מכבי חיפה: תביא צלחת, קבל לחם

הפעם יעקב שחר לא ממהר להאריך את חוזהו וגם הקהל לא מתגייס למענו. אלישע לוי זוכה להערכה ולכבוד במכבי חיפה, אבל כדי שהבוס ימשיך להעסיקו עונה נוספת הוא יצטרך לזכות בהרבה יותר מכך

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

יעקב שחר ניזון רבות על הנעשה במכבי חיפה משיחותיו עם יניב קטן. בין הבעלים לקפטן שוררת מערכת יחסים חמימה והדוקה זה מספר שנים. הם משתפים האחד את האחר כמעט בכל סוגיה, אפילו בכאלה שאינן נוגעות לכדורגל. בזכות אותן שיחות התוודע שחר, בין היתר, להערכה ולאהבה שרוחשים שחקני חיפה למאמנם.

לא אחת שמע הבוס על "החיבור המיוחד שיש בין אלישע לוי לשחקנים, היחס החם שהוא יודע להעניק לכל אחד. השחקנים מתים עליו. הרבה חזרו לחייך בזכותו". שחר לא הופתע במיוחד. הרי הוא כבר הספיק להכיר את הנינוחות והרוגע שמשרה המאמן. לו היה יוזם הבעלים הצבעה בין שחקניו בנוגע לזהות המאמן המועדף עליהם לעונה הבאה, הוא היה מגלה תשובה אחידה וגורפת (למעט שי מימון): אלישע לוי.

אז מה הניע את שחר להצהיר לפני כשבועיים כי "אלישע ראוי, אבל יש גם מאמנים אחרים ראויים"? מדוע - אחרי כמעט שלוש עונות בהן זכה באליפות, איבד אחת רק בגלל הקיזוז, העפיל לליגת אלופות, קידם צעירים וניצב כעת מרחק נגיעה מאליפות נוספת - עדיין לא נהנה המאמן מקונצנזוס ביציעים ובמועדון עצמו? סביר כי בכל קבוצה אחרת היה מקבל את המפתחות לטווח ארוך וללא הרהורים, או לפחות זוכה לתמיכה מגדודי אוהדים הדורשים להחתימו מיידית.

לא במקרה הזה. תסריט שבהפועל ת"א לא היה עולה על הדעת בעונות האחרונות, עשוי לעבור בשקט מוחלט בכרמל. אף אחד לא צפוי להזיל דמעה אם תסתיים בעוד כמה שבועות דרכם של לוי וחיפה, וכנראה שאיש גם אינו צפוי לפתוח שמפניות במידה שיוחלט להשאירו. "לוי", מספר בכיר במועדון, "הוא רק עוד בורג במערכת שבראשה עומד שחר. אלישע הוא לא דמות דומיננטית כמו אלי גוטמן בהפועל ת"א. אצלנו יש רק אדם אחד דומיננטי, וזה שחר".

אם רק הייתי יודע

לוי אינו טיפוס אמוציונלי במיוחד, לפחות כלפי חוץ. גם ההתבטאות של שחר בנוגע למעמדו בעונה הבאה לא ערערה את יציבותו. "זה באמת לא מעסיק או מעניין אותי כרגע", אמר המאמן לאנשים ששוחחו עמו בימים האחרונים, "זה לא מפריע לי ואני לא רואה בכך משהו שאני אמור להיעלב ממנו. אני אוהב ללכת על הקצה, כמו במרבית הקריירה שלי. איני חושב שהאמירה הזאת מעידה על חוסר הערכה, אני יודע עד כמה מעריכים אותי פה".

ואכן, שחר יכול לדבר לא מעט בשבחו של לוי, אך הוא גם מאמין כי אין זה נכון לקבוע כבר עתה, עוד לפני שהוכרע גורל האליפות, מי יעמוד על הקווים החל מהקיץ. הבעלים כנראה הפיק לקחים מהדרך בה פעל אשתקד, אז הודיע עמוק בתוך הפלייאוף על הארכת חוזהו של לוי. בתום אותה עונה, אחרי שהצלחת חמקה מידיו ברגע האחרון, שחר כבר לא יכול היה לחזור בו. לו היה ממתין עוד מספר שבועות, לא מן הנמנע שלוי לא היה ממשיך בעונת 2010/11.

בני שיחו של שחר הבינו ממנו לאחרונה כי "אם גם השנה האליפות תברח, אלישע לא ימשיך. זכייה באליפות משמעותה הארכת חוזהו". לוי בעצמו מודע להלך הרוח הזה. "אם שוב נגיע לבאר ולא נשתה ממנה", אומר אבנר יוסף, אוהד המקורב להנהלת המועדון, "זה כבר באמת יהיה בלתי נסבל ובלתי נסלח. למרות מה שעשה השנה, אלישע עדיין מסתובב עם הגיבנת מהעונה שעברה. היא תיעלם רק אם יזכה באליפות". הדברים הללו מסבירים מדוע הקהל, הנושא את הטראומה ההיא, לא מתגייס ונלחם למען לוי. והפעם, כאמור, שחר מכלכל היטב את צעדיו. "הוא לא יכול להודיע עכשיו, בעיצומו של מאבק האליפות, על סיום דרכו של לוי", מנמקים בקבוצה, "ולא יכול להכריז על הישארותו ולגלות בסוף העונה שאין אליפות".

ההתפתחויות בעניינו של ג'ון קולמה מתארות את תמונת המצב. בעיני לוי, הקולומביאני הוא השחקן החשוב ביותר בקבוצה. שחר ביקש להיפרד ממנו עוד לפני פתיחת העונה הנוכחית, אך נענה לבקשת המאמן להשאירו. "הוא לא רצה לצאת נגד העמדה של אלישע", מציינים במועדון. לוי, אם ימשיך, מעוניין בקשר גם לעונה הבאה. הבוס חשב אחרת והחליט לסיים את ההתקשרות עם קולמה. לוי נאלץ להשלים עם כך, לבשר זאת לשחקן וגם הבין כי עליו להעניק יותר דקות למחליפו סיידו יחיא. "אלישע יעשה הכל כדי לרצות את יענקל'ה", משוכנעים בחיפה, "הוא מאוד רוצה להמשיך ולכן מיישר קו בכל סוגיה".

לא בטוח שזה יסייע לו. חמישה משחקים מפרידים בין מכבי חיפה לאליפות, אך בורסת השמות פועלת כבר מספר שבועות ללא לאות. רן בן שמעון, ראובן עטר ואפילו ריימונדס ז'וטאוטאס, שחקן חיפה בעבר וכיום מאמן נבחרת ליטא, מוזכרים כמועמדים לרשת את לוי. ז'וטא, אגב, מצוי בקשרים טובים עם המועדון, לרבות עם הבעלים. לפני מספר חודשים שידך לקבוצה מספר שחקנים שהגיעו להתרשמות והתבקש לחוות את דעתו על חלוץ ליטאי בו רצתה חיפה.

"הארכת חוזה", סבור יצחק שום, מאמן חיפה בעונת 2002/03, "לא קשורה להערכה למאמן. לפעמים בעל הבית מרגיש שצריך לרענן את השורות. הרי באירופה לא היתה לקבוצה הצלחה גדולה. הקהל החיפאי אוהב כדורגל אטרקטיבי ויפה לעין, קבוצה שמחה שמבקיעה הרבה. זה לא אסון להחליף מאמן אחרי שלוש שנים, אפילו אם הקבוצה זוכה באליפות". לוי כנראה תופש את הדברים מעט אחרת. הוא לפחות יכול להתנחם בכך שהתוצאות בגביע המדינה לא ישפיעו על המשך דרכו.

טסים על חשבון TheMarker לליגת האלופות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ