מכבי נתניה: פיראס מוגרבי כבר יגיע לבד

עול הנסיעות משפרעם עיכב את שדרוג קריירת הכדורגל של פיראס מוגרבי הצעיר. אחרי שפתרון יצירתי של מכבי נתניה גרם לה לזכות בחלוץ המוצק והמהיר, הקידום המיוחל כבר עומד בפתח. "אבא שלי חולם שאגיע למכבי חיפה", אומר מוגרבי, "זה גם החלום שלי"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה הרוש

אנשי המקצוע שעמדו על הקווים במתחם האימונים של מכבי חיפה נפעמו מהביצועים שראו על הדשא. על המגרש התרוצץ ילד בן 13 משפרעם, פיראס מוגרבי שמו, והטכניקה שלו לא הותירה את ראשי מחלקת הנוער של חיפה אדישים.

מוגרבי הגיע בסך הכל להתרשמות, אך אנשי חיפה לא היו זקוקים ליותר מכך כדי להחליט להחתימו. הם פנו מיד לאביו מואפק, אוהד מושבע של הירוקים, שהיה נרגש עד דמעות. הבן שלו קצת פחות התלהב. אחרי מספר ימים, מאס פיראס בנסיעות. ראשי חיפה לא חשבו לוותר והבוס יעקב שחר הורה להעמיד הסעה אישית לטובת הילד.

"הם עשו מאמצים גדולים להשאיר אותו בחיפה", נזכר מוגרבי האב, "הציעו עזרה בהסעות, בכסף, הבטיחו הכל, אבל הוא לא הסתדר עם זה. לא יכולתי לתת לו לנסוע לבד בגיל הזה, הוא היה ילד. חיפה בדם שלי, החלום שלי זה שהוא ילבש ירוק". האכזבה היתה הדדית, אך מוגרבי לא עזב את חיפה לפני שאביו הבטיח: "הוא עוד יחזור לבוגרים".

מוגרבי (משמאל). "אני צריך לשפר את הבקעת השערים" (תצלומים: ספי מגריזו)

הרווח, התברר, היה כולו של מכבי נתניה. מוגרבי בן ה-19 כבר צד את עיני אנשי הכדורגל בארץ לא פעם במהלך העונה הנוכחית, כשהשיא הגיע בזימון לנבחרת הצעירה. הגוף המוצק, המהירות, היכולת הטכנית ברחבה וראיית המשחק המשובחת גרמו ללא מעט מועדונים לסמן את מוגרבי. גם חיפה לא שכחה ממנו. "זה מחמיא שיש קבוצות שמתעניינות בי", אומר מוגרבי, "יש לי שאיפות להגיע לקבוצה גדולה בישראל ואחר כך גם לאירופה. מגיל צעיר אני יודע שיש לי עתיד בכדורגל ושאגיע רחוק. אבא שלי חולם שאגיע לחיפה, זה גם החלום שלי".

לימודים? "מיותר"

בחזרה לילדות. אחרי הרומן הקצר עם מכבי חיפה, שמחה מכבי שפרעם לקבל את מוגרבי. לפי הסיפורים, בעונה אחת הם נהנו מ-55 שערים של החלוץ הצעיר. כשהיה בן 14 ושיחק בנערים ג', פגשה קבוצתו את הפועל כפר סבא ברבע גמר הגביע. מוגרבי, צעיר בשנה מחבריו לקבוצה, ישב על הספסל וראה את שפרעם נקלעת לפיגור 2-1. בדקה ה-60 הוקפץ מוגרבי וכבש שלושער בדרך ל-2-4.

בכל אותן דקות ישב ביציע בני לם, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער בנתניה. המפגש בין השניים בסיום המשחק היה בלתי נמנע, אבל עניין הנסיעות שוב עלה על הפרק. לנתניה היתה הצעה מקורית - למוגרבי יוצמד שחקן נוסף משפרעם, שיתלווה אליו לנסיעות ויקל על אביו. מוגרבי השתכנע. "היה לי קשה עם הנסיעות", מספר השחקן, "הייתי עוזב כל יום את הלימודים ב-13:00 וחוזר הביתה לקראת 23:00. לא חשבתי להישבר לרגע, כי הכדורגל היה כל חיי. בהתחלה היו לי קשיי התאקלמות, לא ידעתי את השפה, הייתי יושב בצד ומנסה להבין על מה מדברים הנערים האחרים. היום אני מדבר עברית טובה, לא? מבחינה מקצועית התאקלמתי מהר, בזה אני טוב".

את בית הספר מוגרבי הזניח. לא פעם מצא עצמו מוותר על יום לימודים, למרות טרוניות אמו, וממשיך לישון. "הייתי חוזר עייף מהאימונים ולא מצליח להתעורר", הוא נזכר. בגיל 16 החליט סופית לנטוש את לימודיו. "לא יכולתי יותר", הוא אומר, "זה התיש אותי וזה כבר היה מיותר. אמא שלי לקחה את זה מאוד קשה, אבל הבינה בסוף. היא אמרה שתתמוך בכל החלטה ובכל מקרה תמשיך להתפלל כל יום בשביל ההצלחה שלי".

את הבכורה בבוגרים של נתניה ערך מוגרבי כבר לפני שנתיים, תחת הדרכתו של לותר מתיאוס. החלוץ הצעיר קיבל טעימה בגביע הטוטו, מול בית"ר ירושלים, אותה אימן ראובן עטר, מאמנו כיום. עטר ידע כבר אז את מה שכולם רואים היום. העונה קיבל אצלו מוגרבי מעמד קבוע בהרכב והחזיר בינתיים בשלושה שערים ושישה בישולים.

"אני צריך לשפר את עניין הבקעת השערים", אומר מוגרבי, "זו בעיה, כי אני אוהב יותר לבשל". לעטר הפריעה יותר העובדה כי השחקן נוטה לברוח מנגיחות. כשניסה לברר עמו האם מדובר בחשש מנטלי, ענה מוגרבי: "אני פשוט מעדיף להסתער על הכדור החוזר יותר מאשר לחפש את הנגיחה. כשעולה כדור לרחבה, אני חושב איך לקחת את הריבאונד. זה הרבה יותר יעיל כי אני ממילא נמוך". עטר קיבל את ההסבר. "הסוד של נתניה הוא האהבה בין השחקנים", אומר מוגרבי, "כולם מפרגנים לכולם, אין אגו, הכל למען הצלחת הקבוצה. זה הרבה בזכות עטר, שחיבר אותנו בצורה כזו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ