עופר מתן
מינהלת הליגה

אסור להפועל תל אביב להסכים להצטרף לליגת העל, במידה שאבנר קופל אכן יקדם מהלך של הגדלת הליגה ל-12 קבוצות. הסוגיה הזו, שמטרידה את בעלי המניות של הקבוצה כמו גם את הנהלתה, היא אבן דרך שיכולה להוסיף הרבה לעיצוב אופיו של המועדון המחודש. המסר השלילי בהסכמה לצעד כזה - מלבד העובדה שאין זה ספורטיבי שזהות העולה תוכרע על ידי אנשים עם חליפה שקוראים להם אבנר במקום על ידי ספורטאים מיוזעים - הוא בחיזוק הגוף שנקרא "מינהלת הליגה", על חשבון הליגה והמשחק עצמם.

יש משהו בעייתי ביצור הקרוי "מינהלת". לכאורה, מדובר בגוף שמנוהל על ידי הקבוצות, להבדיל מהאיגוד אותו מנהלים מרכזי הפועל, מכבי, אליצור וכו', ולכן הוא אמור לשרת בצורה טובה יותר את האינטרסים של הקבוצות. אלא שעם השנים הפכו קופל והמינהלת את "הליגה", להבדיל מהקבוצות, לגוף אותו הם מתיימרים לקדם, ואף השרישו את המונח המקומם "מוצר". כשקופל קורא לליגת הכדורסל "מוצר" הוא לא רק עולב בה על ידי שימוש בטרמינולוגיה פרסומאית, אלא גם מבטל את חשיבות הקבוצות שמרכיבות אותה.

ההבחנה בין "הליגה" ל"קבוצות הליגה" אינה קטנונית אלא קריטית, כי בגללה מתאפשר המצב האבסורדי שבו לכולם ברור כי הכדורסל הישראלי במצב רע ורמת המשחק בו נמוכה, אבל רק קופל ואנשיו מתגאים שהם "קידמו את המוצר". באומרם זאת, הם מכוונים לפיינל-פור, שאכן בוהק למרחק ומושך רבבת צופים במשך שני ערבים באותו שבוע, אבל מסתיר עונה עלובה. זכייה באליפות של שלוש מתוך ארבע המתמודדות בפיינל-פור תהיה סצנריו מביש מבחינת ספורטיביות והגינות, וזו ההוכחה לכך שהפיינל-פור הוא ספין תדמיתי.

אם בליגה הלאומית לא היו שתי קבוצות שיכולות להעמיד תקציב ראוי לליגת העל כמו הפועל תל אביב ומ.כ. הבקעה, קופל לא היה שוקל מהלך של הגדלת הליגה, ואת הנקודה הזו צריך מועדון האוהדים לנצל. בתור קבוצה ששמה לה למטרה מוצהרת להוות אלטרנטיבה ניהולית לעסקנות של שאר המועדונים בארץ, הפועל תל אביב צריכה להשתמש בפוזיציה שלה בתור מחוזרת (במידה שהליגה אכן תוגדל) כדי להעמיד תנאים להצטרפותה. ביטול חוזה הבלעדיות של מכבי עם היורוליג וקביעת תקרת שכר נשמעים כמו תנאים הולמים. אין לי ספק שקופל לא יתקפל עבור דרישות כאלה ואף יגחך בבוז, אבל גם לאקטים דקלרטיביים של התרסה כנגד הקיים יש משמעות. הרי מינהלת ליגה אמיתית היתה פועלת בעצמה לקידום התנאים האלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ