ליגת העל בכדורגל: השאיפה האמיתית של בית"ר ירושלים והפועל ב"ש

על מה נאבקו בית"ר ירושלים ובאר שבע עד לדקה האחרונה של המחזור ה-30? על הזכות להתחיל את פגרת הקיץ שבועיים לפני שאר הליגה

איתי מאירסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי מאירסון

איך יודעים שהגיעה עונת ההכרעות בליגת העל? ישנם שלושה מדדים ודאיים ומהימנים, וכולם התקיימו במלואם במשחק של בית"ר ירושלים בקרית שמונה. המדד הראשון הוא השמש: לוהטת, מעיקה, שמש רעה של שעון קיץ, כל כך רעה עד שהשופט הפסיק את המשחק עוד לפני המחצית כדי לאפשר לשחקנים לשתות מים. כן, בארצנו המדברית מאבקים על אליפות ועל הישארות בליגה נחרצים בחמסין. עכשיו אפריל: עדיין לא שרב כבד, עדיין לא דרמה מורטת עצבים, אבל הסנונית שמבשרת את שניהם כבר מצייצת מעל איצטדיוני ארצנו.

עזריאל והחברים מבינים שהעונה עוד רחוקה מלהיגמר (תצלום: עבדאללה שמא)

המדד השני לבואה של עונת ההכרעות הוא העובדה המצערת שהקבוצה שזקוקה לנקודות יותר מיריבתה היא גם זו שמנצחת. בניסיונו להסביר את המבוכה התמידית הזאת, משתמש הכדורגל הישראלי בביטוי הקסם: "ירידת מתח" מצד הקבוצה המפסידה, ששולל את ההיבטים הפליליים לכך שהתוצאה היתה ידועה מראש. ההפסד של קרית שמונה אמנם לא מצדיק את התערבות שוטרי החרש של "ויצמן-יער", אבל ככל שעונת ההכרעות תתקדם, גם יומם יגיע.

המדד השלישי שמצביע על בואה של עונת ההכרעות הוא הסצנה הסוריאליסטית למדי, שבה קבוצה מנצחת את המשחק ובכל זאת שחקניה יורדים מהדשא בפנים נפולות, מאחר שגורלם נחרץ במשחק מקביל. האבטיפוס האולטימטיבי למצב הזה נולד במשחק האחרון של עונת 1997/8, שבו יוסי בניון הבקיע שער ניצחון דרמטי להפועל באר שבע נגד מכבי חיפה, וחגג אותו בבכי תמרורים אל תוך שריקת הסיום. דמעות לא היו אתמול אצל שחקני בית"ר. עונת ההכרעות, הרי כבר אמרנו, נמצאת רק בחיתוליה.

עונת ההכרעות הגיעה מוקדם. הסיבה לכך היא שיטת הפלייאוף, שיוצרת דרמות במקומות שבהם לא צריך אותן. על מה נאבקו בית"ר ובאר שבע עד לדקה האחרונה של המחזור ה-30? לא על הישרדות ולא על חיים - הרי חרב הירידה לא באמת מונחת על צווארה של בית"ר, אפילו אחרי הקיזוז. בית"ר ובאר שבע נלחמו על הזכות להתחיל את פגרת הקיץ שבועיים לפני שאר הליגה, כלומר, על מקום בפלייאוף האמצעי. זו הסיבה שמה שהתרחש אמש בקרית שמונה היה רק אות הפתיחה: לא באמת דרמה, לא באמת דמעות, רק חזרה גנרלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ