השבוע לפני: האולימפיאדה הראשונה בישראל

כמו היום, גם המכביה השנייה שנערכה ב-1935 לא ממש הצטיינה באיכותה הספורטיבית אך בניגוד להיום, בהחלט היה לה ערך

אריה ליבנת
טעם של פעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
טעם של פעם

2.4.35 "אם לפני שנתיים היו לנו פקפוקים בהצלחת הניסיון הנועז לכונן אולימפיאדה בארץ ישראל, כיום הצלחתה מובטחת מראש", כתב מ"מ ראש עיריית תל אביב ישראל רוקח במאמר ל"הארץ", מספר ימים לפני שלורד מלצ'ט הכריז על פתיחת משחקי המכביה השנייה.

בהשוואה למכביה הראשונה, שנערכה שלוש שנים קודם לכן, המשחקים של 35' היו הרבה יותר מוצלחים באפיק הציוני, אבל לא בטוח שמהזווית הספורטיבית. "רוב המשתתפים נשארו לאחר מכן בארץ, אבל לא כולם היו ספורטאים. הרבה הגיעו למשחקים כדי לעלות לישראל, כיוון שהבריטים לא היו מאפשרים להם להיכנס בדרך אחרת", מספר אלכס זילוני, שסיים במקום הרביעי בתחרות הקפיצה לרוחק, פספס את ההשתתפות בריצת ה-100 מטר בגלל שבדיוק נאלץ ללכת לשירותים, והיה חלק מנבחרת הכדוריד של ארץ ישראל.

1,300 ספורטאים מ-28 מדינות נטלו חלק במכביה השנייה, כשגם גרמניה הנאצית מסכימה לשלוח מספר רב של משתתפים לישראל, אם כי עשתה זאת רק ימים ספורים לפני התחרות. העיתון האוסטרי "נייע פריה פרסה", שהעסיק כמה עשורים לפני כן את חוזה המדינה תאודור הרצל, שלח אפילו את בנו של הרב הראשי בווינה, ד"ר דוד פויכטוונג, כדי לסקר את האירוע.

עד הרגע האחרון ניסה מרכז הפועל להפוך את המכביה למפעל משותף לכל ארגוני הספורט העברי, אך נכשל. ראשי מכבי סרבו לאפשר לספורטאי הפועל ללבוש מדים ולשאת דגל בצבעי אדום-לבן, ולפיכך הפועל לא נטלה חלק במשחקים. היא הסתפקה במשלחת של 100 נציגים, שצעדה בטקס הפתיחה ובירכה את המכבים. "הירדן", בטאון המפלגה הרוויזיוניסטית, קרא להחרמת האירוע לאחר שמרכז בית"ר לא הורשה להשתתף.

משטרת המנדט הבריטי אסרה על קיום תהלוכה לפני טקס הפתיחה ב-2 באפריל 1935 מחשש להתפרעויות, אולם בסופו של דבר התכנסו המשלחות ב-10:00 במרכז האזרחי ברחוב אחד העם, ועברו לפני הלורד מלצ'ט, שהגיע רכוב על סוס. משם צעדו קבוצות קבוצות בדרכים שונות עד למגרש המכביה (ממוקם בשטח מגרשי התערוכה כיום). רבים מתושבי תל אביב ליוו את המשלחות כשהם לבושים בבגדים תכולים-לבנים, ובמרפסות הבתים התנוססו דגלי התנועה הציונית.

מחירי הכרטיסים לטקס הפתיחה עמדו על 50 ו-100 מיל ישראלי, ולפי הערכות, באיצטדיון נכחו יותר מ-50 אלף איש. הלורד מלצ'ט נשא נאום בעברית, תזמורת מכבי האש ניגנה וכל המשלחות - למעט אלו של מצרים, צרפת וביירות - צעדו. המשלחת של העיר דנציג הופרדה מגרמניה, ושמרה מרחק גם מפולין בגלל סכסוך מדיני. בתום צעדת המשלחות הורם דגל מכבי לראש התורן, ואז הורד לחצי התורן לאות אבל על טביעת ספורטאי צרפתי בחוף הים של תל אביב.

גולת הכותרת של המשחקים היתה השתתפותה של האלופה האולימפית בזריקת דיסקוס בלוס אנג'לס 1932, ליליאן קופלנד מארה"ב, שחזרה מפרישה בת שלוש שנים לטובת המכביה. קופלנד, אז בת 31, הטילה את הדיסקוס למרחק 37.38 מ', תוצאה שהיתה שווה אז לתשיעית בכל הזמנים. קופלנד זכתה במדליית זהב במכביה גם בכדור ברזל (12.32 מ') ובהטלת כידון (36.92 מ').

בטורניר הכדורגל השתתפו שש מדינות, וניצחונות על אנגליה, ליטא ופולין הפכו את נבחרת ארץ ישראל לפייבוריטית לזכייה, אלא שבהמשך היא הפסידה 2-4 לגרמניה ו-0-1 לרומניה, והסתפקה במדליית הארד. רומניה זכתה בזהב. בכדורסל גברים זכתה מצרים, לפני טורקיה, ארץ ישראל וסוריה. בנשים השתתפו רק פולין וישראל, הפולניות ניצחו.

המכביה שהחלה בתל אביב עברה בהמשך לחיפה, שם התקיימו תחרויות השחייה (בבריכה חדשה שהוקמה בבת גלים) והטניס. בטקס הסיום השתתף גם הנציב העליון דאז, ארתור ווקופ. זילוני, אז ספורטאי ומדריך ספורט ירושלמי צעיר בן 19 וכיום בן 95, מסכם את האירוע: "היתה חוויה יפה, אווירה טובה. היריבות לא היתה גדולה, זה היה יותר אירוע לאומי. כולם היו בעד ארץ ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ