ליגת העל בכדורגל: רגע לפני הקיזוז מכבי חיפה פרנואידית, אבל בצדק

אם מכבי חיפה לא תאמץ את תחושת הקורבן, היא תזכה באליפות. הבעיה היא שחיפה, בשנתיים האחרונות, היא באמת קורבן

אלעד ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד ליפשיץ

לאורך כל העונה משחקת מכבי חיפה לא טוב, חלש, משעמם. ולאורך כל העונה מנסה הקבוצה הזו לטעון שהיא ראויה. אתמול, חיפה נתנה לעצמה מושג מה זה באמת להיות ראויה. פעם לקחו פה אליפויות עם שלל משחקים כגון זה שנערך אמש בקרית אליעזר. עונות שלמות עברו פה בהצגות. פעם, הקבוצה המרשימה ביותר גילתה בסוף המסע שהיא גם האלופה. כיום העסק עובד הפוך: האלופה תנסה לטעון בסוף המסע שהיא גם היתה מרשימה.

אבל את חיפה כנראה פחות מעניינות הבוקר תיאוריות על אטרקטיביות. המשחק הגדול אמש תם, ועתה מה שנותן בקבוצה הזו את הטון הוא הבאג המנטלי שלה. מה שהולך לקרות כאן בתום המחזור הבא יוצר משמעות משתקת מבחינת חיפה. זהו הבאג המנטלי שלה - לא הקיזוז, אלא הפחד מהקיזוז. הציפייה שזה יעלה לה ביוקר. התחושה הרדופה ששוב זה עלול לקרות.

לאורך כל העונה השכילה חיפה לנהל קרב צמוד ולעמוד בו. וכעת מה שמעורר בה את הפחד הוא לא ההפרש המוקטן, אלא עצם המעשה של הקטנת ההפרש. במרכז העצבים רובצת תובנה מאיימת: היכן שהושתל רמז ראשוני לאפשרות של חוסר צדק, ייעשה באמת לבסוף חוסר צדק.

במכבי חיפה מצפים עתה להידפק. זו הבעיה: כי אם חיפה רק תקזז נקודות מבלי לאמץ לעצמה את תחושת הקורבן, היא תזכה באליפות. חיפה הרי יכולה אפילו לשוב ולהגדיל את הפער, בדיוק כפי שעשתה באחרונה. קרב צמוד לא הרתיע עד כה, אין סיבה שכעת הוא יטיל אימה. מנגד, אם חיפה תחשוש להידפק - סופה כנראה באמת להידפק. אם היה ניתן, עדיף היה לאלישע לוי להסתיר משחקניו את הטבלה ולהמשיך לשחק כאילו דבר לא קוזז. הרי מי שלא שמע על הקיזוז, לא באמת קוזז. ומי שלא מבין שהוא נדפק, לא באמת נדפק.

אלא שכאן העסק הזה מסתבך ויוצא מגבולות מרכז העצבים של חיפה. הוא מסתבך כי הוא קיים גם במרחב האובייקטיבי. כלומר, העובדה היבשה היא שחיפה אכן נדפקת ואכן נגזלת. אי אפשר לטעון שזה קורה רק בראש של שחקניה. זה הרי קורה עובדתית, במציאות. בחיפה לא מדמיינים את הקיזוז. הוא פשוט קיים. כלומר, לקבוצה הזו יש חדר הלבשה פרנואידי. אבל גם רודפים אחריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ