זהירות, הקלאסיקו עשוי להרוג

אם חשבתם שארבעה משחקים בין ריאל מדריד לברצלונה בתוך 18 ימים הם קצת יותר מדי, עכשיו יש לכך אישור גם מאיגוד הקרדיולוגים הספרדי, שמזהיר כי האינטנסיביות של מפגשים כאלו מגדילה משמעותית את הסיכוי לאירוע לב. בקבוצת הסיכון: כמעט כולם

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

ארבעה מפגשים ב-18 ימים בין ברצלונה לריאל מדריד הכניסו את ספרד לאובססיית קלאסיקו, ואתמול הצטרפה לחגיגה גם החברה הספרדית לקרדיולוגיה (SEC), שפרסמה אזהרה לקראת גמר גביע המלך ושני המפגשים בחצי גמר ליגת האלופות.

בהודעת SEC, המהווה למעשה את איגוד הקרדיולוגים ואת הסמכות העליונה בספרד בתחום, נכתב כי "הסיכון ללקות בהתקף לב עולה בצורה ניכרת במהלך משחקי כדורגל המאופיינים במתח גבוה". ויש גם הסבר רפואי: "ברגעים של לחץ ומתח נפשי, כמו במשחקי כדורגל מהסוג המדובר, גובר ייצור האדרנלין, הופך את תנועות הלב לחזקות ולמהירות יותר ומצר את העורקים". עוד קובעים הקרדיולוגים כי הסיכויים להיווצרות בעיות לב "גוברים באופן משמעותי ביותר" בעת משחקים חשובים, ועוד יותר מכך בעיצומה של סדרת משחקים מכריעים בפרק זמן כל כך קצר.

הספרדים מצטטים בנוסף מחקר גרמני שנערך בימי גביע העולם ב-2006, ממנו עולה כי מצבי חירום קרדיאליים בקרב גברים גדלו ביותר מ-300% בזמן משחקיה של נבחרת גרמניה. גם אוהדות לא יכולות להיות רגועות לגמרי - אותו מחקר הצביע על מספר כפול של אירועי לב בקרב נשים.

מזכ"ל החברה הקרדיאולוגית הספרדית, ד"ר ג'וליאן ויאסקאטין, מרחיב: "לחץ נפשי הוא אחד הגורמים העיקריים לאירועים קרדיאליים. המשחקים בין ריאל מדריד לברצלונה משופעים במתחים, וכמובן שהלחץ רק מתעצם כאשר יש ארבעה משחקים מכריעים בתוך כשבועיים. המחקרים הראו כי התוצאה הסופית של המשחק פחות חשובה - מה שמשפיעות יותר הן האינטנסיביות, הרגשות והציפיות בזמן המשחק. סיום דרמטי, כמו דו קרב פנדלים או שער בדקות הסיום, עלול להגדיל משמעותית את היקף התקפי הלב".

ומי בקבוצת הסיכון? לדברי ד"ר ויאסקאטין, בעיקר גברים בני 50 ויותר, מעשנים, אנשים לחוצים, בעלי עודף כולסטרול, השמנים וכאלו שאינם מבצעים פעילות גופנית בקביעות. הוא מדגיש כי גם אדם בריא וצעיר ש"לא מצליח לשלוט ברגשותיו או שהוא בעל סף נמוך להתמודדות עם אכזבות", נמצא בקבוצת הסיכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ