הארץ
מעין אפרת, שליחת "ספורט " לברצלונה

מכבי תל אביב - ריאל מדריד | 22:00, ערוץ 10

1. אירוע מוזר, פיינל-פור היורוליג. ארבע קבוצות, אלפי אוהדים, שלל אירועים נלווים, עשרות ספונסרים, גופי שידור ועיתונאים - אך כל אלה כלל לא מורגשים, בקושי נראה לעין.

האירוע שפתח את הבוקר אתמול היה חניכת מגרש למען ילדי העיר. שמונה שחקנים הוזמנו, לצד ילדים מקומיים, וקישטו את המתקן בבלונים ובשלטים - עם תמונות של שחקנים שלא העפילו לפיינל-פור. ציור קיר יפהפה נתן הרבה כבוד לדריק שארפ, שהוצב מעל כולם. שחקן מכבי תל אביב קיים תחרות שלשות עם הילדים, וכנראה שעכשיו גם בברצלונה יגדל דור שיידע מה זו שלשה של שארפ מהפינה, אחרי שניצח אותם בקלות.

האירוע היה מקסים. היתה רק בעיה אחת - הוא לא היה ידידותי למי שלא נולד בברצלונה. לא היתה כל הכוונה למגרש, שממוקם ברחוב צדדי. בנוסף, הוא נערך בקטאלנית, השפה המקומית, אותה הבינו רק הילדים וסרחי וידאל, שחקן ריאל יליד ברצלונה. המשפט היחיד שנאמר באנגלית נועד לנזוף בצלמים כדי שיזוזו למקום שנקבע עבורם.

שחורציאניטיס (מימין), בורשטיין, שארפ ופארגו, אמש באימון מכבי תל אביב בברצלונה (תצלומים: גטי אימג'ס )

ביציאה מהאירוע זיהה אחד מתושבי השכונה תנועה ערה מהרגיל וניסה להבין מה פשר העניין. המלים "פיינל-פור" ו"כדורסל" לא עזרו לו להבין, רק ריאל מדריד.

2. אתמול התקיימה גם מסיבת העיתונאים החגיגית, שפתחה רשמית את הפיינל-פור. כמובן שגם מחוץ לבניין הזה לא הוצב כל שלט. התרגלנו. בפנים, אחרי הקלישאות החבוטות על הכבוד הטמון בהופעה במעמד, חילופי המחמאות בין המאמנים וההצהרות על כך שהעיר ברצלונה "עוקבת בתשוקה" אחר הענף, בכל זאת נשמעו כמה משפטים מעניינים מדייויד בלאט ומסופוקליס שחורציאניטיס, נציגי מכבי. הנושא: הסנטר היווני עצמו.

"אישית, לא חשבתי שלהביא את סופו זה סיכון", שיחזר בלאט את תהליך קבלת ההחלטות בקיץ, "מהרגע ששוחחנו היתה לי הרגשה נהדרת. עוד לפני שחתם היתה לנו שיחה טובה, ומאז זה תהליך מצוין. גם לפני שהגיע למכבי הוא היה ידוע באירופה וגם ווינר גדול. התמזל מזלנו שיש לנו בקבוצה כזה שחקן ואדם".

והערב, תזדקק לו מכבי במיוחד. לריאל מדריד יש קו קדמי איכותי ועמוק, ומלאכתו של שחורציאניטיס תהיה קשה. "אף קבוצה לא הגיעה לכאן בזכות דבר אחד, זה שילוב, ואתה אף פעם לא יודע איך יתפתח המשחק ומה יהיו המרכיבים החשובים", אמר בלאט, "סופו לא לבד, ריבאונד זו העבודה של כולם. אנחנו, כקבוצה, רוצים להתגבר על קבוצה טובה אחרת, כמו מדריד".

גם שחורציאניטיס חזר לאחור, הפעם מזווית הראייה שלו: "בלאט הסביר לי מה הוא מצפה ומה המטרות, והצורה שדיבר השפיעה עלי. הוא בנה לי את הביטחון שאוכל להיות שחקן מרכזי, זה אחד הדברים הגדולים שקרו העונה".

3. מי שכן חיממו מנועים והחלו להתבלט בעיר הם אוהדי מכבי. עדיין לא מדובר בהרכב מלא, בעקבות סגירת נתב"ג אתמול עקב פרשת זיהום הדלק, אבל גם כך החלו דברים לזוז. השדרה הראשית של ברצלונה, ראמבלס, התמלאה בצהובים, ובערב נערכה תהלוכה מתוכננת אל המלון של הקבוצה, כדי להכניס את השחקנים לאווירה. נקודת המפגש היתה כמובן מוקד העלייה לרגל של הישראלים בעיר, איצטדיון הכדורגל קאמפ נואו.

המלון בו משתכנות הקבוצות הוא היוקרתי בעיר וממוקם בשכונה שקטה יחסית. התושבים המבוגרים באזור היו פשוט המומים למראה עיניהם. המשטרה הספרדית נערכה בכוחות מתוגברים, וכבישים נסגרו כדי לסייע לתהלוכה לעבור, אך גם למנוע ממנה להיכנס אל המלון עצמו. כה קפדנית היתה האבטחה, שכמה מאנשי מכבי שיצאו לאוהדים התקשו לחזור.

שחקני מכבי, שרובם טרם הופיע במעמד הזה, התרגשו מהמחווה ולבשו את חולצות האוהדים עם הכיתוב "באתי, ראיתי, כבשתי". מי שנראה על סף דמעות היה דווקא שארפ, המנוסה ביניהם, שהסביר: "יש לי רומן ארוך איתם".

כאלף אוהדים השתתפו בצעדה. ביניהם, ובין אוהדי מכבי האחרים שכבר נמצאים בעיר, יש הממתינים לחדשות טובות מנתב"ג. טובות מבחינתם, בכל מקרה. הם אלה שכניסתם למשחק הערב טרם הובטחה, ותהו בקול רם אם ביטול הטיסות לספרד יעזור להם להשיג את הכרטיס הנכסף.

4. סרחי וידאל הוא ברצלונאי מלידה ואפילו למהדרין, אחרי שלמד בבתי ספר בהם מדברים קטאלנית בלבד. הערב, עם זאת, הוא יעלה לפארקט במדים הלבנים של ריאל. "אין לי בעיה עם כך. אני לא אוהד או מאוד מזוהה עם העיר. גם שיחקתי שנים רבות בוויטוריה. אני רק רוצה לשחק בקבוצה טובה", הוא אומר. למרות זאת, הערב ייהנה וידאל מקהל ביתי אמיתי. "חברים שלי תמיד התגוררו בעיר והם אוהדי ברצלונה אמיתיים, אבל הבטיחו שיהיו בעדי ובאופן חד פעמי יעברו לעודד את מדריד".

"מכבי קבוצה שלמה", אומר וידאל, "הם משחקים מהר וקשה לשחק מולם. נצטרך להיכנס למשחק דרך ההגנה, זו הדרך לנצח במשחקים מהסוג הזה. אפילו ביום פחות טוב בהתקפה, זו הדרך להישאר במשחק".

5. התקשורת הספרדית והישראלית נכנסו אמש יחד לאימון מכבי. בהערכה גסה מדובר ביותר ממאה איש, שהתפרשו ללא סדר ברור. ג'רמי פארגו, שבימים כתיקונם סובל מההתעניינות בו, זיהה את נחילי הכתבים ונבהל: "אני באמת שונא את העניין סביבי. השבוע הזה היה קשה, זו המלה להגדיר זאת. זה אפילו קצת מוציא אותי מריכוז. אני משתדל מאוד שזה לא יסיט אותי מהמשחק". נראה אותו הערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ