אמיר ענבר

בשבת שעברה, בין הדיווחים והתגובות מהמשחק מול ווסטהאם, צצה באתר מנצ'סטר יונייטד הודעה חריגה. "אני רוצה להתנצל על כל פגיעה שנגרמה עקב חגיגת השער, במיוחד להורים או לילדים. הרגשות געשו ובמבט לאחור, תגובתי בלהט הרגע לא היתה הולמת. היא לא כוונה למישהו". הדובר, ובכן, מישהו ממחלקת היח"צ של המועדון. רשמית, כמובן, יוחסו הדברים לוויין רוני.

ברוכים הבאים ל"עולמו של וויין", סרט ההמשך מספר השד יודע כמה. הפעם, הנער משכונה קשה שעלה לגדולה דרך כישרון נדיר הטמון ברגליו, הופך לאויב הציבור מס' 1 עקב שימוש לא מספק בראשו. נדמה שאין בור אליו הוא לא נכנס.

ב-30 במארס ציינו באנגליה שנה לאותו רגע בדקה ה-90 במינכן, כשהעונה המרשימה בקריירה של רוני הגיעה מעשית לסיומה בפציעה מול באיירן. כשחזר לשחק אחריה כבר לא היה אותו שחקן ולא הוסיף ל-34 שעריו. את מקומם יתפסו אירועים מסוג אחר.

שנה אחרי מינכן, רוני אינו אותו שחקן ואינו אותו אדם. ואולי, בעצם, הבעיה טמונה בכך שהוא נותר כל כך דומה לשחקן ולאדם שהיה. אנשים החליטו שהוא אמור להתבגר. כשזה לא קורה, הדרך בה הוא נתפש משתנה גם כשמעשיו חוזרים על עצמם. כך קרה בשנה הזאת.

פרשת הבגידה באשתו ההרה עם פרוצה שנחשפה בספטמבר? תחליפו את האישה ההרה בארוסה וקיבלתם סיפור מלפני מספר שנים; האיום לעזוב כעבור חודש? תחליפו את יונייטד באוורטון, בה גדל, ואת אלכס פרגוסון בדייויד מויס, המנג'ר שקידם אותו לבוגרים בגיל 16, ושוב קיבלתם סיפור משוחזר; הקללות למצלמה כשהשלים שלושער מול ווסטהאם? זפזפו עשרה חודשים לאחור, ל-0-0 נגד אלג'יריה בגביע העולם. כששמע את הקהל האנגלי שורק בוז, הישיר רוני מבט למצלמה, ביקר את אוהדי הנבחרת והוסיף קללה. אחר כך פרסם הודעת התנצלות דרך ההתאחדות.

כעת, אותה התאחדות צבועה, שלא פעלה נגדו כאשר נזקקה לו במונדיאל, לא הסתפקה בהתנצלותו. מונעת על ידי תקשורת הפכפכה, היא החליטה לתלות אותו בכיכר העיר ולעשות ממנו דוגמה דרך השעיה שערורייתית משני משחקים. רוני הפך למטרה נוחה.

חרף העוול שנעשה לו במקרה הזה, את השאר הוא הביא על עצמו. כי כן, בגיל 25 אתה אמור להתבגר. הקושי בחזרה לכושר אחרי הפציעה היה נסלח, כך גם ההופעות המאכזבות בדרום אפריקה. אפילו הבגידה באשתו היתה נשכחת. הבגידה בפרגוסון שינתה את היחס יותר מכל.

עד היום לא ממש ברור מה גרם לו להודיע למנג'ר כי ברצונו לעזוב. רוני טען לאורך כל הדרך כי היה מודאג ממידת השאפתנות שהפגין המועדון בשוק ההעברות. גם מי שחולק אתו בדאגה - ויש רבים כאלו - לא סבור שמקומו לפקפק בפומבי ברמתם של חבריו לקבוצה. אחרים טוענים כי שורש העניין, איך לא, היה טקטיקה של משא ומתן. "מאז הגיע למועדון, לא עשינו דבר מלבד לעזור לו בחיים הפרטיים ובדברים אחרים", אמר פרגוסון באוקטובר, כשהודה כי נדהם מצעדו של החלוץ שרכש בגיל 18. לשם שינוי, התקשורת ודעת הקהל היו עם המנג'ר. רוני צויר ככפוי טובה ובוגדני. שוב.

אהבה על תנאי

ימים אחדים אחר כך, עשה רוני פניית פרסה חדה וחתם לחמש שנים נוספות. מאז, הפך החוזה היוקרתי שלו לשוט באמצעותו מצליפים בגבו. בין אם מדובר ב-160 אלף ליש"ט לשבוע או ב-250 אלף - לכל אחד מקור ואג'נדה משלו - נמדדים ביצועיו על סמך שכרו. ורוב הזמן, הם לא היו טובים מספיק. בחודשים הראשונים העונה נראה רוני אבוד. מאז חזר בנובמבר מפציעה נוספת בקרסול וממחנה אימונים בארצות הברית לשיפור כושרו, הוא שיחק כדורגל טוב יותר, אבל לקה בעקביות ולא מצא את הרשת.

"בעתיד, רוני עשוי להביט לאחור ולראות בעונה של 30 שערים כחריגה", כתב ב"טלגרף" אלן סמית', חלוץ ארסנל לשעבר, "הכל התחבר לו מול השער, והפציעה הוציאה אותו מאיזון. קשה לשוב למצב שאתה עושה דברים אינסטינקטיבית, בלי מחשבה".

חלק מהעניין הוא שרוני משחק אחרת מאשר בעונה שעברה. הוא כבר כמעט לא מוצב כחלוץ הקדמי ביותר, אלא חזר לשחק מאחורי שחקן חוד - תפקידו המקורי - ומשמש יוצר במקום שועל הרחבות שכבש 19 פעמים ב-18 משחקים בתחילת 2010. גם כעת, כשנכנס לקצב הבקעה מוצלח, יש לו בסך הכל עשרה שערי ליגה. מנגד, 11 בישולים מציבים אותו במקום השני בפרמייר-ליג. זה לא מקרי.

במשחקים מול ארסנל בגביע ונגד מארסיי, השימוש החדש-ישן ברוני בלט אף יותר. הוא ממש הוצב כקשר והפגין את ראיית המשחק ויכולת המסירה שלו, איכויות יקרות שהולכות לאיבוד כשהוא השחקן הקדמי ביותר במערך. "בזכות אינטליגנציית הכדורגל שלו, רוני מסוגל לשחק בכל עמדה", אומר אואן קויל, מנג'ר בולטון, "בכל משחק הוא מסוגל לתרום. יש לו כמות אדירה של ניסיון לשחקן בגילו".

לפעמים נדמה שהוא לא יודע להשתמש בו. בקיץ, יומיים לפני משחק ההכנה הראשון לעונה, הוא צולם מעשן ומטיל מימיו ברחובות בשעות הקטנות של הלילה. לא בדיוק אורח חיים של מקצוען מנוסה. פרשת החוזה שינתה את היחס הציבורי כלפיו - לא עוד הנער שרק רוצה לשחק - וגם את גישת אוהדי יונייטד, שגילו כי אפילו נאמנותו אינו מובטחת. הרוב סלח, אך זו כבר אינה אותה אהבה חסרת תנאים.

מקרים כמו הפגיעה במרפק בשחקן וויגן בפברואר, או הכרטיס הצהוב המטופש שספג לאחרונה מול וולס, התווספו לתיק הציבורי נגדו. כעת זו גם העובדה שבמקום לחייך באושר כשהוביל מהפך מול ווסטהאם, הוא בחר להפגין זעם ולשגר קללות כשהצלם נדבק לפרצופו. רוני עצבני ומורכב, מה חדש, אבל פתאום פסיכולוגים בגרוש בתקשורת מצקצקים בלשונם ותוהים מדוע נראה שהוא משחק מתוך זעם ולא הנאה.

התשובה היא: כי הוא רוני. ובין כל הבעיות והטענות, הוא חוזר להיות השחקן שעושה את ההבדל, בגרסה בריאה יותר. כשגם ברבאטוב וגם הרננדס כובשים, אין ליונייטד תלות עצומה בשעריו. לאחרונה יצר שיתוף פעולה טוב במיוחד עם המקסיקאי. "הוא מהיר ומשחק על הכתף של הבלם האחרון, לכן קל לי למצוא אותו", אמר רוני, "אני נהנה מהתפקוד שלי. למרות שבעונה שעברה הבקעתי יותר, לא הייתי מעורב כל כך במשחק. ההרגשה לבשל שער שווה לרמה של הבקעתו".

אם יש משהו שיחזיר את אוהדי יונייטד לצדו באופן מוחלט, זו הפיכתו לקורבן של ההתאחדות והתקשורת. מכל היבט אחר, נדמה שסאגת החוזה נקברה. "אם הייתי עוזב, זו היתה הטעות הגדולה ביותר שלי", הודה רוני לאחרונה.

מאז תחילת 2011, קצב השערים שלו הואץ - 11 כיבושים ב-17 משחקים בכל המסגרות. "כשחזרתי מהפציעה, הקרסול עדיין הרגיש חלש וזה שיחק בראשי. כעת אני נכנס לתיקולים, עושה סיבובים חדים. זה החלים לחלוטין", הוא אומר, ומגלה: "יום לפני משחק אני שואל אילו מדים נלבש, כדי שאוכל לדמיין את המשחק ואת עצמי מבקיע שער". "כן, הוא מתעורר וצועק 'יש' כאילו הוא חוגג שער", סיפר ווס בראון למגזין של יונייטד.

שניים מהם הובקעו בסטמפורד ברידג', בהפסד 1-2 בליגה ובניצחון 1-0 במפגש הקודם. "כשאתה משחק נגד וויין, אתה יודע שהוא לא מפסיק לעבוד, הוא השחקן שמסוגל לשנות משחקים ביונייטד", אומר ג'ון טרי, הקפטן הכחול. "הוא מתחיל למצוא את האחוז-שניים הנוספים שמבחינים בין השחקנים הטובים ביותר לשחקנים ברמה עולמית", מסכם אלן סמית', "בעוד שנה נתהה מדוע פקפקנו בו".

לא רק רשת

וויין רוני, אדריכל

2010/2011*

שערים בליגה 10

בישולים בליגה 11

שערים באירופה 2

בישולים באירופה 1

2009/2010

שערים בליגה 26

בישולים בליגה 3

שערים באירופה 5

בישולים באירופה 2

* עד ה-12 באפריל

מנ' יונייטד - צ'לסי

גומלין, 0-1 ליונייטד בראשון

21:45, ספורט 5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ