יובל נעים: "אמרתי לעצמי - 'עד כאן'"

הראיון ל"ספורט הארץ" עם תומר סיני, בעלי הפועל פתח תקוה, לא הותיר ליובל נעים ברירה. "אחרי שקראתי את הדברים, החלטתי לעזוב. הוא הבוס, אבל מאוד רוצה להיות המאמן", אומר נעים, "לא התפטרתי בגלל אגו, אבל לא ייתכן שהבעלים ינסה לפגוע בי". סיני, שלא צפוי למנות מחליף: "יובל רצה להיפרד וזה התאים לנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יובל נעים תכנן לסיים את העונה הזו כמאמן הפועל פתח תקוה, ולהמשיך הלאה לקבוצה אחרת. נעים הצליח בתפקידו, ושיפר משמעותית את מאזנה של הקבוצה מאז מונה ערב המחזור השביעי, אבל שאיפתו של הבעלים תומר סיני לחדור עמוק יותר לתחום המקצועי לא נראתה לגיטימית בעיני המאמן. אתמול, כשקרא את הראיון עם סיני ב"ספורט הארץ", החליט נעים להקדים תרופה למכה ולהתפטר.

"אני קובע מי יאמן פה ומי השחקנים שיגיעו", אמר סיני באותו ראיון, "בעונה שעברה אני בחרתי 11 שחקנים. העונה יובל בחר רק את פביאן סטולר, את כל השאר אני הבאתי. את ההחלטות המקצועיות בנוגע למי יוחתם בקבוצה אני אקבל. אשמח אם יובל יישאר, אבל לא אחזיק אותו בכוח".

נעים. "פתאום הם לא ממנים מאמן אחריי, אבל כל מי שימונה עכשיו יהיה העוזר של סיני" (תצלום: נמרוד גליקמן)

נעים, כאמור, הגיש את התפטרותו, כאשר סיני והיו"ר דני לוי לא מנסים לשכנעו לשנות את דעתו. השותף לבעלות, גל חצור, ניסה להשפיע על שני הצדדים להחזיק מעמד עד לסיום העונה, אולם סיני היה נחרץ בדעתו לקבל את ההתפטרות. "אני לא אוהב אנשים שמדברים בעילום שם", אמר סיני אתמול, "אמרתי בראיון את מה שחשבתי ואני עומד מאחורי הדברים. יובל רצה להיפרד וביקש לעזוב וזה התאים גם לנו. נפרדנו יפה, הוא מאמן מצוין ואנחנו מאחלים לו הצלחה. פתח תקוה תישאר בליגה ואני אחראי לזה".

נעים סיפר אתמול: "קמתי בבוקר וקיבלתי לפחות אלף טלפונים והודעות טקסט בתגובה לראיון של סיני. אמרתי לעצמי 'עד כאן'. אחרי שקראתי את הדברים, קיבלתי החלטה לעזוב. הוא בעצם ניסה לנגח אותי, זה היה הקש ששבר את גב הגמל".

למה בעצם הוא אמר את זה?

"במשך תקופה ארוכה קיבלתי הרבה מחמאות על ההצלחה בפתח תקוה, על היכולת ועל שילוב הצעירים וזה לא התאים לסיני. הוא הבוס, אבל מאוד רוצה להיות המאמן. ברגע שהוא ראה שכולם מעניקים לי את הקרדיט, הוא העדיף שאני לא אהיה במערכת. בכל הראיון הוא אמר 'אני, אני ואני', אבל איפה אני? איפה הכבוד של המאמן? הרבה מאמנים בוחרים לא לראות ולא לשמוע, לי יש כבוד. לא התפטרתי בגלל האגו, אבל לא יכול להיות שיבוא בעלים וינסה לפגוע בי. הדברים שהוא אמר נועדו להבהיר כי חלק מההצלחה שייכת גם לו ולא רק ליובל נעים.

"במשך כל הקריירה, אף אחד לא הכתיב לי עניינים מקצועיים. בתחילת העונה הכתיבו לאלי מחפוד את כל ההחלטות, תומר סיני קבע הכל, אבל כשלא הצליחו שלחו את המאמן הביתה כי הוא נכשל. הוא היה השעיר לעזאזל. פתאום הם לא ממנים מאמן אחריי. נדמה למישהו שתומר ייתן למישהו אחר לקבוע את ההרכבים והחילופים עכשיו? כל מאמן שימונה עכשיו יהיה עוזר של סיני. לא רציתי לתת לקריירה שלי להיפגע מההתערבות של סיני, אז קמתי והלכתי".

לא חבל לעזוב בשיא ההצלחה? גם לתדמית זה עלול להזיק.

"כל האנשים שהתקשרו אלי אתמול חיזקו אותי. הפכתי את הפועל פתח תקוה מקבוצת תחתית שלא שיחקה כדורגל לקבוצה שמציגה כדורגל עם קצב מצוין. הקהל בפתח תקוה לא נהנה כמו העונה במשך 20 שנה. מה שעשו לי היה בום מטורף, לא הגיוני. חוץ מהירח, הבאתי לפתח תקוה את הכל. מי שרוצה להגיד שנעים בעייתי, אחרי שעזבתי גם את סכנין וגם את פתח תקוה, שיגיד. אבל אם יבואו לראות אותי בעבודה, הם יבינו את האמת ויראו שאני לא נופל מאף מאמן מוביל בכדורגל הישראלי".

אפשר לומר שהעונה הוכיחה שמעמד המאמן בשפל?

"המאמנים פוגעים בעצמם והם אחראים לזה שלא מכבדים אותם. הם מתבכיינים ואומרים 'אני לא יכול להתפטר, אני צריך את המשכורת, יש לי חוזה', אבל המאמן צריך להחליט אם הוא מעדיף את המשכורת או את הכבוד. אני הולך בדרך שלי, רץ מרתון. אם זה ייגמר בכישלון, לפחות אדע שעשיתי את זה בדרך שלי".

איפה תהיה בעונה הבאה?

"הזמן יעשה את שלו. כמה זמן מאמן יכול להביא תוצאות ולא יראו? אני מוכן להתמודד עם כל המאמנים בליגת העל, לקחת את הרזומה של כולם ושיבדקו. יש היום מאמנים עם לשון חלקה, גונבי דעת, אבל לי יש קבלות. עבדתי במקומות עם התקציבים הכי נמוכים והגעתי להישגים גדולים. בסך הכל נהניתי לעבוד בפתח תקוה ואני מאחל להם הצלחה".

על פי דני לוי, פתח תקוה לא מתכוונת להחתים מאמן חדש. "אין שום יריבות ושום תככים. קורה שאנשים לא מסתדרים. לא עשינו סיפור, פשוט חתכנו. מי שינהלו את המשחקים יהיו שמעון מועלם, מאמן השוערים, והעוזר איציק שאקי, כשסיני יהיה המנהל המקצועי והסמכות המקצועית העליונה", אמר אתמול היו"ר, "שום מאמן לא יוחתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ