נאסקאר: נהג של מירוץ אחד

טרבור ביין פתח את עונת הנאסקאר עם ניצחון מדהים בדייטונה, שכבר זכה לכינוי "ההפתעה הגדולה בתולדות המירוץ". אך אחרי התהילה והסיפוק האדיר, חזר לעשות את מה שהוא יודע הכי טוב: להיות נהג צעיר וחסר ניסיון

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר צדוק

מירוץ טלאדגה | הערב, 20:00, ESPN

את הרגעים האחרונים לפני תחילתו של מירוץ דייטונה 500 בפברואר - המירוץ הראשון והיוקרתי ביותר בסבב הנאסקר - ניצל טרבור ביין כדי להתפעל מהמקום אליו הגיע בזמן כה קצר. עצם היותו אנדרדוג מוחלט לא שינה לו. צלמים וכתבים רבים לא התעכבו על מי שרק יום קודם לכן חגג 20 - עובדה שציין במירוץ קרטינג מאולתר (ביין רכב על עגלת גולף) על המסלול, ביחד עם מספר חברים - ועתה מסתובב כשווה בין שווים ליד אגדות כמו דייל ארנהרט ג'וניור וג'ימי ג'ונסון.

זה היה מירוץ הנאסקאר השני בלבד של ביין. בראשון, שנה קודם לכן בטקסס, סיים 17 כשהוא נוהג עבור קבוצה שב-13 המירוצים הקודמים שלה באותה עונה לא הצליחה לשלוח אפילו נציג אחד לעשירייה הראשונה, והפעם האחרונה בה זכתה במירוץ בסבב היתה ב-2001. "אני אוהב אותך", אמר לו אביו רגעים לפני הזינוק, "פשוט תתחרה כמו שאתה יודע מאז שהיית ילד. לך תשיג אותם".

ביין מנצח את דייטונה. "הוא שולט במכונית ויודע לזהות תקלות כמו נהג ותיק, ולא כמו בחור בן 20", מחמיא הבעלים של קבוצתו (תצלום: אי-פי)

וביין אכן השיג. את כולם. "זו חייבת להיחשב ההפתעה הגדולה ביותר בתולדות 'המירוץ האמריקאי הגדול'", כתב לארס אנדרסון ב"ספורטס אילוסטרייטד" על ביין, שהצליח לשמור על המקום הראשון שהשיג רק שני סיבובים לקראת הסיום ולזכות במירוץ ובביוגרפיה אישית במדריך הרשמי של הסבב, פריבילגיה שעד כה נמנעה ממנו. "לא חשבתי על ניצחון", הפתיע ביין באחד מהראיונות הרבים שהעניק, "ניסיתי להחזיק מעמד, עד שהבנתי שהגענו לסיבוב האחרון ואני מוביל. משם רק ניסיתי לשמור על זה".

כשביין אומר להחזיק מעמד, הוא יודע על מה הוא מדבר. מירוץ דייטונה 500 - מסלול באורך ארבעה קילומטרים הכולל 200 הקפות, שלפני עשר שנים גבה את חייו של ארנהרט האב - עמד גם השנה בסימן תאונות, גם אם טרגיות פחות. 12 מכוניות יצאו מכלל שימוש במהלכו, וגם אם איש לא נפצע, רבים מהנהגים יצאו ממכוניותיהם עם סיומו כשהם רועדים בשל הסכנה והאדרנלין הגבוה.

אבל לא ביין, שעבר בגיל 15 עם אביו מביתם בנוקסוויל שבטנסי לשארלוט, בירת הנאסקאר של אמריקה, כדי למצוא חן בעיני אחת הקבוצות המקצועניות. הוא חיכה ליום הזה כל חייו, גם אם לפעמים היה נדמה לו כי לחלום על ניצחון בדייטונה 500 זה אולי מעט מוגזם. כמו כולם, הוא יצא אדם אחר מהמכונית עם תום המירוץ. לא רק המהירות הגבוהה והסכנה אליה הישיר מבט והתגבר הן ששינו בו משהו. הוא יצא מהמכונית כמנצח.

אחד מהחבר'ה

לקראת המירוץ הקרוב בטלאדגה, כבר נחשב ביין לאחד מהחבר'ה. לאס וגאס אמנם מעניקה לו רק סיכוי של 1 ל-40 לזכייה במירוץ, אך עבור הנהג הצעיר העובדה שמישהו מתעכב ומחשב את סיכוייו לזכות בעוד מירוץ היא ההוכחה שהפך לנהג של ממש. ככה זה באמריקה. לא הכל באמת אפשרי בה, אבל כשכבר משיגים את הבלתי אפשרי, היא יודעת לתגמל את הגיבור ומרעיפה עליו תהילה כמו שרק היא יודעת.

גם המחמאות לא איחרו להגיע. "ביין שולט במכונית ויודע לזהות תקלות כמו נהג ותיק, ולא כמו בחור בן 20", מחמיא לן ווד, מהבעלים של קבוצתו "ווד בראדרס", לנהג שכבר בגיל שלוש רכב על אופנוע קטן עם גלגלי עזר.

"אני מקווה ששאר הנהגים בסבב לא יתייחסו אלי מעכשיו כמו פרחח שהגיע משום מקום וכבר במירוץ השני שלו זכה בדייטונה", התייחס ביין לאלמנט הוותק בסיפורו. איך אפשר שלא להתייחס אליו בצורה הזאת, בעוד הוא באמת כזה?

אם ביין חשש כי הצלחתו הפתאומית תעורר את קנאתם (וכעסם) של חבריו לסבב, העונה נמשכה ובכל מירוץ הובהר מחדש כי בפן הזה אין לו - ולחבריו - ממה לחשוש. כולם יכולים להמשיך לפרגן לו מבלי לחשוש למעמדם, משום שיותר משהפתיעה זכייתו בדייטונה, היה מפתיע לו היה ממשיך באותה הדרך גם במירוצים הבאים והופך למתמודד של ממש על זכייה באליפות הסבב.

ביין התקשה לשחזר את ההצלחה מפלורידה והמירוץ השני העונה, שבוע לאחר מכן בפיניקס, סימל את העתיד לבוא, כשיצא בעקבות תאונה כבר לאחר 49 סיבובים מתוך 312, וסיים במקום ה-40 מתוך 43. את מירוץ לאס וגאס הצליח אמנם להשלים, אך רק במקום ה-20. את ארבעת המירוצים הבאים סיים במקומות 34, 30, 35 ו-17 (בהתאמה).

סימן לבאות? לא בטוח. כיצד יסתיים עבורו מירוץ טלאדגה? אולי כפי שחשבו שיסתיים עבורו המירוץ בדייטונה.

על קו הזינוק | דרוג הנהגים בנאסקאר*

1. קרל אדוארדס

2. קייל בוש

3. מאט קנסת'

4. ג'ימי ג'ונסון

5. קורט בוש

43. טרבור ביין

* לאחר שבעה מירוצים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ