לימור לבנת ויובל שטייניץ החליטו: צבי ורשביאק מחוץ למועצת ההימורים

שר האוצר ושרת הספורט החליטו לא להאריך את כהונתו של יו"ר הוועד האולימפי כחבר דירקטוריון, בשל ניגוד עניינים בהקמת האיצטדיון בנס ציונה. ורשביאק: "החלטה מוזרה, אפנה לבג"ץ"

דוד מרואני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מרואני

השרים לימור לבנת ויובל שטייניץ החליטו אתמול שלא להאריך את כהונתו של יו"ר הוועד האולימפי, צבי ורשביאק, כחבר דירקטוריון במועצה להסדר ההימורים בספורט, אחרי שאימצו חוות דעת משפטית המצביעה על ניגוד עניינים חמור בו היה נתון במהלך הקמת האיצטדיון העירוני בנס ציונה.

"לאחר שנתגלו כל העובדות החדשות, הארכת כהונתו של ורשביאק משדרת מסר שלילי במיוחד, לפיו מי שהצליח לפעול בניגוד עניינים מבלי שהדבר יתגלה, יהיה חסין מכל תוצאה משפטית העולה מכך", נכתב במסקנות חוות הדעת של היועצים המשפטיים של משרדי האוצר, התרבות והספורט, "תוצאה זו אינה עולה בקנה אחד עם תקנות הציבור ופוגעת קשות באמונו".

ורשביאק. "ניגוד עניינים מן הרמה הגבוהה ביותר", נכתב בדו"ח (תצלום: ספי מגריזו)

הפרשה נולדה לאחר בדיקת מבקר המדינה בתחילת העשור, שהצביעה על חשד לניגוד עניינים במועצה. אחד מהמקרים היה ישיבת הנהלת קרן האיצטדיונים שנערכה ביוני 1999, במהלכה אושרה העברת חמישה מיליון שקל לעיריית נס ציונה לטובת בניית איצטדיון. שנה מאוחר יותר בוטלה ההקצבה בטענה להתקדמות אטית בבנייה. עיריית נס ציונה החליטה לתבוע את המועצה, בטענה כי ורשביאק פעל בניגוד עניינים כאשר ייצג את מועצת ההימורים, את העירייה, ובמקביל עמד בראש החברה המייעצת להקמת האיצטדיון, הנמצאת בבעלותו.

"קיים ניגוד חריף בין תפקידו של ורשביאק כמי שמלווה את הפרויקט כקבלן. אם נדרש לסייע לעיריית נס ציונה לקבל את תקצוב המועצה, לבין תפקידו כחבר בה. אין מדובר רק בניגוד עניינים מוסדי, אחד מיני רבים שבהם שרוי מר ורשביאק מתוקף תפקידיו הרבים, אלא במצב של ניגוד עניינים אישי מן הרמה הגבוהה ביותר, שכן הוא פעל לקידום הפרויקט ונדרש לעשות כן בנאמנות לחברה הכלכלית", נכתב בדו"ח.

בעקבות החלטת השרים, ייאלץ ורשביאק לפנות את מקומו במועצה לנציג אחר מטעם הוועד האולימפי. בנוסף ייפרד גם מתפקידו כיו"ר מכבי ישראל, ויודיע על כך בוועדה הארצית הקרובה של הארגון. "קיבלתי בהפתעה את הדו"ח", הגיב ורשביאק, "תמיד פעלתי בהתאם לנהלי המועצה להסדר ההימורים בספורט, ובהתאם להוראות היועץ המשפטי שלה. הגשתי תצהירים המבטלים את אותן טענות, ולכן ההחלטה נראית לי מוזרה. לאחר שאתייעץ עם היועצים המשפטיים שלי, אני מניח שנפנה לבג"ץ על מנת שהצדק יצא לאור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ