משה בוקר
משה הרוש

מכבי חיפה התעוררה אתמול לבוקר של הנגאובר, תולדה של חגיגות אליפות שנמשכו עמוק אל תוך הלילה. היום כבר ייאלצו הירוקים לנחות אל הקרקע, להתכונן למחזור האחרון, ובעיקר לגמר הגביע מול הפועל תל אביב בשבוע הבא.

הזכייה באליפות ה-12 של המועדון היא קודם כל בגדר הסרת אבן גדולה מלבו של המאמן אלישע לוי, אחרי המהלומה שחטף בדקה ה-90 של העונה שעברה והספקות עמם נאלץ להתמודד במהלך העונה. עבור המאמן, היה זה כמעט פרויקט אישי להחזיר את החוב, שימחק את אות הקין שקועקע על מצחו ב-15 במאי 2010.

"ספגנו מכה קשה בעונה שעברה", אמר אתמול לוי ל"ספורט הארץ", "זו היתה טראומה לא פשוטה, ואפשר להגיד שהאליפות הזו היא פיצוי. יש תחושה עצומה של סיפוק בגלל שנתוני הפתיחה שלנו בקיץ לא היה קלים. ידענו להתרומם, לקום על הרגליים, להישאר מאוחדים ולעשות את מה שצריך. אם נזכה בדאבל זה בכלל יהיה מעבר לכל חלום. כבר הרבה זמן שמכבי חיפה לא זכתה בגביע, וכולנו מאוד רוצים להביא אותו".

בדיעבד, האמנת בקיץ שיש לך קבוצה לאליפות?

"אנשים אולי שכחו, אבל בפגרה אמרתי שנתמודד על כל התארים ושיש לנו קבוצה טובה. לא הצהרתי שנזכה, אבל ידעתי שניאבק על האליפות, למרות שכמעט אף אחד לא נתן לנו סיכוי. אמרו הפועל תל אביב, מכבי תל אביב, וזהו. בהחלט האמנתי שזה אפשרי".

מבחינתך, כיסית את החוב למועדון ולאוהדים?

"אני לא חושב שאני צריך להוכיח משהו למישהו כל פעם מחדש. בשלוש השנים שלי בחיפה עשינו דברים יפים, המספרים שלי בתקופה הזו מדברים בעד עצמם. מעולם לא בכיתי ולא התלוננתי. לא הרבה אנשים יודעים אילו תלאות עברנו העונה. מעבר לעובדה שכוכבים גדולים עזבו אותנו בסוף העונה, מעבר לטראומה של העונה שעברה - התמודדתי עם פציעות קשות של דוואלישווילי, גולסה, ורד. דוידוביץ' היה מחוץ לשער במשך ארבעה חודשים. שיחקתי עם אמיר אדרי גם במאבק האליפות וגם באירופה ולא הוצאתי מלה. לנצח את הפועל תל אביב זה לא דבר פשוט. הפועל קבוצה מצוינת, ולקחנו אליפות עם חצי מהתקציב שלה. שיתפנו הרבה שחקנים צעירים ועשינו את זה בשקט, עם הרבה חיבור ודבק".

הרגשת במהלך העונה שאתה צריך להוכיח את עצמך?

"אולי היה חשוב לי לזכות באליפות כדי שכולם סוף סוף יירדו ממני. אולי כדי לשים את החותמת הסופית, בלי סימני שאלה יותר. בהתחלה אמרו שאני לא מתאים לקבוצה גדולה. אחר כך אמרו שאני לא עומד בלחצים לפני משחקים מכריעים. כולם ידעו שזה שטויות. אבל היו אנשים שרצו לצייר תמונה שאני פחות טוב, כדי לעשות את האחרים טובים יותר. מעכשיו יכולים לומר מה שרוצים. אני את שלי עשיתי בגדול, בענק. בעצם, מישהו עוד יכול לומר משהו על היכולת המקצועית שלי? יכולים עוד לומר שאני לא עומד בלחצים? אם מישהו אחר היה מאמן את מכבי חיפה העונה, הקבוצה לא היתה זוכה באליפות".

"אני שמח שכל אלה שעוד פקפקו ביכולת שלי ולא העריכו אותי, יודעים היום מי זה אלישע לוי. זהו זה. האליפות הזו סגרה את הסיפור. היא הרבה יותר מתוקה מהאליפות הראשונה, שמבחינתי היתה אמורה להיות יותר מרגשת. אולי בגלל כל הדיבורים שהיו מסביב בנוגע אלי, אני מאושר ומרגיש על גג העולם. אפשר לומר שאחרי שלוש עונות, בהחלט הטבעתי את חותמי במכבי חיפה. אני אותו מאמן היום כמו שהייתי לפני חודש וכמו שהייתי לפני שנה. פשוט יש כאלה, שכל פעם צריכים לקבל את ההוכחה מחדש. הייתי ראוי לאמן את מכבי חיפה עוד לפני האליפות, כמו שאני ראוי לאמן את הנבחרת בעתיד".

גורמים במכבי חיפה אמרו אתמול כי "זו תהיה הפתעה עצומה אם אלישע לוי לא ימשיך", אך במערכת ממתינים לסיומה הרשמי של העונה. "יש לנו עוד גמר גביע", אומר לוי, "נסיים את העונה ואז נתעסק בזה. נדע עוד עשרה ימים. לכל דבר יש את הזמן שלו. תאמין לי, האנשים שאני עובד עמם מעריכים אותי. הם יודעים בדיוק מי זה אלישע לוי, מעבר לצד המקצועי. זה כבוד גדול לעבוד בקבוצה שהבעלים שלה הוא יענקל'ה שחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ