אופניים: זהירות, כתם על הכביש

אלברטו קונטאדור יודע שהוא צריך להיזהר ממנו, וגם וינצ'נזו ניבאלי, אלוף הוואלטה, סימן אותו כיריב מסוכן. רק דבר אחד מסוגל לפגום בקאמבק המרשים של מיקלה סקרפוני - סמים, איך לא

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

עתידו של אלברטו קונטאדור עדיין לוט בערפל, אך לפחות בשבועות הקרובים יהיה משהו שיסיח את דעתו מהערעור של הרשויות על זיכויו בפרשת הסמים. יותר נכון, מישהו. כשנשאל ממי עליו להיזהר בג'ירו ד'איטליה השנה, הכריז הספרדי: "היריב המסוכן ביותר יהיה מיקלה סקרפוני".

לשניים היסטוריה משותפת. לפני חמש שנים, טרם הפריצה הגדולה של קונטאדור, הם היו עמיתים בקבוצת ליברטי סגורוס. "במחנה האימונים הראשון שלי הגעתי למלון ובדקתי מי השותף שלי לחדר", משחזר סקרפוני, "קראו לו אלברטו קונטאדור, אז לא הרבה יותר מרוכב צעיר ובלתי מוכר. משם פיתחתי אתו יחסים טובים. ראיתי שיש לבחור כישרון גדול. זמן מה אחר כך כולם גילו מי הוא".

בעוד קונטאדור הפך במהירות לרוכב הטוב בתבל, סטתה הקריירה של סקרפוני לכיוונים אחרים. 2007 אמנם היתה השנה בה שב האיטלקי לנצח אחרי הפסקה של יותר משתי עונות, אבל במהלכה גם נכנסה הקריירה שלו להקפאה, כשהושעה לשנה וחצי בגין חלקו בשערוריית הסמים הידועה כפרשת פוארטו.

"כן, אני זפאטרו ואל פרזידנטה", אישר סקרפוני בפני התובע שחקר אותו. אלה היו שני הכינויים שלו במסמכים שנתפסו אצל הרופא הספרדי שעמד במרכז הפרשה. העובדה שהודה באשמה וסייע לחוקרים להבין כיצד פעלה הרשת הובילה להפחתה מעונש המקסימום, שמגיע לשנתיים. למעשה, הוא מעולם לא הודה כי נטל סמים. סעיפי הרשעתו מאפשרים לו להמשיך לעשות זאת: "שימוש בחומרים אסורים או ניסיון לשימוש" ו"החזקת חומרים אסורים או אמצעים מתאימים".

כעת, בגיל 31, יכול סקרפוני להשאיר את זה מאחוריו. הוא נמצא בתקופה היפה בקריירה שלו, וייתכן שהמיטב לפניו. מאז חזר מההשעיה הוא החל לכבוש בקביעות את הפסגות אליהן שאף. זכייה בטירנו-אדריאטיקו ב-2009 קדמה לצמד ניצחונות בכורה בקטעים בג'ירו ד'איטליה. בשנה שעברה הוא כבר סיים במקום הרביעי בדרוג הכללי בג'ירו.

השנה, מאמין סקרפוני, ביכולתו ללכת עד הסוף. הוא לא היחיד. קבוצת לאמפרה החתימה אותו כרוכב המוביל שלה במירוצי הקטעים במקום דמיאנו קונגו, שכל כך איכזב בהם ב-2010. כעת סובבים אותו רוכבים איכותיים יותר מבעבר, ותכנית העבודה בהתאם. הוא ויתר על מירוצים אהובים כליאז'-באסטון-ליאז' כדי להתרכז לחלוטין בגראנד טור האיטלקי. "בשנים קודמות נכנסתי לכושר מוקדם מדי וזה עלה לי באנרגיה, גם ברמה המנטלית. היה לי קשה בשבוע האחרון בג'ירו", הסביר סקרפוני, "החלק הראשון של 2011 בנוי כולו סביב הג'ירו".

פשיטה במלון

אם בביצועיו השנה הוא טרם הגיע לשיא, אפשר להבין את הדאגה של קונטאדור. סקרפוני סיים רביעי בג'ירו של סרדיניה, שלישי בטירנו-אדריאטיקו ושני לקונטאדור בטור של קטלוניה, לפני שניצח בג'ירו דל טרנטינו. גם וינצ'נזו ניבאלי, אלוף הוואלטה א'אספניה, סימן אותו כיריב מסוכן מאוד.

נראה שרק דבר אחד מסוגל לפגום באידיליה - סמים, איך לא. בחודש שעבר, במהלך מחנה אימונים שקיימה לאמפרה בהרים בסיציליה, פשטו על המלון של הקבוצה חוקרים הבודקים קשר בין רוכבים לרופא הידוע לשמצה מיקלה פרארי. הם חיפשו בחפציו ובחדרו של סקרפוני, ולפי הקבוצה עזבו עם חטיפי אנרגיה, אבקת חלב ותרופה אנטי-דלקתית בלבד. מעבר לכך, הספרינטר המצטיין אלסנדרו פטאקי נחקר בפרשת סמים נוספת, והקבוצה כולה מסובכת לאחר חשיפת חקירה המתנהלת נגדה כבר שנתיים.

שתי הפרשות האחרונות כבר אינן קשורות בסקרפוני, אך יכולות להוביל לטלטלה סביבו. הג'נרל-מנג'ר ג'וזפה סארוני, שבחר בו כראש הקבוצה ומכנה אותו "לוחם שמדליק את ההתלהבות של האוהדים בצדי הכביש", עלול להיפרד מתפקידו. גם עתידם של רבים מאנשי הצוות והרוכבים האחרים בסכנה, ומי יודע אם סקרפוני עצמו ראה את גבם של החוקרים בפעם האחרונה. "עם כל המאמצים שאני משקיע באימונים ובמירוצים, אני נרדם ברגע שראשי נוגע בכרית", הוא מתעקש, "איני מודאג, אני נינוח".

אם יש משהו שמטריד אותו ואת שאר הרוכבים בג'ירו זה המתווה הקשה של המירוץ, שכולל השנה 40 טיפוסים גדולים ושבעה קטעים שיסתיימו בהרים. וכמובן, הימצאותו של רוכב שניצח בחמשת הגראנד טורים האחרונים שלו, ביניהם הג'ירו ב-2008. "קונטאדור הוא היריב החזק מכולם, אבל לא אגיע רק כדי להיות שם", מבהיר סקרפוני, "אם אלברטו יתקוף, אדהר אחריו. אני לא חושב על הדיונים בעניינו בבית הדין. אני רוצה לנצח אותו על הכביש. עבורי, זו התוצאה היחידה שנחשבת".

אופניים

ג'ירו ד'איטליה

7 עד 29 במאי

שידורים ישירים ביורוספורט

בראש הדבוקה

השמות הגדולים בג'ירו

אלברטו קונטאדור סקסו בנק

הוא ניצח בחמשת הגראנד טורים האחרונים בהם השתתף. האם פרשת הסמים הלא נגמרת תשפיע עליו?

וינצ'נזו ניבאלי ליקוויגס

הזכייה בוואלטה א'אספניה בשנה שעברה ביססה את מעמדו בצמרת הענף, אבל רוכב איטלקי לעולם אינו שלם עד שזכה בג'ירו

איגור אנטון יוסקלטל

ייתכן שרק הפציעה שהובילה לפרישתו מנעה ממנו זכייה בוואלטה האחרון. כעת יש לספרדי הזדמנות להתחיל מחדש

דנילו די לוקה קאטושה

מקומו השני בג'ירו 2009 נמחק עקב שימוש בסמים, אבל את ניצחונו שנתיים קודם לכן כבר לא ייקחו ממנו. ההשעיה הסתיימה, תיקון הרושם מתחיל

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ