הפועל תל אביב: אין ספק, עונה מבוזבזת

הפועל תל אביב עלתה לליגת האלופות וגרפה סכומים אדירים גם ממכירת שחקנים, אבל מנתוני בקרת התקציבים עולה כי קופתה כמעט התרוקנה בגלל הוצאות מופרזות על רכש ושכר. אלי טביב, שיתפקד כבעלים יחיד, יתנחם בכך שיוכל להעמיד לעונה הבאה תקציב מכובד מבלי להכניס יד לכיס

משה בוקר
משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר
משה הרוש

מוני הראל אמנם כבר לא יכול לרכוש את חלקו בהפועל תל אביב, אך מתברר כי אם הצעתו במסגרת הליך הבמבי - שישה מיליון שקל - היתה מתקבלת על ידי אלי טביב, היה יכול הראל לבצע את הרכישה ללא צורך במשיכת כספים מכיסו.

על פי נתוני הרשות לבקרת תקציבים, הפועל תל אביב צפויה לסיים את העונה עם רווח תפעולי של כעשרה מיליון שקל. להראל היתה ניתנת הזכות לקבל מהבקרה "הלוואת בעלים" מאותה יתרה, לצורך השלמת העסקה.

טביב, לעומת זאת, לא יהיה רשאי להשתמש בעודפים הכספיים עבור רכישת חלקו של הראל וייאלץ להעביר את הסכום מכיסו הפרטי. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי לאורך שש שנותיו במועדון, הוציא הראל מכיסו כ-20 מיליון שקל לטובת המועדון, בעוד טביב טרם נאלץ לפתוח את ארנקו.

"למזלו של טביב", מסביר יו"ר הבקרה, רו"ח עפר אורליצקי, "מאז שהוא נכנס להפועל לא נאלצנו להשתמש בערבויות הבנקאיות שהוא הפקיד בבקרה. הפועל העפילה לליגת האלופות וההכנסות האלה כיסו את כל התקציב. טביב יצטרך לשלם להראל מכספו הפרטי, מאחר שלא השקיע במועדון מעל שישה מיליון שקלים. לעומתו, הראל היה יכול להשתמש בחלק מהכסף שנמצא ביתרה באמצעות הלוואה".

קבוצה עם הרבה אפסים

כאמור, העונה האחרונה הכניסה כספים עצומים לקופת הפועל. רבים תוהים לאן נעלמו הכספים העצומים שנכנסו מההשתתפות בליגת האלופות וממכירת דגלאס דה סילבה לרד בול זלצבורג בסכום של 2.5 מיליון יורו.

מנתוני הבקרה עולה כי תקציב המועדון העונה תפח ועומד על 87 מיליון שקל - תוצאה ישירה של שדרוג חוזי השחקנים, מענקי ליגת האלופות, החתמת סלים טועמה ורכישת מריו פצ'אלקה ואלרואי כהן. חוזיהם של גילי ורמוט (350 אלף דולר), איתי שכטר (250 אלף דולר), אביחי ידין (220 אלף דולר), וינסנט אניימה (280 אלף דולר) וערן זהבי (200 אלך דולר) שודרגו. חלקם שילשלו לכיסם מענקים בסך 100 אלף דולר, וכך עשה גם המאמן אלי גוטמן. עבור רכישת פצ'אלקה נפרדה הפועל מ-600 אלף יורו, על אלרואי כהן שילמה 800 אלף דולר והעבירה לקרית שמונה עוד 20% מכרטיסו של שכטר (כ-600 אלף יורו).

עם הכנסות שנתיות כוללות של כ-100 מיליון שקל (60 מיליון מליגת האלופות, בתוספת מכירת מנויים וכרטיסים, מענקי התאחדות, ספונסרים ומרצ'נדייז), נותרו, כאמור, 10 מיליון שקל בקופת המועדון. שלושה מיליון נוספים שוכבים כפיקדון, עד להחלטת בוררות שהגיש טביב נגד הראל.

גוטמן ייפרד

הבשורות הטובות עבור טביב, שעם העברת התשלום יהיה רשמית הבעלים היחיד, נוגעות לגבי העמדת התקציב לעונה הבאה. טביב יוכל להעמיד תקציב של 40 מיליון שקל ללא צורך בהשקעה אישית, לאור הרזרבות הקיימות וההכנסות השנתיות הממוצעות של הפועל (כ-25 מיליון שקל, לא כולל העפלה אפשרית לשלב הבתים של הליגה האירופית).

עם מכירתם הצפויה של שכטר, ורמוט וזהבי, בסכום כולל של למעלה מארבעה מיליון יורו, יוכל טביב להגדיל את התקציב בעוד 20 מיליון שקל. יש לקחת בחשבון גם את התשלום השני עבור דה סילבה, 1.2 מיליון יורו, שיועבר במהלך העונה הבאה.

בימים הקרובים יאיצו טביב ואנשיו את ההיערכות לעונה הבאה. טביב מעוניין להנחית את שלום תקוה במקומו של מנהל מחלקת הנוער, זאב זלצר, ולהיפרד מהמאמן אלי גוטמן, הסקאוט אסי דומב, המנהל מורדי דדון והדובר גבע תלם. החלטות לגבי איוש אותם תפקידים יתקבלו רק בהתקרב לעונה הבאה.

גוטמן ערך אתמול שיחת הבהרה עם הקשר ערן זהבי, לנוכח התקרית שהתחוללה עם החלפתו של השחקן במשחק בשבת מול מכבי נתניה. השניים "יישרו את ההדורים", כהגדרתם. "אלי נתן לי כל כך הרבה ועיצב אותי ככדורגלן", אמר זהבי בסיום הפגישה, "מקרה פעוט כזה לא יכול להעיב על מערכת היחסים בינינו ועל הכבוד שאני רוחש לו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ