שובר שוויון נוסח צרפת

בסוף השבוע פוצצה הפרשה, לפיה בכירים בהתאחדות מציעים להגביל את מכסת השחקנים השחורים והערבים, ומאז מסרבים בצרפת לשקוט. המנהל הטכני הושעה, תדמיתו של מאמן הנבחרת לורן בלאן ("בעד הגבלה", צוטט) הוכתמה וריח חריף של גזענות נותר באוויר

דוד מרואני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מרואני

אתר האינטרנט הצרפתי "מדיה פארט", שפוצץ ביום שישי את פרשת הגבלת בעלי האזרחויות הכפולות והצאצאים למהגרים באקדמיות הכדורגל של ההתאחדות, ממצה עד תום את ימי התהילה שלו. אדווין פה, עורך האתר שהביא להשעיית המנהל הטכני של ההתאחדות, פרנסואה בלאקר, ולפתיחת ועדת חקירה שממצאיה יפורסמו תוך שבוע, מוסיף לעמוד מאחורי הפרסום.

למען הסר ספק ומתוך רצון לחשוף את עומק הבעיה בהתאחדות הצרפתית, פרסם האתר את תמליל הישיבה המדוברת, שנערכה בשמונה בנובמבר 2010. אם להאמין לפרוטוקול שפורסם, הרי שדווקא לורן בלאן, מאמן הנבחרת, הוא האיש שירה את יריית הפתיחה לשיח, שעיקרו אפליה וגזענות.

"איזה שחקנים גדולים וחזקים יש לנו כרגע? רק השחורים", אמר לכאורה בלאן, "אני חושב שאנחנו חייבים לשנות דרך ולהתחיל מדיניות אחרת כבר אצל ילדים בני 12 ו-13. אנחנו צריכים לחשוב על קריטריונים אחרים, שעומדים בקנה אחד עם התרבות שלנו. הספרדים אמרו לי שלהם אין בעיות. 'אצלנו', הם סיפרו לי, 'אין שחורים'".

אריק מומבאר (איש התאחדות): "האם אנחנו מתקפלים בפני הבעיה או שאנחנו פשוט מגבילים את מספר הילדים שיכולים להחליף אזרחות?". בלאן: "אני לגמרי בעד הגבלה". בלאקר (המנהל הטכני): "אפשר לארגן שתהיה מכסה מסוימת, אבל אסור שיתגלה שיש כזאת". מומבאר: "30% נשמע לי סביר. שמעתי שככה נוהגים גם באקדמיית הכדורגל של ליון".

"לבכירים בלבד"

ליליאן תוראם, כוכב העבר של הנבחרת ומי ששימש עד לא מזמן יועץ להתאחדות, מיהר להביע את חרדתו: "אני חושש שאנחנו נמצאים בלבו של סקנדל גדול. אני חייב להודות שכל הסיפור הזה פשוט ערער אותי. בהתחלה אמרתי לעצמי שזה לא יכול להיות אמיתי. עשיתי טלפונים לכל מי שאני מכיר מההתאחדות, כולם הבטיחו לבדוק. כרגע אין לנו עדיין הוכחות שהדברים נאמרו, אבל הובטח לי שהעניין ייחקר עד תום".

אחרי תוראם עלה לשידור בתחנת הרדיו הצרפתית RMC פפה דיוף, נשיא מארסיי לשעבר. "האמת פשוטה והיא צריכה להיאמר", התלונן דיוף, "הכדורגל הצרפתי הוא השתקפות של החברה הצרפתית. הכדורגל הצרפתי הוא גזעני ושמור לבכירים בלבד מבחינת שחקנים וגם מאמנים. אני לא רוצה לשמוע על הכדורגל הצרפתי ושאף אחד לא יעז לנופף במאמנים כהי עור כמו ז'אן טיגאנה (מאמן בורדו) ואנטואן קמפוארה (מאמן פאריס סן ז'רמן)".

כשדיוף סיים, עלה לשידור אנדרי מריי, מי שעמד בעבר בראש אקדמיית הכדורגל בקלייר פונטיין, שנמצא בסכסוך עבודה עם ההתאחדות. מריי, סבורים בתקשורת הצרפתית, הוא האיש שקבר סופית את בלאקר. "אלה דברים שקרו עוד בקדנציה של ז'ראר הוייה (המנהל הטכני הקודם ומאמן הנבחרת בין השנים 92' ל-93')", אמר מוריי, "לא היתה מכסה קבועה של שחורים וערבים, אבל כבר אז שמעתי את בלאקר מתלונן על כך שיש יותר מדי מהם. הוא דיבר על דרכים להגביל אותם, אבל בסוף תמיד ירד מהעץ אחרי ששוב התברר לו כי השחקנים הטובים מגיעים מהפרברים ומחזיקים בכפל אזרחויות".

מתחת לפני השטח נוצר לחץ מצד ההתאחדות ומצד עיתונאים לחשוף את שמות המקורות שהביאו לחשיפת הפרשה. "יש לכתבים את המקורות שלהם", הבהיר עורך האתר פה, "לא נחשוף את שמם, אבל אנחנו מוסיפים לעמוד מאחורי הפרסומים שלנו. אם הדברים לא היו רציניים, מר בלאקר לא היה מושעה".

בתחקיר פורסם כי חבר הנהלת ההתאחדות פרנסיס סמרקדי היה היחיד שהתרעם נגד הדברים ("זו אפליה, חד וחלק"), כך שמרבית העיניים התרות אחר המדליף מכוונות אליו. "מה שמפריע לי", צוטט סמרקדי בפרוטוקול, "זו ההחלטה שמי שטוב מספיק כדי לשחק בנבחרת של בלאן הוא בסדר והשאר לא ראויים ללבוש את מדי צרפת. לא ברור לי לפי מה נקבע מי יילך ולאן? לפי צבע? לפי שכונה? זה לא מובן לי. כך בדיוק נראית אפליה".

על בלאן עצמו עבר סוף שבוע מהגיהנום. באתר האינטרנט של ה"ל'אקיפ", שתמך במינויו, התנוססה הכותרת: "בלאן בלב הסערה". בכלי התקשורת האחרים זה נראה נשמע רע הרבה יותר. לזכותו של בלאן עומדת העובדה שהוא מיהר להודות בחלק מהדברים, שלטענתו הוצאו מהקשרם. למרות ההתנצלות, שב בלאן והבהיר כי האפשרות לקיים מכסה לשחורים וערבים לא עלתה בישיבת העבודה. בתקשורת הצרפתית סבורים כי בלאן ישרוד את מסקנות ועדת החקירה, אולם הפרשה הצליחה להכתים כהוגן את תדמיתו הנקייה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ