ליגת העל בכדורגל: הבית של ראובן עטר

שום דבר לא עובר במכבי נתניה - כניסה לחדר הלבשה, חייהם הפרטיים של השחקנים ואפילו עניינים כמו ראיונות תקשורתיים - ללא אישור המאמן. "כל שחקן אצלי יודע בדיוק איפה הוא עומד ומה הוא צריך לעשות", מבהיר עטר, והמנכ"ל קובי בלדב מגבה: "עבור המועדון, ראובן הוא כמו פרגוסון. אם ירצה, הוא יכול לאמן כאן לנצח"

דוד מרואני
משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד מרואני
משה הרוש

מכבי נתניה - מכבי חיפה | איצטדיון ר"ג | 20:45, ערוץ 10

חן עזרא היה אחד המועמדים שסומנו על ידי הפועל תל אביב כרכש אפשרי בינואר האחרון. אלי גוטמן ויוסי אבוקסיס הביעו רצון אמיתי בקשר ובעלי הפועל, מוני הראל, כבר דן עם אנשי מכבי נתניה בסכומים שיועברו תמורתו. ההצעה - קרוב למיליון דולר - קרצה לכמה מאנשי נתניה, בעיקר בהתחשב בעובדה שהקשר טרם התאושש מפציעה קשה בברך. אבל באותו הרגע בו הנושא עלה לדיון משולש, בין הנשיא גל לב, המנכ"ל קובי בלדב והמאמן ראובן עטר, הוא גם ירד מסדר היום. המאמן הטיל וטו, ההנהלה יישרה קו.

בסופם של הדיונים, קרא עטר לעזרא והבהיר לו: "אתה לא הולך לשום מקום. אין מצב שאתה לא מסיים את העונה בנתניה". האסרטיביות הזאת, אומרים בנתניה, מאפיינת את עטר כמעט בכל צעד. כמו שבחר להוציא את הבעלים דניאל יאמר מחדר ההלבשה; או כשהודיע כי הוא האיש שאחראי לאשר ראיונות תקשורתיים לשחקנים; וגם כשהחל להעמיק בהתעניינותו במחלקת הנוער. עטר מבקש, עטר מקבל.

"עבור נתניה, ראובן הוא כמו אלכס פרגוסון", אומר בלדב, "הוא מנהל משא ומתן עם שחקנים ומודיע לנו במקרה הצורך, כשהוא מעוניין שנתערב. הוא קובע בלעדי בכל מה שקשור לעניינים המקצועיים וגם בעניינים תקשורתיים, כי לטענתו הוא יודע מי יכול לדבר בלי לפגוע בעצמו. אנחנו נותנים לו את המרחב שהוא דורש. מבחינתי, כמו פרגוסון, אם ירצה הוא יכול לאמן כאן לנצח".

יאמר מתחרט?

שש שנים חלפו מאז נפגש עטר עם יאמר לראשונה. פעמיים מאז החליט הבעלים לוותר על שירותיו של המאמן, כשמינה במקומו את אלי גוטמן ואת לותר מתיאוס. "ייתכן שזאת היתה טעות", אומר יאמר, "אבל גם מטעויות יוצאים דברים טובים כמו אלמוג כהן, שהתקדם מאוד תחת מתיאוס. במקרה מתיאוס, היה חשוב לי להביא לכאן פיגורה, לעשות כבוד לליגה שלנו, אבל יכול להיות שבדיעבד טעיתי. ראובן הוכיח לי במשך השנים שהוא מאמן מצוין. העונה, עם חומר השחקנים שיש לו, הוא ממשיך להראות עד כמה הוא מאמן מצוין, לא פחות משהיה כשחקן".

גם למרדכי שפיגלר יש רק דברים טובים לומר על עטר. "הוא קודם כל מאמן מצוין", אומר נשיא הכבוד של נתניה, "הוא לא פרשן, לא דוגמן ומתעסק בלאמן את השחקנים שלו כמו מקצוען. אף פעם לא תשמע אותו מתרברב על הטקטיקה בה נקט, הוא תמיד נותן את הקרדיט לשחקנים שלו".

משלוש יוצאת אחת

החיבור בין עטר לשחקנים הוא נקודה נוספת עליה מרבים להתעכב בנתניה. בקבוצה טוענים כי עטר התעקש להשאיר בסגל את דלה ימפולסקי, כאשר רבים יעצו לו לשחרר את הילד. במועדון טוענים כי עטר לא מגיב באימפולסיביות כאשר שחקן שלו עושה טעויות, באימונים ובמשחקים. ברבע גמר הגביע מול מ.ס. אשדוד ניגשו לספסל מספר שחקנים והעירו למאמן כי הבלם מריאנו קפוראלה מתרשל ויוצר חורים. עטר הגיב בהוצאת החלוץ סרגיי טרטיאק ובחיזוק ההגנה לצד קפוראלה.

המודל: אנצ'לוטי

באימונים, עטר עורך הרבה מאוד שיחות אישיות עם שחקנים, מתעניין בחייהם האישיים, אבל שם דגש על ההתנהלות במגרש. "יש לי תכנית עבודה מקצועית ופסיכולוגית סדורה לפיה אני עובד", מספר עטר, "אני מביא את האישיות שלי לכל מקום, כך גם לאימון הקבוצה. אולי הקטע הפסיכולוגי שלי עובד בעיקר כי שיחקתי ואני יכול להבין את נפש השחקן".

גם לב סבור כי כוחו של עטר בממד הפסיכולוגי: "היכולת שלו להתחבר לשחקנים לא היתה, למשל, בתקופת מתיאוס. השחקנים עולים ונלחמים בשבילו, גם הצעירים וגם הוותיקים. הם מעריצים אותו. זה ניכר גם בכל מה שמסביב. העונה לא היתה לנו ועדת משמעת אחת, אף איחור לאימון או התנהגות לא הולמת. השחקנים לא מתעסקים אתו בכלל. כשיש לך מאמן כזה, אתה מוכן לקחת בשבילו סיכונים, אנחנו כהנהלה וגם השחקנים".

לא מטרידה אתכם העובדה שהשם שלו הוזכר כמועמד למכבי חיפה?

"יש לראובן חוזה לעוד עונה ואני בטוח שהוא יעמוד בו. גם אם חיפה תרצה, אני לא בטוח שהוא יבקש להשתחרר מהחוזה. הוא אדם ערכי שיודע לעמוד בהתחייבויות שלו. בלי קשר, אני בטוח שהוא יכול לאמן בחיפה. הוא אימן כאן בשלוש קדנציות תחת בעלים שונים והצליח גם בבית"ר ירושלים. הוא יצליח גם אם יעבור לחיפה".

עטר עורך שלוש אסיפות וידאו בשבוע: שתי אסיפות מתייחסות למשחק של חניכיו ואחת למשחק של הקבוצה אותה הם עתידים לפגוש. אתמול הוא שב וניתח את מכבי חיפה, לקראת המשחק הערב בחצי גמר הגביע. אורך כל אסיפה 45 דקות. בקבוצה מעידים כי עטר הוא פריק של מילאן בתקופת קרלו אנצ'לוטי. שחקנים מספרים כי היה צופה בכל המשחקים של אותה מילאן, ועורך עבור השחקנים קטעים מתוכם. כך שידך בזמנו את אלמוג כהן לתקציר ממשחקיו של ג'נארו גאטוסו. קובי דג'אני קיבל בתחילת העונה משימה ללמוד את אנדראה פירלו.

"כל שחקן אצלי יודע בדיוק איפה הוא עומד ומה הוא צריך לעשות", מסביר עטר את הסוד שהביא את קבוצתו לפלייאוף העליון בליגה ולשלבים הגבוהים בגביע, "אנחנו עובדים לפי תכנית ושיטת אימונים ברורים מאוד. מדי עונה אני מציב לעצמי מטרות שאני יודע שאפשר להשיג, וחותר להגיע אליהן. אם היו אומרים לי בתחילת העונה שכך היא תסתיים הייתי אולי מופתע, אבל תוך כדי תנועה הבנתי איזה חומר מבטיח יש בקבוצה".

עטר לא חשש לקבל החלטות שנראו תמוהות לאנשי נתניה, דוגמת הענקת סרט הקפטן למגן אוראל דגני, למרות שבסגל נמצאים ותיקים ומנוסים ממנו. "ראובן לא מסתכל על הגיל", אומר גורם בצוות המקצועי, "היה חשוב לו שהקפטן יהיה שחקן בית ושהוא יהיה מישהו נוח, אותו הוא יוכל לגדל בצלמו. הוא מחזק את דגני מול הוותיקים בשביל לעזור לו להתפתח כמנהיג".

בקרב האוהדים, הקסם של עטר עשה את שלו רק לאחרונה. הערב מצפים אנשי נתניה ל-7,000 צהובים-שחורים ברמת גן, אבל רועי כהן, מהאוהדים הבולטים בנתניה, מעיד: "ראובן אמנם קירב בין הקהל לקבוצה, אבל הוא לא אהוד כמו שהיה אמור להיות לאור ההישגים. אוהדים מסוימים, כמוני, זכו להכיר אותו מקרוב והחיבור אתו לא היה טוב. עם זאת, כמאמן אי אפשר לקחת ממנו את מה שהוא עושה העונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ