פדרר+נדאל=דיוקוביץ'

בנגיעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

בשלב מסוים הרגליים קצת הסתבכו, שיווי המשקל אבד, העיניים הביטו כלא מאמינות: רפאל נדאל, במגרש חימר, נפל על התחת. עד כדי כך טוב היה נובאק דיוקוביץ' אתמול.

דיוקוביץ' בזון. כך בדיוק נראה זון. הכל הולך. לא סתם הולך, הולך לאן שאתה רוצה. אתה רוצה לשם, הכדור מגיע לשם. אתה רוצה לפה, הכדור מגיע לפה. בדיוק כירורגי של מילימטרים. תוך כדי תנועה, תוך כדי עמידה, זה לא ממש משנה. זה זון.

אבל זון הוא מושג שמנמיך את גובהו של דיוקוביץ'. כי גם זון צריך להיות מובן על רקע יכולת. והיכולת של דיוקוביץ' מזהירה. ובעניין המזהירה, יש מקום לתהות: מה בדיוק מזהיר בה. זו תהייה שבאה על רקע הקושי לזהות את הדבר הזה שלפתע הפך את דיוקוביץ' לשחקן טניס עצום. כדי להבין מה זה בעצם דיוקוביץ', צריך לחזור לרגע לנדאל. ואת נדאל צריך להבין על רקע רוג'ר פדרר.

נדאל, כעיקרון, היה הפתרון לפדרר. פדרר שיחק טניס התקפי שנדמה כמושלם, והפתרון היה לחזק את ההגנה. נדאל לקח שני צעדים אחורה מקו הבסיס והחליט לא לוותר. ברגע שעמד בהחלטה, פדרר נשבר.

דיוקוביץ' נראה בימים אלה כפתרון לנדאל. הוא הבין שאין לו ברירה אלא לקבל עליו את המחויבות הנדאלית המוחלטת שקשורה במשחק ההגנה, אבל להוסיף לה אלמנט התקפי. המימוש של ההבנה הזאת ייצר שחקן שמסוגל לתקוף תוך כדי מצבי מגננה בלתי אפשריים. כדי לאפשר את הסינתזה הזאת - מעבר ממגננה למתקפה וממתקפה למגננה - השתלט הסרבי על החולשה העקרונית של מרבית הטניסאים, חבטת גב היד, והפך אותה ליציבה וקטלנית. חבטת כף יד משובחת תמיד היתה לו, וכשכל האלמנטים האלו מתחברים לכושר גופני מעולה ולגמישות יוצאת דופן, השחקן שממול לא בדיוק מבין מה עליו לעשות כדי להשיג נקודה. שלא לדבר על ווינר.

אי הבנה בטניס עולה ביוקר מפני שהיא מייצרת תסכול, והתסכול סופו נפילות על התחת. כך, פחות או יותר, התגבש לו לפתע השחקן הטוב בעולם. מי שרדף שנים אחרי פדרר ונדאל הבין לבסוף שהפתרון הוא להיות גם פדרר וגם נדאל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ