בייסבול | הווינרים שעולים מההספסל

בשנים האחרונות חוזר הדגש במשחק הבייסבול לפיצ'רים, אך מתברר שסוד ההצלחה האמיתי טמון דווקא במגישים המחליפים, שעולים מהספסל ומכריעים משחקים צמודים. כעת גם בעלי הקבוצות מבינים: חובט על סטרואידים - אאוט, מגיש מסיים - אין

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר צדוק

בייסבול | פתיחת עונת ה-MLB | חמישי, 31.3 שידורים ישירים ב-ESPN וב-FOX

כשאנדרו ביילי, אחד המגישים של אוקלנד אתלטיקס, נטש את משחק ההכנה מול קליוולנד כשהוא אוחז בזרועו הימנית, חלפו חייו של המנג'ר בוב גרין, לפחות אלה המקצועיים, לנגד עיניו. כולם, לבטח אמר לעצמו, רק לא ביילי.

תפקידו של ביילי, שבשתי עונותיו הראשונות בליגה נבחר פעמיים לאולסטאר וזכה בתואר רוקי השנה באמריקן-ליג ב-2009, מסתכם בהגשה של אינינג אחד למשחק - האחרון. ובכל זאת, עם השינוי שעוברת הליגה בשנים האחרונות, תפקידו חיוני מאין כמוהו. אם בעבר היה נחשב למגיש נחות בהשוואה למקביליו הפותחים, הרי שכיום תפקידו קריטי למשחק לא פחות מהמחבט ומהכדור עצמו.

בעשורים הראשונים של המאה ה-20, פיצ'ר שלא סיים את תשעת האינינגים נכשל בעיני רבים בסוג של מבחן גבריות, גם אם קשוח במיוחד. אז נחשבו המגישים שעולים מהספסל לפחות טובים בהגדרה מאלו שפותחים. רבים האמינו כי הם חסרים את הכושר, החוסן המנטלי והכוח הנדרש כדי להגיש משחק מלא. באותו זמן הם עדיין לא נחשבו לבעלי מיומנות ספציפית ונחוצה, שמטרתה לעזור לקבוצה להבטיח שהיתרון המוקדם יתורגם לניצחון.

אנדרו ביילי, המגיש המסיים של אוקלנד. כיום תפקידו קריטי למשחק לא פחות מהמחבט ומהכדור (תצלום: גטי אימג'ס )

הקורלציה בין יכולת גופנית למשך השהות על המגרש - ועמה ההערכה המקצועית והכלכלית - התבהרה עוד יותר כשגם ג'ו פייג', אחד המגישים המסיימים הראשונים והטובים בהיסטוריה ששיחק ביאנקיס בשנות ה-40', הפך לכזה רק בעקבות פציעה בכתף, שאילצה את המאמן שלו לשתף אותו במספר מצומצם של אינינגים.

בחלוף העשורים היתה למגישים המחליפים דרך ארוכה לעבור עד שהגיעו ללב הקונצנזוס של הענף. במרוצת השנים, לא מעט בזכות האינפלציה בשימוש בסטרואידים, עבר הדגש ממשחק הגשה לחובטים עוצמתיים שהעמידו מספרים מפלצתיים. אולם כיום, כך נדמה, בוצעה פניית פרסה. העונה שעברה, שזכתה לכינוי "שנת הפיצ'ר" - בזכות נתונים סטטיסטיים המבטאים דומיננטיות הגשה שלא היתה כדוגמתה מאז תחילת שנות ה-90' - הדגישה מחדש את חשיבותו של משחק הגשה טוב בדרך להצלחה.

שקט נפשי = כסף

סן פרנסיסקו, שזכתה באליפות בעונה שעברה, הוכיחה זאת היטב. הג'איינטס הציגו רוטציית מגישים התחלתית יוצאת דופן, אך לצד זאת נעזרו בלא מעט כלי עזר שעלו פעם אחר פעם מהספסל כדי לשמור על היתרון שהשיגו טים לינסקאם וחבריו. בלט מעל כולם בריאן ווילסון, המגיש המזוקן והמוחצן, שסגר את המשחקים הצמודים וציין כל ניצחון בהצלבת ידיים, כמו יוצק אופי מיוחד לתפקיד ומראה לכולם עד כמה חשובה ושונה מלאכתו.

כיום בונות הקבוצות את חוות המגישים שלהן בהתאם להוראות ייצור מדויקות: מגיש לאינינג השמיני, מומחה לחובטים שמאליים, מומחה לימניים וכו'. "הספסל הוא המפתח", קובע קווין תומאס, הג'נרל-מנג'ר של אריזונה, "טמפה ביי השתפרה בזכותו, כך גם טקסס, סן פרנסיסקו וסינסינטי. לא משנה כמה טובים המגישים הפותחים, אתה חייב קאדר מחליפים איכותי. אין דבר שמוציא לקבוצה את האוויר יותר מאשר הפסדים במשחקים בהם היתה צריכה לנצח. ספסל טוב מונע זאת". השנה, עושה רושם, תהיה שייכת למגישים המחליפים: קרוב ל-60% מהמגישים סיימו עונה שלמה מבלי לפתוח במשחק, הנתון הגבוה אי פעם. חשיבותם של המגישים המחליפים קיבלה בחורף האחרון גושפנקה רשמית, כשלא פחות משישה מגישי סט-אפ, שתפקידם להגיש באינינג הלפני אחרון ו"להכין את הקרקע" עבור המגיש המסיים, חתמו על חוזים של יותר מ-12 מיליון דולר לעונה. בעלי הקבוצות יודעים כי שקט נפשי, במיוחד בשלבי הסיום של המשחק, הוא מצרך ששווה לא מעט כסף.

ספסל המחליפים משך את תשומת הלב לראשונה ב-1988, אז העפילו האתלטיקס לוורלד סיריס הודות ליצירת רוטציה ברורה של חמישה מגישים מחליפים, שנשאו בנטל לא מבוטל ממשחק ההגשה של הקבוצה. יהיה זה הולם אם דווקא אוקלנד, אחרי "שנת הפיצ'ר", תשוב בסיום העונה הנוכחית למשחקי הפלייאוף לאחר היעדרות בת ארבע שנים. לו זה אכן יקרה, זה יהיה לבטח בזכות משחק ההגשה, ולא בזכות החובטים.

טרוור קייהיל, ברט אנדרסון וג'יו גונזאלס הם חבורה של מגישים צעירים ומבטיחים שעשויים להפוך את הרוטציה ההתחלתית של הקבוצה הצנועה לאחת היציבות בליגה, אך גם גרין יודע שאיש המפתח, אולי המצטיין בתחומו, הוא ביילי. ללא כוח התקפי יוצא דופן, האתלטיקס יחיו וימותו על יכולתם להימצא בצד הנכון של המשחקים הצמודים הרבים שצפויים להם. פציעתו היתה עלולה להיות מכה אכזרית. למזלם, החששות שביילי יפסיד חלק נכבד מהעונה התפוגגו לאחר שהתברר כי מדובר במתיחה קלה בלבד.

גרין נשם לרווחה. עבור קבוצתו מדובר בחדשות טובות. עבור החובטים היריבים, לעומת זאת, לא ממש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ