האליפות של מכבי חיפה חידדה את העובדה שהיא לבד בפסגת הכדורגל הישראלי

השושלת של הפועל ת"א היתה שווה בסה"כ אליפות אחת מקרית. אתמול הוכח סופית כי מכבי חיפה שולטת באופן טוטאלי בכדורגל הישראלי

איתי מאירסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי מאירסון

1. מחזור אחד לפני סיום עונת 1995/96, מכבי תל אביב התארחה אצל הפועל פתח תקוה למשחק שהיה יכול להבטיח לה אליפות שנייה ברציפות. על שערי הכניסה ליציעים של מכבי תלו ראשי האוהדים כרוזים, שבישרו בלי טיפה של ציניות: "במקרה של זכייה באליפות, יתקיימו חגיגות ספונטניות בחוף המערבי".

15 שנה ועוד 100 ק"מ צפונה משם, השלט ההוא עדיין רלוונטי. הוא רלוונטי משום שהוא מספר לנו משהו על אופיו של אוהד הכדורגל הישראלי שרחוק משחק אחד מאליפות: לחוץ, מלחיץ, חסר נחת, מניח אגודל מזיע על בקבוק השמפניה ומצפה נואשות לשער הבודד הזה שיתחיל את החגיגה.

צלחת שביעית ב-11 שנים. תצלום: נמרוד גליקמן

במשחקי אליפות, התחושה היא שהקבוצה האלופה צריכה את השער הראשון לא רק כדי להבטיח את זכייתה, אלא גם כדי לשחרר לחץ ביציעים. כך היה גם במשחק של אמש, אלא שבמקרה הזה, הדינמיקה של משחק האליפות ליוותה את מכבי חיפה לאורך העונה כולה. הפקקים הכבדים שנמשכו הלילה מבקבוקי השמפניה שחררו לחץ של שתי עונות, לחץ של שתי אליפויות - גם זו שנקבעה אתמול וגם זו שנלקחה מחיפה בגלל התערבות אלוהית, בתוספת הזמן של העונה שעברה.

2. החל מעונת 2000/01 שולטת מכבי חיפה בכדורגל הישראלי באופן טוטאלי. בתקופה הזו זכתה בשבע אליפויות. האליפות החדשה שנחקקה אמש על לוח ההיסטוריה נותנת פרספקטיבה חדשה לעשור האחרון כולו, והיום אפשר לטעון שהאליפויות הבודדות שחיפה הפסידה בעשור הזה היו תוצאה של תקלות נקודתיות: ב-2003 זו היתה התעלות מקרית של הקלינגריזם, ב-2007 וב-2008 זה היה מיליארדר מפוקפק שהגיח לטדי, וב-2010 זה היה ערן זהבי. זהו. בעשר השנים האחרונות לא היתה לחיפה תחרות אמיתית בליגה. אפילו השושלת המפוארת והמתמשכת של הפועל תל אביב שווה בסך הכל אליפות אחת. כן, מכבי חיפה לבד בעסק הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ