גביע אנגלי: לא עוד יום בהיסטוריה של מנצ'סטר סיטי

שער בודד של יא-יא טורה בדקה ה-54 הכריע את הדרבי של מנצ'סטר, שלח את התכולים לגמר הגביע האנגלי, ושחרר מ-40 אלף אוהדים בוומבלי שאגה אדירה שתהדהד עוד זמן רב. בשבת, ה-16 באפריל 2011, הפכה אחותה האפרורית של יונייטד לקבוצה

שאול אדר, ומבלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אדר, ומבלי

ב-19:30, לאחר שנותרו ללא כל ברירה אחרת, עזבו אחרוני אוהדי מנצ'סטר סיטי את וומבלי. 40 אלף איש לחצו בזה אחר זה את ידי הסדרנים, לקחו פסיעה אחת לפני היציאה אל העולם האמיתי, מחו את הזיעה והדמעות והניפו את ידיהם בתנועת ניצחון, עדיין מנסים לעכל את שראו עיניהם.

האיצטדיון הזה ראה הרבה רגעים גדולים, אבל ספק אם מהדורת שנות האלפיים של וומבלי ראתה פרץ כזה של רגשות. בדקה ה-54, כשיא-יא טורה הבקיע בדרבי מול יונייטד, רעדו היציעים בצד המערבי, ומהם עלתה שאגה אדירה שתהדהד עוד שבועות רבים, אולי אף שנים. בשבת, ה-16 באפריל 2011, הפכה מנצ'סטר סיטי לקבוצה. יותר מכך - הניצחון אתמול עשוי להתברר כמשחק החשוב ביותר בהיסטוריה המודרנית של המועדון.

יא-יא טורה נכנס לפנתיאון של סיטי. תצוגה בלתי נשכחת של פיסיות, מהירות ושליטה בכדור (תצלומים: רויטרס)

במשך שלושים דקות נראתה סיטי כמו אותה קבוצה שהופכת לאנמית בו ברגע שהיא עוזבת את מגרשה הביתי. הכדורים הארוכים כמעט פגעו בקשת של וומבלי, הקישור לא נגע בכדור ושחקניה התקשו להשלים שתי מסירות. יונייטד לחצה, ברבאטוב הגיע לשלוש הזדמנויות מצוינות, ואז - משהו יוצא דופן התרחש. סיטי החלה להניע כדור, הגיעה למצב ראשון בדקה ה-32, ומאותו רגע הציגה 60 דקות של כדורגל בלתי נשכח. לפתע, היא גילתה את האמונה העצמית ואת רוח הלחימה. "לא היה שינוי טקטי", אמר המנג'ר רוברטו מנצ'יני אחרי המשחק, "אולי התרגשנו קצת בפתיחה, אבל במחצית השנייה כבר שלטנו לגמרי".

הגנת סיטי נרגעה, דויד סילבה ניווט את הקבוצה, ובחוד פרץ טורה את קווי יונייטד שוב ושוב, בתצוגה בלתי נשכחת של פיסיות אדירה, מהירות ושליטה בכדור. בדקה ה-54 הוא השתלט על כדור שאיבד מייקל קאריק, הותיר את הגנת יונייטד מאחוריו והכניע את ואן דר סאר. מי שהיה אתמול בוומבלי לא ישכח את חגיגות השער ואת שריקת הסיום.

תחילה היתה התפרצות אנרגיה אדירה, ולאחר מכן הפנו האוהדים את גבם לדשא, קפצו וצרחו מכל הלב. כל עלייה לגמר גביע מרגשת, כל ניצחון מול יונייטד נחשב במיוחד - עבור כל קבוצה - אבל הפעם זה היה חגיגי במיוחד. תסכול של 35 שנה ללא תואר, 42 שנה ללא גביע, וחיים די אפורים ומרירים בצלה של יונייטד, פינו את מקומם לאקסטזה. לא רק שסיטי ניצחה את יונייטד - היא התעלתה על יריבתה, עלתה לגמר, ולשמחת רבים ברחבי אנגליה, מנעה מיונייטד טרבל פוטנציאלי נוסף.

בשנים האחרונות הפך אלכס פרגוסון את הפרגמטיות לאמנות. הוא גילה את נוסחת הקסם שמאפשרת להציג בכל משחק בשלהי העונה את היכולת המינימלית לניצחון. אמנם, יונייטד מפיקה לעתים תצוגה מפוארת, כמו מול צ'לסי, אבל בדרך כלל זה נגמר בניצחון קטן של שער אחד. אתמול, ללא וויין רוני וריאן גיגס ומול ההתלהבות של שחקני סיטי ואוהדיה, התברר שהריצה בשלוש החזיתות גדולה על הסגל הנוכחי.

נאני היה קרוב להבקיע בבעיטה חופשית שנהדפה על ידי ג'ו הארט למשקוף, ופול סקלוס הורחק אחרי כניסה פראית בסבאלטה בדקה ה-72. אבל אלה היו רק אירועי משנה בסיפור הגדול שנכתב אתמול, אם כי עדיין מרחפת מעליו כוכבית אחת קטנה, כפי שיודע גם מנצ'יני: "זו נקודת מפנה בתולדות המועדון", אמר האיטלקי, "אבל חשוב שנזכור שעדיין יש לנו את משחק הגמר".

פרמייר ליג: ווסטהאם הסתפקה בשתי דקות | עוזי דן

סרייה A: אינטר הרימה ידיים, עכשיו תור נאפולי | עוזי דן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ