ברצלונה כאומנות | הסרט החדש שבראה ברצלונה

ברצלונה הפכה את מלאכת הנעת הכדור לאומנות מלהיבה - כזאת המתבססת קודם כל על מיומנות מושלמת - בדיוק כמו תסריט טוב

איל חלפון, במאי, תסריטאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איל חלפון, במאי, תסריטאי

בשנה האחרונה כתבתי תסריט חדש. ישבתי מדי יום שעות ארוכות מול המחשב ויצרתי דמויות, פעולות ומצבים לסיפור שמרביתו היה מוכן בראשי מזה זמן רב. זו מלאכה מתישה, תובענית ולעתים מייאשת. שעות של תהייה, ניסיונות, המצאות ומחיקות, שכל תכליתן להתקדם עם הסיפור עוד צעד קדימה. ולא סתם להתקדם, אלא כך שאיש לא ירגיש במלאכתך, שהסיפור יזרום באופן טבעי, שהדיאלוגים יהיו יעילים והפעולות מובנות ומשכנעות.

יותר מאמנות, זו יצירה שמתבססת על מיומנות, ניסיון ותרגול רבים. ואז, בערך רגע לפני שסיימתי את התסריט החדש, כמעט משום מקום, הבליח איזה מהלך לכאורה בלתי צפוי, שלקח את כל הסיפור למקום אחר, ויצר קסם. ולא סתם קסם, אלא כזה שבצפייה עתידית ייראה כאילו כל המהלכים הקודמים נועדו בעצם לאפשר את קיומו. הכינו את הקרקע להפתעה, להברקה, לחיוך או לדמעה המקווים. וזה בדיוק מה שעושה ברצלונה על המגרש. ולא כמוני, בקטן, פעם בשלוש שנים, אלא כמעט בכל משחק. ולפעמים ארבע, חמש ושש פעמים באותו משחק.

ברצלונה משלבת בין תנועה סבלנית, מיומנת, מתמשכת, בלתי מורגשת, לבין מעשי קסמים. מהקסמים צפוי וקל להתלהב ולהתרגש. אולם כל מי שישב על התחת יותר משנה וניסה לכתוב סיפור, יודע שהחוכמה, היופי ומטחי הזיקוקים מתאפשרים רק בזכות עשרות מהלכים מקדימים. ביוטיוב יש מבחר קליפים שמדגימים את אמנות מרכז השדה של ברצלונה. צ'אבי ואינייסטה, כל אחד לחוד, משלימים שם, בכל משחק, יותר ממאה מסירות מדויקות. קדימה, אחורה, ובעיקר לצדדים. מלאכת הנעת הכדור לצדדים מעולם לא הלהיבה כמו בעידן הנוכחי של ברסה. אפילו ילדים שרק רוצים לראות גולים, למדו להעריך יופיין של מסירות במרכז המגרש.

ברצלונה, אם לחתום בדימוי מהעולם בו פתחתי, מצליחה לשלב בין, נגיד, קולנוע איראני או רומני פיוטי, לסרטי אקשן אמריקאים מרובי פעלולים. וזו בהחלט אמנות נדירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ