גרמניה: בבאיירן מינכן מצטערים, שוב

התוצאות ויחסי האנוש של לואיס ואן חאל היו גלויים, אבל בבאיירן מינכן ספגו בשקט וגם איפשרו לו לסיים את העונה בכבוד, על הקווים. סכנת אי ההעפלה לצ'מפיונס היא כבר סיפור אחר, כזה שמחייב את פיטוריו. האסכולה של מחליפו הזמני, אם תהיתם, כנראה לא תהיה שונה בהרבה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

בבאיירן מינכן מרגישים, מטבע הדברים, כי עליהם לקטוף תארים, או לכל הפחות להיאבק עליהם מדי עונה. זה ברור. גם הם יודעים שלא ניתן לזכות באליפות בכל שנה, גם הם זוכרים כי אשתקד השיגו אליפות, גביע ומקום בגמר ליגת האלופות, מרחק פסע מטרבל היסטורי. אבל דבר אחד מפחיד את באיירן - ואולי גם כל קבוצה גדולה באמת באירופה כיום - הרבה יותר מאשר עונה נטולת תארים: היעדרות מהצ'מפיונס. לא מדובר רק באובדן הכנסות קריטי, אלא גם בסכנה של חוסר רלוונטיות.

יורגן קלינסמן, המאמן האחרון שפוטר מבאיירן עד לואיס ואן חאל אתמול, הודח מתפקידו בדיוק באותו מצב לפני שנתיים, כאשר הקבוצה הידרדרה למקום שממנו לא מגיעים לליגת האלופות. על הדחה מאירופה או עונה ללא אליפות אפשר לסלוח, אך איש לא יזכה למחילה כשנשקפת סכנה ברורה ומוחשית לעתיד המיידי של המועדון, הן בתקציב והן בכבוד וביוקרה.

ועבור באיירן, העונה הבאה בצ'מפיונס חשובה יותר מבדרך כלל - הגמר ייערך אצלה בבית, באליאנץ ארינה. הם שואפים כמובן להיות שם, ואפשרות של אי השתתפות במפעל כלל לא נלקחת בחשבון. במועדון הגרמני המפואר, שרק לפני שבועיים הודיע כי חוזהו של ואן חאל יקוצר בשנה ויסתיים בתום העונה הנוכחית, מודים בכך בפה מלא. "הירידה למקום הרביעי והסכנה שלא לעמוד ביעד המינימום - מקום המוביל לליגת האלופות - הן הסיבות לפיטורין", נמסר בהודעה הרשמית.

ביחד עם ואן חאל פוטרו שלושה מעוזריו. עוזר אחר, אנדריאס יונקר, גם הוא הולנדי, יאמן בחמשת המחזורים הנותרים. יונקר, בן ה-48, אולי אינו דמות מוכרת, אבל הוא היה יד ימינו של ואן חאל, שימש כעוזרו הקרוב גם בברצלונה, ומתוכנן להישאר בבאיירן בתפקיד מאמן קבוצת המילואים עם כניסתו של היינקס לתפקיד. יופ היינקס, המאמן הבא של באיירן, ישב שלשום ביציע, אבל בבאיירן העדיפו להימנע מכניסתו המיידית לתפקיד כדי לא ליצור את הרושם שחתר תחת ואן חאל. בנוסף, לוורקוזן, קבוצתו עד לא מכבר, תשחק במחזור הבא במינכן.

יש לו ביצים

יש דברים שקשה לקחת מוואן חאל. הוא טקטיקן משובח ומאמן עם קבלות, ולראיה הצלחותיו עם אייאקס, ברצלונה, אלקמאר וגם באיירן (למעשה, נכשל רק בנבחרת הולנד), אולם יחסי האנוש שלו בעייתים בלשון המעטה. כאשר הקבוצה נכשלת במבחן התוצאה וכפועל יוצא מכך בתארים, זה הופך לעניין גדול. ואן חאל הוא איש קשה, קריזיונר וגם אנשי הנהלה מתקשים להתמודד עמו. אולי הנס, נשיא באיירן, תיאר לפני מספר חודשים עד כמה: "בלתי אפשרי לעבוד אתו. מאוד מאוד קשה".

לא מעט שחקנים עזבו את באיירן בגללו. מצד אחד, ואן חאל נתן לצעירים את הבמה. מאידך, ברגע שהוא מואס בשחקן, אינו שבע רצון ממנו או מחליט להציבו בעמדה מופרכת, רק אלוהים יכול להושיע. וזה נכון לא רק לגבי באיירן. תשאלו את ריוואלדו על תקופתם המשותפת בברסה.

לוסיו עזב את באיירן אחרי שההולנדי מונה וביטל אותו ("אף אחד בכדורגל לא העליב אותי כמוהו"); את מארק ואן בומל הדיח ואן חאל מההרכב ומתפקיד הקפטן בעונה האחרונה, עד שזה עבר לפני חודשיים וחצי למילאן ("אני מבין שמקומי בהרכב לא מובטח, אבל האיש הזה בלתי נסבל. הוא החליט משהו בלי קשר לכלום, וזהו"); ועם לוקה טוני הסתכסך עד שהאיטלקי עזב וסיפר, כי המאמן השתולל וצעק: "אני יכול לזרוק כל אחד מההרכב, יש לי ביצים". ואז, לתדהמת כולם, פשט את מכנסיו והחליט להיות מוחשי הרבה יותר. "לא ראיתי או שמעתי דבר כזה בחיי", ציין טוני המזועזע.

גם עם שחקנים אחרים בבאיירן, לרבות כוכבים כבן ארצו אריאן רובן, בסטיאן שוויינשטייגר ופיליפ לאם - שמתח ביקורת על שיטת המשחק שלו - הוא נקלע לעימותים, אך הסתפק בספסולם כאמצעי ענישה.

להגנתו של האיש ייאמר כי הנסיבות לא היטיבו עמו העונה. שניים משחקניו הבכירים והדומיננטים ביותר, פרנק ריברי ואריאן רובן, היו פצועים בחצי הראשון של העונה, רבים מחניכיו חזרו עייפים ומותשים מגביע העולם, ובנוסף סבלה באיירן מחוסר מזל בכמה משחקים. אם זה מנחם אותו במשהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ