ניר ביטון - גבוה, לא מתנשא

"הייתי אלמוני, עוד שחקן שמשחק פה ושם, ופתאום כל אחד יודע מי זה ניר ביטון", אומר קשר מ.ס. אשדוד (בן 19, 1.94 מטר) ומקפיד לסייג: "אני עדיין ילד, הצלחתי לשמור על איזון. זימון אחד לנבחרת לא אמור לשנות אותי"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

במ.ס. אשדוד יודעים שזה רק עניין של זמן עד שאיזו קבוצה בלגית או מועדון בכיר בליגת העל יפתו את הקשר ניר ביטון (19). למרות חוזה לחמש שנים, עליו חתם לא מזמן, באשדוד יודעים כי חמשת השערים שכבש העונה והיכולת הטובה שהביאה אותו עד סגל הנבחרת, עשויים להוביל לפרידה מהתכשיט.

פריצתו של ביטון לתודעה התרחשה בקיץ אשתקד, אז זומן על ידי לואיס פרננדז למסע משחקי האימון של נבחרת ישראל בדרום אמריקה. "לקחתי את הנסיעה הזו כטיול", אומר ביטון, "הייתי מרוצה מאוד, אבל עם הרגליים על הקרקע. כשחזרנו, אמרתי שאני לא צריך להשתגע. אני עדיין ילד וזימון אחד לנבחרת לא צריך לשנות אותי. במקום להתלהב, לקחתי את זה בפרופורציה. הכנסתי לעצמי לראש שזומנתי רק בגלל שהיו הרבה פצועים.

"אני מכיר הרבה שחקנים שהיו מתרסקים מהיציאה הפתאומית מהאלמוניות. אני מכיר הרבה שחקנים שהיו פוטנציאל גדול ונעלמו, הידרדרו עד הליגות הנמוכות. הייתי אלמוני, אף אחד לא הכיר אותי ופתאום כל אחד יודע מי זה ניר ביטון. יכולתי להשתנות, אבל למזלי ובעזרת המשפחה הצלחתי לשמור על איזון".

רק לפני שנתיים עוד שיחקת בנוער. איך השפיע הזימון לנבחרת על מעמדך באשדוד?

"לפני הזימון הייתי עוד שחקן בקבוצה, שמשחק פה ושם. הזימון לנבחרת שדרג את מעמדי. מתייחסים אלי אחרת והיום אני יכול לומר בוודאות שהפכתי לאחד השחקנים המובילים בקבוצה. מצד שני, עד הזימון אף אחד לא הכיר אותי. שיחקתי חופשי, אף אחד לא שמר עלי והייתי מצוין. העונה שחקנים ומאמנים כבר מכירים אותי, שמים עלי עין ושומרים אותי יותר קרוב. אני לא פחות טוב מבעונה שעברה, אבל יותר קשה לבוא לידי ביטוי ככה. חוץ מזה, אנשים התלהבו מדברים שעשיתי בעונה שעברה והעונה הפסיקו להתלהב כי הם אומרים: ?טוב, הוא שחקן נבחרת'".

כמו אנגלי

ביטון, אומרים באשדוד, הוא עוף מוזר וטיפוס מעט שונה מאחרים. כשפרננדז הפסיק לזמן את הקשר הצעיר לסגל הבוגרת, חטף אותו גיא לוזון לנבחרת הצעירה. לאחרונה מונה ביטון לקפטן הצעירה, פחות בגלל קולניותו וכישורי המנהיגות שלו ויותר בזכות שלוש ההופעות בנבחרת וההופעות הקבועות בליגת העל. "יש לו אישיות של מקצוען", מציין לוזון, "הוא מבין עניין, אינטליגנטי מאוד. כשחקן הוא עוד רחוק מלמצות את הכישרון, אבל יש לו את הפוטנציאל להפוך לשחקן מוביל בישראל".

בצעירה מתופקד ביטון כקשר אחורי, התפקיד המועדף עליו, אך באשדוד הוא משחק קצת יותר קדימה. "אין להרבה שחקנים בארץ אינטליגנציית משחק כמו שלו", אומר איציק עובדיה, עוזר מאמן אשדוד, "הוא שחקן שמבין היטב את המשחק, טקטי מאוד ויש לו את היכולת לדעת מתי להצטרף להתקפה ומתי לחפות על שחקנים אחרים. יש לו נתונים שקשה ללמד, צריך להיוולד עם זה. מאוד מוזר שכדורגלן ישראלי יהיה גבוה (1.94 מטר) וטכני. זה קורה באירופה, בעיקר באנגליה. לניר יש תכונות שאין לשחקנים אצלנו".

גם עובדיה טורח להדגיש כי השינויים במעמדו של ביטון לא שינו דבר בהתנהגותו: "האופי החיובי של ביטון מסייע לו להישאר במקומות הגבוהים אחרי הזימון לנבחרת. הוא צנוע, חרוץ, ילד חיובי. הוא שחקן עם אופי מוזר יחסית לשחקנים אחרים. יש שחקנים שנחשפים בגיל צעיר ומקבלים את הבמה, עולים מהר ויורדים מהר. שחקנים כאלה התאדו. אבל בזכות האופי של ניר, הוא נשאר עם הרגליים על הקרקע, ממשיך לעבוד קשה ותמיד שואף ללמוד ולהתקדם".

בנבחרת מצפים מביטון להפוך לאגרסיבי יותר, ל"קילר, כמו שחקן קישור אמיתי". פרננדז, לוזון וגם מאמן אשדוד, ג'ון גרגורי, סבורים כי ביטון אמור לכבוש ולבשל יותר. "אני רק בתחילת הדרך", אומר ביטון, "אם אדע להתנהל כמו היום גם בשנים הבאות, אהיה שחקן מוביל ואגשים את המטרות והחלומות שלי. אני לא חושב על קבוצה גדולה או על חו"ל, אלא רק איך להחזיר לאשדוד על ההזדמנות שניתנה לי. מבחינתי, להיות קפטן הצעירה זה הישג ענק עבור ילד שגדל באשדוד. העיר הזו לא התברכה בהרבה שחקני נבחרת ואני מרגיש גאה לייצג אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ