השבוע לפני: השופט מפסיק את חצי גמר הגביע בין הפועל ת"א לרמת עמידר

את חצי גמר גביע המדינה בין הפועל תל אביב למכבי רמת עמידר איש לא יזכור בגלל התוצאה בתום 90 דקות. פשוט כי לא היתה כזו

אריה ליבנת
טעם של פעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
טעם של פעם

20.5.81 באיצטדיון רמת גן התקבצו 35 אלף צופים. במשחק הראשון של חצי גמר גביע המדינה לעונת 1980/81 ניצחה בני יהודה את מכבי חיפה 5-3 בבעיטות הכרעה מהנקודה הלבנה. למשחק המרכזי התייצבו האלופה הטרייה, הפועל תל אביב, ומכבי רמת עמידר, שירדה לארצית. שמונה דקות משריקת הפתיחה כבר עלו האדומים ליתרון 1-0 מרגלי משה סיני, שהוציא לפועל בעיטת עונשין מרהיבה מ-30 מטר. ואז הגיעה הדקה ה-38.

"שחקן של רמת עמידר נפצע", משחזר יאיר טילינגר, שופט המשחק, "ואז לופא קדוש (מאמן רמת עמידר) נכנס למגרש. ביקשתי ממנו פעמיים או שלוש לצאת, אבל הוא התעלם ממני לגמרי, כאילו אני אוויר. אמרתי לו: 'עכשיו אתה לא חוזר לספסל, אתה הולך החוצה, מחוץ לשדה המשחק'. אחרי שחזרתי על זה כמה פעמים, הוא יצא והתיישב על הספסל. ניגשתי אליו ואמרתי: 'את החלק הזה גמרנו, עכשיו אתה בחוץ'. הוא סרב".

לקדוש גרסה משלו. "עמוס טייב נפצע, הפיסיותרפיסט נכנס לטפל בו, הוא ראה שהמצב לא טוב וקרא לי כדי להחליט אם לבצע חילוף", הוא נזכר, "נכנסתי עשרה מטר לתוך המגרש. טילינגר אמר לי: 'עוף החוצה'. חזרתי לספסל, והוא אמר לי: 'צא בכלל החוצה'".

ואז המשטרה נכנסה לעסק. "שני שוטרים התקרבו לכיוון הספסל", מתאר טילינגר, "אנשי ההנהלה של רמת עמידר אמרו להם לא להתערב". קדוש שוב זוכר השתלשלות מעט שונה: "השוטרים אמרו לשופט שאין לו סיבה לדאוג והוא יכול להמשיך במשחק". כך או כך, טילינגר לא נרגע. "קראתי לקפטן שלמה נורדמן, הוא הגיע עם נסים ברדה", ממשיך השופט, "אמרתי לו שביקשתי מקדוש לעזוב את שדה המשחק. הוא ענה לי: 'קדוש יישאר, אתה יכול ללכת'. באותו רגע לא נשארה לי ברירה אלא לשרוק לסיום המשחק". ההחלטה הדרמטית הזו שכנעה את קדוש לחזור בו מהתעקשותו ולעזוב את תחומי המגרש, אלא שעבור טילינגר זה לא שינה דבר: "אצלי אין דבר כזה. ברגע שהחלטתי אין דרך חזרה".

ערעור על גבי ערעור

ואולם לא חלף זמן רב עד שנמצאה הדרך חזרה, או לפחות עד שנדמה היה כך. בהתאחדות לכדורגל התקשו לעכל את החלטתו של טילינגר, שמספר כי "היו"ר מיקה אלמוג אמר ברדיו 'איך יכול להיות שמפסיקים משחק חצי גמר?', ומיד קבע שיהיה משחק חוזר". עו"ד חיים אלחדיף, הדיין בוועדת המשמעת שכונסה למחרת, אכן פסק על קיום משחק חוזר. "זה מקרה כה קיצוני עד שמותר לבית הדין להתערב בשיקול דעתו של השופט ולקבוע כי לא היה מקום להפסיק את המשחק. ייעשה צדק ספורטיבי אם משחק זה יקוים", הכריע. אלחדיף גם גזר על קדוש עונש הרחקה בפועל מעשרה משחקים וקנס כספי. מאוחר יותר הומתק העונש להרחקה מארבעה משחקים.

הפועל ערערה. הדיון התקיים ביום ראשון, יממה לפני המועד המתוכנן של חצי הגמר החוזר. בית הדין העליון ביטל את החלטת בית הדין המשמעתי ופסק על ניצחון טכני לזכות הפועל, שהעלה אותה לגמר. "הגם שהחלטת שופט המשחק היתה פזיזה, לא היתה היא כל כך בלתי סבירה עד כדי המרת שיקול דעתו בשיקול דעתו של הדיין", נימק בית הדין.

"בית הדין המשמעתי קבע מה שאלמוג רצה, אבל בבית הדין העליון הוא כנראה לא היה מסוגל למשוך בחוטים", משוכנע טילינגר. דוביד שוויצר, מאמן הפועל בזמנו, אמר אז ל"ספורט הארץ": "האמנתי שכאשר גוף משפטי ידון בכובד ראש בפרטי המשחק, יוענק לנו ניצחון טכני". קדוש בחר לתקוף את הגוף הפוסק. "זה בכלל לא מפתיע אותי", אמר המאמן, "אין זו הפעם הראשונה שמוסדות ההתאחדות לכדורגל מעוותים את הדין. קיימנו אימון קל אך ורק כדי לצאת ידי חובה, מאחר שציפיתי שיבטלו את המשחק החוזר. לו היה הדבר בידי, הייתי פונה לבג"ץ".

ואכן, רמת עמידר לא ויתרה ופנתה לבית המשפט המחוזי, בטענה שרק קבוצה שהועמדה לדין או ההתאחדות רשאים לערער על החלטת בית דין משמעתי. הערעור הזה נדחה, הפועל בגמר - והפעם זה סופי. הצדק, לפחות בעיני רמת עמידר, נעשה רק על המגרש: האדומים נכנעו בגמר לבני יהודה 3-4 בבעיטות הכרעה. "אחרי שקבעו הפסד טכני, ברמת עמידר שרפו פחי זבל וצמיגים", מציין קדוש, "הזכייה של בני יהודה הרגיעה אותם".

בכך לא נגמרה הסאגה, לפחות עבור טילינגר. איגוד השופטים הטיל על השופט עונש של הורדת ליגה לעשרה משחקים. "באתי לאלמוג ואמרתי לו: 'הנה הפרוטוקולים, איך אתה פוגע בי?'. הוא ענה לי: 'יאיר, אתה תתגבר. זה חצי גמר, אני צריך לשמור על המלה שלי'.

"שבועיים מתחילת העונה הבאה, אמרו לי שיחזירו אותי ללאומית (הליגה הבכירה אז - א"ל). אמרתי להם: 'הענשתם אותי בעשרה משחקים. תעמדו מאחורי זה'. ככה התנהלו הדברים אז, וככה זה היום. לכן, אחרי שמונה שנים, כשפרשתי משיפוט, לא המשכתי באיגוד השופטים". בכל מקרה, אפילו שמץ של חרטה לא תמצאו אצל השופט היחיד שהפסיק משחק במעמד כזה מאז קום המדינה. "אם לא הייתי עושה את זה, לא היו זוכרים שהייתי שופט", הוא מסכם, "ב-25 שנות שיפוט לא היו לי בכלל פאשלות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ