כמו שאר השחקנים. אני לא מסכים לקביעה שמקומי בנבחרת מובטח. אין שחקנים כאלה אצל פרננדז. היתרון של לואיס הוא ששום דבר לא בטוח. זה מדרבן את כולם להשקיע כל הזמן".

ובכל זאת, כשבניון לא משחק אתה בטח מרגיש יותר עומס על הכתפיים.

"חסרונו של יוסי מחייב את כולנו למחויבות רבה יותר. אין שחקן אחד, לא אני ולא אף אחד אחר בנבחרת, שיכול למלא את החלל שלו. אין היום שחקן בכדורגל הישראלי, שאפשר לומר שהוא יכול להחליף את יוסי. שחקן כמו בניון גדל בישראל פעם בדור".

השינוי שחל במעמדך בנבחרת הועיל לך גם במכבי חיפה?

"ברגע שהגעתי לנבחרת, בעיקר בתקופה האחרונה, זה שדרג אותי מאוד. גם בחיפה אני שחקן מוביל יותר מאשר בעבר. כשאני חוזר לחיפה אחרי הנבחרת, אני מרגיש יותר מחויב. אני מהווה דוגמה לשאר השחקנים. אין ספק שהיום אני לא אותו ליאור רפאלוב שהייתי לפני שנתיים. התבגרתי, עברתי תהליך. אני צריך לעבוד הרבה יותר קשה מאחרים כדי שדברים יסתדרו לי. היום אני השחקן הכי מוכן למאני-טיים. כל מה שאני רוצה עכשיו זה ניצחון על גאורגיה כדי שנקבל פרגון וחיבוק גדול מהתקשורת ומהעם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ