בין שתי מספרות: סיפורה של הפועל ת"א

לא רק אלי טביב ומוני הראל, גם השחקנים, אלי גוטמן ויוסי אבוקסיס צריכים לשאול עצמם מה חלקם בהחמצה ההיסטורית להפוך את הפועל ת"א לשושלת

שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי ברזל

אם לשאול לרגע ציטוט אחד מיצירתו המופתית של צ'רלס דיקנס, אזי "זה היה הטוב שבזמנים, זה היה הרע שבזמנים". כך נפתח הרומן המפורסם בין שתי ערים, וכך, בין שתי מספרות של ערן זהבי, זאת בליון וזאת אתמול ברמת גן, מסתכמת העונה של הפועל תל אביב. שעשויה, כמובן, להסתיים עם גביע, אבל זהו תואר שלא מסוגל לפצות על הפער בין מה שהיתה יכולה הפועל תל אביב להיות ובין מה שהיא. עוד קבוצה, במקום ה-קבוצה.

מוני הראל (תצלום: ספי מגריזו)

בסיום העונה שעברה, ואולי בתחילתה, כתבתי כבר על הפוטנציאל האדיר שיש לקבוצה הזאת. נדמה לי שהשתמשתי אז במונח "שושלת". התכנסה לה בהפועל חבורה של חומר אנושי בעלת יכולות מקצועיות נדירות, עם צוות אימון משובח. ושני בעלים נוראים. מוצדק, אם כי קל מדי, להפיל את חוסר המיצוי של הקבוצה הזאת על אלי טביב ומוני הראל. הם אמנם בעלי מניות בכורה בעניין, אבל אפילו הם לא היו מצליחים לעשות זאת לבד. יתייצב כל שחקן מול המראה שיבחר, יפנה אחר כך מקום לאלי גוטמן וליוסי אבוקסיס, וישאלו עצמם האדונים המכובדים אם באמת עשו הכל, או שבשלב מסוים גם להם היה חלק בהחמצה ההיסטורית.

יש מעט שושלות בכדורגל הישראלי ובספורט בכלל. זה לא עניין של מה בכך. נדרשת הצטברות נדירה, חד פעמית ממש, של גורמים רבים כדי להוליד את אותה קבוצה שמקבעת את עצמה, ואת המועדון שבשמו היא משחקת, בספרי ההיסטוריה. דאבל דרמטי והופעה מכובדת בצ'מפיונס מולידים עונה קסומה, אבל אינם שושלת. גם לא עשר דקות משובחות בשלהי חצי הגמר אתמול. אם כבר, הם מקור לאכזבה על כך שהדברים מסתכמים רק בזאת. גם אם יתווסף לארון עוד גביע. הפועל ת"א הנוכחית היתה יכולה לעשות את זה, להפוך לקבוצה הראשונה של המועדון מאז קום המדינה שמשיגה שתי אליפויות ברצף, אבל בחרה להתאבד מבחינה ניהולית ומקצועית. אין זו גזרת גורל, אלא בחירה מודעת של הגורמים האנושיים שמרכיבים את המועדון המפואר הזה. נדמה כי כל אוהד הפועל ת"א הזהיר מהאפשרות הזאת, וכעת לא נותר לו אלא לבכות את התממשותה.

אלי טביב ואלי גוטמן חוגגים אליפות בשנה שעברה (תצלום: ספי מגריזו)

אחת השורות שמסיימות את הרומן של דיקנס היא "מעשה זה שאני עושה הוא טוב הרבה יותר ממה שעשיתי מעולם". יתכבדו אנשי הפועל ת"א וישאלו עצמם שאלה אחת בלבד, טרם הנפת גביע המדינה או מיד אחר כך. האמנם?

הבמבי הזה מסרב לזוז | משה הרוש

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ