ההישג הגדול ביותר של ההתאחדות בעידן אבי לוזון

במקום שתקראו כאן על האליפות השלישית של מכבי חיפה, נכנעתם למניפולציה שהשכילה לשטוף לכם את המוח ולשכנע אתכם להכיר בהוויה חדשה

אלעד ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד ליפשיץ

זה לא קיזוז, זה כישוף. קיזוז הוא פעולה מתמטית בלבד. הכישוף, מנגד, לא עוסק רק במספרים, הוא נוגע ישירות במרכז התודעה. החל מהבוקר, הכישוף יחדור חזק לתודעה ויגרום לנו לא לשים לב לעובדה בסיסית: מכבי חיפה זכתה באליפות שלישית ברצף. הזכייה הזו מתקיימת במציאות ממשית שמתרחשת כאן ועכשיו. פיסית, זה המצב. אבל לנו כבר אבדה היכולת להבחין בדבר.

הכישוף פועל על בסיס של צייתנות: התודעה שלנו פשוט אומרת "כן" ומסכימה לעכל את מה שקורה כאן. זה אולי ההישג הגדול ביותר של ההתאחדות בעידן אבי לוזון. הניצחון שלה הוא תודעתי, כישופי. הרי ההתאחדות גם יכולה להחליט להטיל מטבע ולהכריע מבחינתה בכך את זהות האלופה, אבל זה לא יקרה לעולם. למה? כי התודעה שלנו תבוז לכך. במקרה שכזה, בתודעה פשוט תתקבע זהות של אלופה אחרת, אלופה שעשתה זאת במסלול המלא. אליפות בהטלת מטבע? את זה התודעה לא תעכל. אבל אליפות בקיזוז? מתברר שבהחלט כן.

קיזוז או הטלת מטבע? רפאלוב וחבריו מאוכזבים, אתמול (תצלום: שרון בוקוב)

בהתאחדות טוענים שזה שינוי שיטה קביל. אנשיה משווים זאת לפיינל-פור בכדורסל. זה נכון, העיקרון דומה והפילוסופיה זהה, אך ההבדל הוא בגודל ההישג התודעתי של יוצרי השיטה: מכבי תל אביב בכדורסל עדיין נתפשת בתודעה הציבורית כאלופה, אנחנו מבינים זאת לחלוטין ומפנימים את השיטה כלא יותר משעשוע קל. מנגד, ההתאחדות לא רק שינתה את השיטה, היא פשוט הצליחה לכשף את התודעה. לא נוצר כאן רק שעשוע קל, אלא מניפולציה שהשכילה לשטוף את המוח ולשכנע אותו להכיר בהוויה חדשה.

כעת, המהפך התודעתי הזה למעשה הושלם: הלא סביר כבר לגמרי נתפש כסביר, הבלתי הגיוני הוא ההגיוני החדש. מה בעצם קורה כאן? איך הצליחו לבצע פה כזו השתלה? ובכן, מה שקורה כאן זה שמלמדים אותנו מחדש. בוראים את ההכרה הספורטיבית שלנו כאילו לא ידענו כלום עד עכשיו. הצליחו ליצור אותנו, לפסל אותנו.

עובדה: אנחנו באמת ובתמים מאמינים הבוקר שמכבי חיפה היא עדיין לא האלופה. אנחנו מחכים, הפנמנו, למדנו שיש עוד זמן עד להכתרה - התודעה הצייתנית שלנו יודעת שעדיין לא הטילו את המטבע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ